پرواز ربات امدادرسان در محیط بسته

پرواز ربات امدادرسان در محیط بسته

به گزارش انجمن پارسیان محققان ژاپنی رباتی ساختند كه می تواند در محیط های بسته پرواز كند. از این ربات می توان در عملیات امداد و نجات برای جستجوی بازماندگان استفاده نمود.


به گزارش روز شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، تعداد ربات هایی كه قابلیت پرواز در محیط های بسته را دارند به علت محدودیت هایی كه قاب درها تولید می كنند و هم خطرات مختلف همچون وجود پنجره ها و مبلمان، زیاد نیست.
اما اكنون محققان دانشگاه توكیو در ژاپن موفق به ابداعی رباتی به نام 'دراگون' شده اند كه می تواند در ارتفاع اندكی از سطح زمین تغییر شكل دهد.
این ربات كه می تواند به شكل های مختلف همچون مربع و مار تبدیل گردد با برخورداری از فناوری كه به آن اجازه عبور بر مبنای محدودیت های فضایی را می دهد، می تواند به صورت خودكار تغییر شكل داده و با این خطرات مقابله كند.
طراحی ربات جدید در اصل از كایت های سنتی دراگون، مدل سازی شده است اما دُم آن از یك سری كایت های متصل و كوچكتر ساخته می گردد.
دراگون از چهار ماژول تشكیل می گردد كه با یك مفصل لولایی به هم متصل می شوند؛ این ربات توسط فناوری Intel Euclid هدایت می گردد و با استفاده از انرژی یك بسته باتری حداكثر تا سه دقیقه پرواز می كند.
فناوری Intel Euclid به مثابه چشم و مغز دراگون عمل می كند و به این ربات پرنده می گوید كه جهان اطراف خویش را 'ببیند' و به طور خودكار تصمیم بگیرد كه چه شكلی لازم است بگیرد تا در یك منطقه مشخص قرار گیرد.
نمونه اولیه این ربات از چهار ماژول ساخته شد، اما طراحان می گویند كه در نهایت از 12 ماژول متصل تشكیل می گردد.
محققان امیدوارند كه این ربات را در نهایت به یك نوع 'بازوی پروازی' تبدیل كنند كه بتواند به اشكال متعددی تبدیل گردد و با استفاده از یك چنگال دو انگشتی كه در هر دو انتهای این بازو قرار دارد، با جهان اطراف خود تعامل كند.
محققان خاطرنشان كردند كه از نمونه های پیشرفته این ربات می توان در ماموریت های امداد و نجات استفاده نمود. این ربات می تواند بازماندگان سوانح را در ساختمان های ویران شده جستجو كند و حتی در صورت ضرورت برای نجات آنها اقدام به آواربرداری كند.
 

1397/04/09
20:01:14
5.0 / 5
5038
تگهای خبر: ربات , علم , فناوری , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum