پژوهشگران دانشگاه شیراز، سنسور تشخیص عفونت ادراری طراحی كردند

پژوهشگران دانشگاه شیراز، سنسور تشخیص عفونت ادراری طراحی كردند

به گزارش انجمن پارسیان محققان دانشگاه شیراز با استفاده از فناوری نانو موفق به طراحی و تولید سنسور تشخیص عفونت ادراری شدند.


روابط عمومی دانشگاه شیراز در گزارش روز پنجشنبه خود به نقل از سرپرست تیم تحقیق طرح یاد شده، تصریح كرد: در
طراحی این سنسور از 16 نانو ذره طلا و نقره استفاده شده است و برهمكنش بخارات حاصل از باكتری های موجود در نمونه ادرار با نانو ذرات سبب تولید تغییر رنگ در سنسور می گردد به گونه ای كه نانو ذرات طلا، از قرمز به بنفش و نانو ذرات نقره از زرد به قهوه ای تغییر رنگ می دهد.
بهرام همتی نژاد افزود: از آنجائیكه بخارات هر باكتری با باكتری دیگر متفاوت می باشد، تغییر رنگ نانو ذرات، نوع باكتری و شدت تغییر رنگ و غلظت عفونت را مشخص می كند.
این استاد شیمی دانشگاه شیراز افزود: هم اكنون روش متداول برای تشخیص عفونت ادراری، كشت نمونه ادرار است كه نتیجه آن بعد از 48 ساعت مشخص می گردد اما به كمك این سنسور این مدت زمان به نیم ساعت كاسته می شود.
طراح این سنسور هم با اشاره به اینكه این وسیله در ابعاد 2 در 2 سانتی متر طراحی شده است، اظهار داشت: این سنسور بر روی در ظرف نمونه ادرار بیمار چسبانده می گردد و بعد از آن، ظرف حاوی نمونه ادرار و سنسور به مدت 30 دقیقه در دمای حدود 35درجه سانتی گراد نگهداری می گردد.
محمدمهدی بردبار اضافه كرد: بعد از گذشت این مدت زمان، نمونه را از دستگاه خارج كرده و نتایج تغییر رنگ نانو ذرات بررسی می گردد.
وی با اشاره به اینكه این سنسور در مرحله آزمایشگاهی ساخته شده و برای تولید انبوه آن نیاز به مشاركت سرمایه گذاران است، تصریح كرد: این سنسور افزون بر آزمایشگاه ها و بیمارستان ها می تواند در مطب پزشكان و منازل هم مورد استفاده قرار گیرد.
حسگر رنگی تشخیص عفونت ادراری بر پایه نانو ذرات، گواهی ثبت اختراع از اداره ثبت مالكیت صنعتی را هم دریافت كرده است.
7375 /6118


1397/10/15
13:09:44
5.0 / 5
4955
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum