یك مقام مسئول خبر داد:

جایگاه نخست ایران در بعضی حوزه های علوم شناختی در منطقه

جایگاه نخست ایران در بعضی حوزه های علوم شناختی در منطقه

انجمن پارسیان: مشاور ارشد ستاد علوم شناختی اظهار داشت: ایران در بعضی حوزه های دانش علوم شناختی در جایگاه نخست كشورهای منطقه قرار دارد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، محمدتقی جغتایی با اشاره به اینكه آینده علوم و فناوری های شناختی به نیروی انسانی محقق و متخصص وابسته است، اظهار داشت: رشد و توسعه دانش علوم شناختی در كشورمان در سال های اخیر چشمگیر بوده است و ایران در بعضی از حوزه های این دانش نوپا و میان رشته ای همچون هوش مصنوعی در جایگاه نخست كشورهای منطقه قرار دارد.
مشاور ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی درامور آموزش اظهار داشت: برای ترویج و ارتقای دانش علوم شناختی در سطح كشور برنامه ریزی وسیعی صورت گرفته و تلاش های فراوانی در حال انجام می باشد تا این دانش میان رشته ای به طور گسترده در فضاهای آموزشی و تخصصی توسعه و گسترش یابد.
وی اضافه كرد: آموزش و تربیت نیروهای كارآمد و متخصص در بخش های مختلف حوزه های دانش علوم شناختی یكی از اهداف راهبردی ستاد توسعه علوم شناختی است تا با تامین نیروی انسانی مورد نیاز، گام های اساسی و زیربنایی برای دستیابی به خودكفایی و بومی سازی تجهیزات و فناوری های شناختی و هم عرضه راهكارهای علمی جهت درمان بیماری های شناختی و علوم اعصاب شناختی در كشور برداشته شود.
مشاور ارشد ستاد توسعه علوم شناختی در امور آموزش، تولید دوره های مهارتی برای استادیاران جوان و دكتری دستیاری برای دانشجویان را همچون سیاست های ستاد علوم شناختی برای تعمیم و گسترش حوزه های علوم شناختی در كشور برشمرد.
جغتایی با اشاره به اینكه بالابردن سطح كیفیت در امر آموزش و هم تولید و ساخت تجهیزات و فناوری های شناختی بعنوان یك اصل و هدف همواره مورد توجه جدی است، خاطرنشان كرد: برای توسعه رشته های علوم اعصاب شناختی اقدامات مثبتی با همكاری مراكز علمی، تحقیقاتی و پزشكی انجام شده و هم اكنون در هفت مركز دانشگاهی این رشته از دانش علوم شناختی دایر و درحال فعالیت های آموزشی است.
به گفته وی، ایران در بعضی حوزه های دانش علوم شناختی در جایگاه نخست كشورهای منطقه قرار دارد.
عضو ارشد ستاد توسعه علوم شناختی اظهار داشت: در دنیای كنونی، تكنولوژی های شناختی و توسعه آن از اهمیت فراوانی برخودار است و از این تجهیزات و فناوری ها از یك سو برای تشخیص و درمان بیماری ها و هم مداخلات شناختی و از سوی دیگر برای افزایش توانایی های مغزی و ارتقای سلامت مغز استفاده می گردد.
وی با بیان اینكه ستاد توسعه علوم شناختی از توسعه این تكنولوژی ها توسط محققان دانشگاهی و شركت های دانش بنیان حمایت می كند، تصریح كرد: بومی سازی تجهیزات و فناوری های شناختی و استفاده صحیح ازاین تكنولوژی ها از سیاست های راهبردی ستاد توسعه علوم شناختی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی است و جهت استفاده از این تكنولوژی ها در ارزیابی های شناختی و درمان بیماران می بایست شواهد علمی لازم ارائه و كارایی این تجهیزات مورد تایید قرار گیرد.

1397/08/06
14:10:19
5.0 / 5
4478
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum