بی نیازی به ذخایر چینی ها؛

كشف ذخایر مواد معدنی كمیاب در سواحل ژاپن

كشف ذخایر مواد معدنی كمیاب در سواحل ژاپن

انجمن پارسیان: محققان ژاپنی موفق به كشف ذخایر تازه ای از مواد معدنی كمیاب و برخی فلزات گرانبها در سواحل ژاپن شده اند كه نیاز جهان به این نوع مواد را تا چندین قرن برطرف می كند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ساینس آلرت، ذخایر معدنی شناسایی شده مشتمل بر ۱۶ میلیون تن انواع فلزات ثمین هستند. مواد مورد اشاره برای تولید محصولاتی بسیار متنوع شامل گوشیهای هوشمند، باتری های لیتیومی، محصولات برقی و غیره كاربرد دارند.
فلزات مورد اشاره عموما در لایه های بسیار درونی زمین و به شكلی پراكنده قرار گرفته اند و همین مساله سبب شده كه استخراج آنها در خیلی از نقاط جهان از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. تا به امروز چین بخش اعظم ذخایر معدنی این نوع فلزات گرانبها كه استخراج آنها مقرون به صرفه است را در كنترل خود داشت. همین مساله سبب شده بود تا خیلی از كشورهای جهان و همچون ژاپن برای تولید محصولات الكترونیكی به چین وابسته باشند و قیمت های تحمیلی این كشور را بپذیرند.
اما كشف جدید در ژاپن شرایط را به نفع این كشور تغییر داده است. بعنوان مثال ذخایر فلز ایتریم كشف شده نیاز جهان را برای ۷۸۰ سال برطرف می كند. این رقم در مورد فلزات دیسپروزیم، یوروپیم و تربیوم به ترتیب ۷۳۰، ۶۲۰ و ۴۲۰ سال است.
ذخایر شناسایی شده در جزیره مینامیتوری در ۱۸۵۰ كیلومتری جنوب شرقی توكیو قرار دارند و ژاپن می خواهد به سرعت فعالیت های خودرا برای استخراج ذخایر معدنی مذكور آغاز كند. چین قبلا در سال ۲۰۱۰ با كاهش ده درصدی استخراج و صادرات فلزات مشابه موجب افزایش قابل توجه قیمت آنها در بازارهای جهانی شده بود.

1397/10/11
22:39:17
5.0 / 5
4722
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum