جهرمی: مشكل گوشیهای جامانده از رجیستری را حل می نماییم

جهرمی: مشكل گوشیهای جامانده از رجیستری را حل می نماییم

انجمن پارسیان: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با رد وجود باگ در طرح رجیستری گوشیهای همراه، درباب گوشیهای جا مانده از این طرح اظهار داشت: این یك مشكل مربوط به سیستم است كه در حال چاره اندیشی برای رفع آن هستیم.


به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز سه شنبه در حاشیه نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات در جمع خبرنگاران درباره رجیستری گوشیهای قدیمی غیرفعال یا هدیه گرفته شده كه باید با پاسپورت رجیستر شود، اضافه كرد: این باگ نیست بلكه یك مشكل سیستمی است كه به ما باز منعكس شده است. وی ادامه داد: در ابتدای اجرایی شدن طرح ریجستری تلفن گوشی همراه یك دوره سه ماهه پایش داشتیم و اعلام كردیم هر كس گوشی قدیمی در خانه دارد، آنرا روشن كند تا ثبت گردد. برخی به هر علت این كار را انجام ندادند؛ به قول شما سپس بحران های ارزی و افزایش قیمت گوشی خیلی از افراد تصمیم گرفتند از گوشیهای قدیمی شان استفاده كنند. گوشیهایی كه در زمان مهلتی كه ما داده بودیم روشن نشده بود و بالطبع، ریجستر هم نشده بودند.
وزیر ارتباطات افزود: همكاران ما با اپراتورها كار می كنند تا بتوانند پردازشی در این خصوص انجام دهند و ادعای افرادی كه اعلام می كنند گوشی تلفن شان قدیمی است، مورد بررسی قرار می گیرد.
جهرمی افزود: سیستم ثبت تلفن همراه هم اكنون از اتصال شماره تلفن و IMEI های (كد كلیدی اقدامات مربوط به رجیستری)گوشی انجام میگردد كه اگر همخوانی وجود نداشته باشد، گوشی قفل میگردد. اگر بخواهیم این فرآیند را باز نماییم و بگوییم هر گوشی كه به ما اعلام می كنند حتما قدیمی بوده، آن عده كه همیشه به قاچاق علاقمند هستند، از IMEI هایی كه متعلق به گوشیهای قدیمی است استفاده می نمایند و با این ترفند اعلام می كنند كه گوشیهای جدیدی كه قاچاق كرده اند، در گذشته فعال بوده است.
«نباید این نكته را فراموش نماییم كهIMEI به راحتی جعل می شوند و باز گذاشتن این فرآیند موجب به وجود آمدن باگ در سیستم ثبت تلفن همراه میگردد. این یك مشكل است اما راه حلش نمایش پاسپورت نیست. بنا بر این هم اكنون همكاران ما در یك كارگروه فنی به فكر چاره اندیشی فنی درباب این مسئله هستند.»
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال دیگری درباب قطع ارتباط سامانه های همتا و گمرك و اخباری در خصوص رجیستری نشدن گوشیهای همراه مسافر اظهار داشت: سوژه قطع ارتباط همتا و گمرك نیست، بلكه اتصال نیروی انتظامی به گمرك است. در واقع اتفاقی كه باید می افتاد در حال رخ دادن است. زمانی كه ما می گوییم گوشی كه بار مسافر بشمار می رود ریجستر می شود، یعنی اول باید مسافر واقعی وجود داشته باشد و بعد بتواند بار بیاورد. این كه افراد خارج از روال های مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت گوشی وارد كنند، نمی توان به آن عنوان بار مسافر داد، بار مسافر قوانین خاص خودش را دارد كه هم اكنون پیاده سازی میگردد و در حال اجراست.
علمی*م.ش* 2017


1397/09/27
14:43:13
5.0 / 5
4513
تگهای خبر: سیستم , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum