انتقال مولكول های زیستی به سلول با برچسب های نانوسوزنی

انتقال مولكول های زیستی به سلول با برچسب های نانوسوزنی

انجمن پارسیان: تهران - محققان دانشگاه پردو آمریكا یك بستر انعطاف پذیر و شفاف برای برچسب های سیلیكونی نانوسوزنی ساختند كه امكان انتقال مستقیم مولكول های زیستی را به سلول ها و همین طور مشاهده دقیق آنها را فراهم می آورد.


به گزارش روز یكشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، نانوسوزن های سیلیكونی هم اكنون بین پوست، ماهیچه ها یا بافت هایی كه نیاز به دارورسانی دارند، قرار گرفته و مقدار مشخصی از مولكول های زیستی را با دقت بالا به بافت منتقل می كنند.
معمولا در برچسب های موجود در بازار این نانوسوزن ها روی ویفرهای سیلیكونی سخت و كدر تعبیه می شوند. سختی این برچسب ها سبب ناراحتی بیمار میگردد و به همین علت نمی توان برچسب ها را برای مدت طولانی در بدن باقی گذاشت.
برای حل این مشكل، محققان راهكار جدیدی را توسعه دادند كه امكان انتقال نانوسوزن های سیلیكونی را كه به صورت عمودی روی ویفر سخت سیلیكونی قرار دارند، روی یك برچسب زیستی انعطاف پذیر و شفاف فراهم می آورد. این فناوری امكان وارد شدن 8 یا 9 نانوسوزن را به صورت همزمان به درون یك سلول، بدون بلا جدی به آن در اختیار می گذارد.
محققان امیدوارند با بهبود این فناوری بتوانند برچسب هایی را تولید كنند كه روی پوست بیمار مورد استفاده قرار گرفته و نیازی به روش های تهاجمی برای ایمپلنت آن در بدن نباشد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Science Advances انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/08/20
14:30:15
5.0 / 5
4253
تگهای خبر: تحقیقات , توسعه , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum