پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اعلام كرد؛

حضور چشمگیر پژوهشگران جهان اسلام در بین دانشمندان پراستناد

حضور چشمگیر پژوهشگران جهان اسلام در بین دانشمندان پراستناد

به گزارش انجمن پارسیان سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام از حضور چشمگیر پژوهشگران جهان اسلام در بین لیست پر استناد ترین پژوهشگران دنیا اطلاع داد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دكتر محمدجواد دهقانی با بیان این خبر اظهار داشت: پایگاه استنادی وب آو ساینس (WOS) هر ساله لیست پر استناد ترین پژوهشگران دنیا را در فرآورده ای به نام پژوهشگران پر استناد (Highly Cited Researchers) منتشر می كند. وی ادامه داد: در این لیست پژوهشگران اثرگذار در سطح دنیا كه با دریافت میزان استناد بالا، نقش پر رنگی در انتقال علم و دانش در عرصه بین المللی ایفا می كنند، مشخص و معرفی می گردند. دهقانی اظهار داشت: این لیست تنها مقالات پراستناد در مجلات حوزه علوم و علوم اجتماعی را مورد بررسی قرار می دهد كه در پایگاه وب.آو.ساینس در بازه زمانی ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ منتشر و مورد استناد قرار گرفته اند. وی خاطرنشان كرد: این مقالات از پایگاه شاخص های اساسی علم Essential Science Indicators (ESI) استخراج می شوند و تنها درصدی از نویسندگان برتری كه دارای مقاله در این پایگاه باشند، در لیست نویسندگان پراستناد ظاهر می شوند. سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح كرد: لیست سال ۲۰۱۸ در حدود ۶ هزار پژوهشگر را بعنوان پژوهشگر پراستناد در سطح دنیا معرفی كرده است. در این بین در حدود ۴ هزار پژوهشگر در ۲۱ حوزه موضوعی خاص فعالیت داشته اند و در حدود ۲ هزار نفر در حوزه های میان رشته ای فعالیت داشته اند. وی اظهار داشت: حوزه میان رشته ای امسال برای نخستین بار در میان موضوعات گنجانده شده است. افرادی كه دارای تأثیر میان رشته ای هستند با یافتن كسانی كه دارای تأثیر معادل در ۲۱ حوزه موضوعی هستند شناسایی و تعیین شده اند. دهقانی اضافه كرد: در فهرست انتشار یافته از پراستنادترین دانشمندان جهان، از كشور ایران نام ۱۶ پژوهشگر دیده می شودكه نسبت به تعداد دانشمندان پراستناد در سال ۲۰۱۷ این تعداد به بیشتر از دو برابر رسیده است. فهرست پژوهشگران پر استناد دانشگاهها و مراكز پژوهشی كشور
نام و نام خانوادگی
سازمان اصلی
طبقه بندی موضوعی
امید اخوان
دانشگاه صنعتی شریف
شیمی
مهدی دهقان
دانشگاه صنعتی امیركبیر
ریاضی و مهندسی
امید ماهیان
دانشگاه فردوسی مشهد
مهندسی
طاهر نیكنام
دانشگاه صنعتی شیراز
مهندسی
داود دمیری گنجی
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
مهندسی
محسن شیخ الاسلامی
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
مهندسی
مفیدگرجی بند پی
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
مهندسی
مهراورنگ قائدی
دانشگاه یاسوج
مهندسی
سید فاضل نبوی
دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله الاعظم
علوم كشاورزی
سید محمد نبوی
دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله الاعظم
علوم كشاورزی
مسعود رضایی
دانشگاه تربیت مدرس
علوم كشاورزی
محمد والی پور
دانشگاه آزاد اسلامی
Cross-Field
سعید عباس بندی
دانشگاه بین المللی امام خمینی
Cross-Field
حسن كریمی مله
دانشگاه صنعتی قوچان
Cross-Field
سید مهدی جعفری
دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی گرگان
Cross-Field
مرتضی محمودی
دانشگاه علوم پزشكی تهران
Cross-Field سرپرست ISC اظهار داشت: در فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۱۸، نام ۱۴ كشور اسلامی مشاهده می شود، این تعداد در سال ۲۰۱۷، ۱۱ كشور و در سال ۲۰۱۶، ۷ كشور بوده است. این نكته می تواند حضور بیشتر از پیش پژوهشگران كشورهای اسلامی در حوز ه های علمی باشد. تعداد پژوهشگران برتر كشورهای اسلامی در جدول زیر نشان داده شده است:
نام كشور
سال ۲۰۱۸
سال ۲۰۱۷
سال ۲۰۱۶
ایران
۱۶
۷
۶
تركیه
۱۵
۱۰
۹
عربستان
۱۰۸
۸۱
۸۲
مالزی
۲۱
۱۱
۷
اردن
۳
۳
۳
پاكستان
۶
۲
۲
مصر
۴
۱
۱
الجزایر
۴
۲
-
اوگاندا
۱
۱
-
امارات متحده عربی
۲
۰
۰
قطر
۱
۰
۰
عمان
۲
۰
۰
لبنان
۳
۰
۰
نیجریه
۱
۰
۰ دهقانی افزود: در میان پژوهشگران پراستناد انتشار یافته، پژوهشگرانی با بیشتر از یك وابستگی سازمانی وجود دارد كه این امر به معنای این است كه این افراد پژوهش ها و تولیدات علمی خویش را با وابستگی دو و حتی سه دانشگاه عنوان كرده و ازاین رو نام آنها در بیشتر از یك كشور مشاهده می گردد. وی اظهار داشت: در بین كشورهای اسلامی كه پژوهشگران مربوطه وابستگی سازمانی بیشتر از یك كشور را قید كرده اند، كشورهای عربستان با ۸۰ نفر بیشترین تعداد پژوهشگر را داشته است. سرپرست ISC تصریح كرد: سایر كشورها همچون مالزی ۷ نفر، تركیه و پاكستان هر كدام ۶ نفر، الجزایر ۴ نفر، اردن ۳ نفر، امارات متحده عربی ۲ نفر و كشورهای ایران، عمان، مصر و اوگاندا یك نفر هر كدام یك پژوهشگر با دو وابستگی سازمانی و در واقع از دو كشور متفاوت داشته اند. وی اظهار داشت: در میان كشورهای جهان، ایالات متحده آمریكا با ۲۶۳۹ پژوهشگر پراستناد در رتبه اول قرار دارد و بعد از آن، كشورهای انگلستان، چین، آلمان، استرالیا، هلند، كانادا، فرانسه، سوئیس و اسپانیا به ترتیب با ۵۴۶، ۴۸۲، ۳۵۶، ۲۴۵، ۱۸۹، ۱۶۶، ۱۵۷، ۱۳۳، ۱۱۵ پژوهشگر پر استناد در میان ۱۰ كشور برتر جهان قرار دارند. دهقانی اظهار داشت: در بین موسسات جهان، هم دانشگاه هاروارد آمریكا با ۱۸۶ پژوهشگر پراستناد در رتبه اول قرار دارد و مؤسسه ملی سلامت آمریكا و دانشگاه استنفورد به ترتیب با ۱۴۸ و ۱۰۰ پژوهشگر پراستناد در رتبه های دوم و سوم جهان قرار دارند. سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اضافه كرد: پژوهشگران برگزیده بیشتر از آنكه با كمیت تولید علمشان شناخته شوند به كیفیت تولیدات علمی شان شناخته می شوند. این گروه از پژوهشگران توانسته اند مرجعیت دنیای علم را كسب كنند. وی اظهار داشت: سند سیاست های كلان علم و فناوری جایگاه ویژه ای برای نخبگان علمی در نظر گرفته است كه علت آنرا باید در این واقعیت جستجو كرد كه میزان پیشرفت یك نظام علمی وابستگی زیادی به نخبگانی دارد كه به نحو شایسته ای به خدمت گمارده شده باشند. دهقانی خاطرنشان كرد: برخی كشورها برای جذب نخبگان علمی برنامه های عملیاتی ویژه ای دارند. نگاهی به ملیت اصلی برندگان جوایز علمی این واقعیت را نمایان می سازد كه بخش قابل ملاحظه ای از این برندگان، نخبگان مهاجر هستند.

1397/09/09
22:56:49
5.0 / 5
4833
تگهای خبر: دانشگاه , علم , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum