بر اساس تحقیقی جدید؛

زمین به گلخانه ای گرم تبدیل می گردد

زمین به گلخانه ای گرم تبدیل می گردد

انجمن پارسیان: طبق تحقیقی جدید در صورت ادامه روند استفاده از سوخت های فسیلی و گرمایش آب وهوا، زمین به یك گلخانه گرم تبدیل می گردد. این رویداد احیانا در چند دهه آتی اتفاق بیفتد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از فیز، سیاره زمین به شدت نیازمند استفاده از سوخت های تجدیدپذیر است چونكه خطرات سوخت های فسیلی آلاینده زمین را به یك «گلخانه گرم» تبدیل می كند.
محققان دانشگاه كپنهاگن، دانشگاه ملی استرالیا و انستیتو پوتسدام (مطالعه تاثیرات آب وهوا) در آلمان این پژوهش را انجام داده اند. آنها معتقدند پدیده تبدیل شدن زمین به «گلخانه ای گرم» غیرقابل كنترل و برای خیلی از افراد خطرناك می باشد.
طبق این پژوهش اگر ذوب شدن یخ های قطبی همچنان ادامه یابد، از میزان جنگل های روی زمین كم می شود و سطح گازهای گلخانه ای به حد اخطار می رسد و در نتیجه وضعیت زمین از مرز برگشت ناپذیری گذر می كند.گذر از این آستانه به معنای گرمتر شدن ۴ تا ۵ درجه ای آب و هوا است. همینطور در این وضعیت سطح دریا هم ۱۰ تا ۶۰ متر بالاتر خواهد رفت.
بر اساس این تحقیق، چنین رویدادی چندان دور نیست و احیانا در چند دهه آتی اتفاق بیفتد.
همچنین با عنایت به روند گرمایش زمین تا آخر قرن جاری یا حتی زودتر، سیلاب در رودها جاری می شود، طوفان ها شهرهای ساحلی را ویران می كنند و صخره های مرجانی به صورت كامل از بین می روند. همینطور متوسط دمای فعلی جهان هم از دمای هوا در بازه های زمانی گرمتر بین عصرهای یخی در ۱.۲ میلیون سال قبل هم بالاتر می رود.
ذوب شدن یخچال های قطبی هم به افزایش سطح دریا منجر می گردد. در این وضعیت زمین غیرقابل سكونت خواهد بود.
دانشمندان معتقدند هنگامیكه آب وهوای زمین ۲ درجه سلسیوس گرمتر شود، كار از كار گذشته است. افزایش ۲ درجه ای دمای هوا امكان دارد عناصر خطرناكی را فعال كند كه تاثیری دومینو وار دارند و حتی امكان دارد به افزایش بیشتر دما منجر شوند.
به هرحال برای اجتناب از این روند انسان باید شیوه زندگی خویش را برای محافظت از زمین تغییر دهد. باید منابع تجدیدپذیر جایگزین سوخت های فسیلی شوند و استراتژی های بیشتری برای كاهش انتشار گازهای گلخانه ای به كار رود.
مدیریت خاك و روش های كشاورزی، فناوری های محافظت از مناطق خشك و ساحلی هم باید در نظر گرفته شود.

1397/05/17
11:08:52
5.0 / 5
4573
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum