جهاد دانشگاهی در جهت نقشه جامع علمی كشور حركت می كند

جهاد دانشگاهی در جهت نقشه جامع علمی كشور حركت می كند

به گزارش انجمن پارسیان معاون هماهنگی امور مجلس جهاد دانشگاهی اظهار داشت: این نهاد در جهت نقشه جامع علمی كشور در حوزه های علوم نوین، تكنولوژی، اشتغال، فرهنگ و آموزش با هدف بهره وری از امكانات موجود حركت می كند و در این زمینه پیشتاز است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایرنا احمد شریفی زاده روز چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه رئیس جهاد دانشگاهی كهگیلویه و بویراحمد در یاسوج تصریح كرد: ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور ماموریت هایی برای این نهاد ترسیم كرده است و برنامه های این موسسه علمی در همین راستا تعریف می گردد.
وی بیان كرد: این نهاد با رویكرد استفاده از ظرفیت های علمی و دانشگاهی و با هدف قطع وابستگی ها و رفع نیازهای كشور تشكیل شده است.
شریفی زاده عنوان كرد: جهاد دانشگاهی در بحث رویان، سلول های بنیادی و درمان ناباروری كارهای بزرگی انجام داده و الان حدود هفت هزار نفر در این مجموعه در حال فعالیت هستند.
وی اظهار داشت: از سال 77 جهاد دانشگاهی سازمان همیاری اشتغال را با هدف رفع بیكاری در كشور تشكیل داده و الان در هشت استان اجرایی شده است.
شریفی زاده اضافه كرد: طرح همیاری اشتغال تابحال در كهگیلویه و بویراحمد اجرا نشده و در جهت كارآمد سازی و توانمند سازی جوانان این استان توسعه مشاغل خانگی باید عملیاتی شود.
وی بیان كرد: جهاد دانشگاهی الان سه پژوهشگاه، 24 پژوهشكده، 2 دانشگاه، 6 مجموعه آموزش عالی و 43 مركز علمی كاربردی در كل كشور دارد.
شریفی زاده با اشاره به اینكه حدود 50 هزار دانشجو در مراكز علمی كاربردی جهاد دانشگاهی مشغول تحصیل هستند عنوان كرد: در حوزه آموزش و با نگاه توانمند سازی و تولید شغل سالانه 600 هزار نفر از خدمات این نهاد بهره مند می شوند.
وی خاطرنشان كرد: جهاد دانشگاهی 9 مركز ملی فرهنگی در كشور تأسیس كرده و بنیانگزار اغلب جشنواره های دانشجویی هم این نهاد بوده است.
شریفی زاده با اشاره به اینكه برنامه ششم توسعه برای هر استانی تهیه و تدوین شده است تصریح كرد: علاوه بر برنامه های ملی و كشوری سند آمایش استان هم باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار داشت: یكی از فرصت ها در آمایش استان بحث طبیعت، گردشگری و گیاهان دارویی است كه جهاد دانشگاهی به صورت استوار در این حوزه در كهگیلویه و بویراحمد فعالیت خواهد نمود.
شریفی زاده اضافه كرد: كهگیلویه و بویراحمد هم به لحاظ منابع طبیعی و هم انسانی قوی است و باید از این ظرفیت ها استفاده حداكثری به عمل آید.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری كهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست با اشاره به فعالیت های مؤثر جهاد دانشگاهی از زمان تأسیس اظهار داشت: فلسفه وجودی این نهاد تولید حلقه اتصال بین صنعت و مجموعه های علمی و دانشگاهی بوده است.
جعفر گوهرگانی اضافه كرد: كهگیلویه و بویراحمد در زمینه آب، كشاورزی، آبزی پروری، نفت، گاز، پتروشیمی، معادن و گیاهان دارویی ظرفیت های بالقوه دارد كه باید از آنها استفاده گردد.
وی بیان كرد: ظرفیت های استان در زمینه گیاهان دارویی زمانی پرارزش است كه برای تولید ارزش افزوده بیشتر از خام فروشی جلوگیری شود.
گوهرگانی با اشاره به كنار گذاشتن بحث قومیت گرایی در استان عنوان كرد: با استفاده از ظرفیت های مجموعه جهاد دانشگاهی و تعامل با دیگر دستگاه ها زمینه خدمت رسانی بیشتر به مردم فراهم گردد.
در این نشست طی حكمی از جانب رئیس جهاد دانشگاهی كشور سید محمد قائم كاظمی بیدك بعنوان رئیس جهاد دانشگاهی استان منصوب و از خدمات محمد سبحانی رئیس پیشین این نهاد قدردانی گردید.
9928/6110


1397/09/08
20:25:12
5.0 / 5
5041
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum