مدیر پروژه ماهواره پیام دانشگاه امیركبیر در گفت وگو با ایرنا:

پیام ماهواره ای متفاوت با تیمی كاملا ایرانی

پیام ماهواره ای متفاوت با تیمی كاملا ایرانی

انجمن پارسیان: مدیر پروژه ماهواره پیام دانشگاه امیركبیر می گوید: برای ساخت این ماهواره از تجهیزات و نیروهای متخصص داخلی استفاده شده و از نظر مشخصات فنی با ماهواره های پیشین كاملا متفاوت می باشد.


مصطفی صفوی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا اظهار نمود: هزینه ساخت ماهواره در مقایسه با مدلهای مشابه خارجی بسیار كمتر بوده برای اینكه عمده نیروی انسانی توسط دانشجویان دانشگاه امیركبیر تامین شد.
وی افزود: هزینه های پرداختی به دانشجویان طبق برنامه ریزی بوده و موجب كاهش خیلی از هزینه ها شد.
صفوی با اشاره به اینكه بیشتر از 80 درصد تجهیزات به كار رفته ماهواره در داخل كشور طراحی و ساخته شده است، افزود: حتی در ماهواره خیلی از بردهای الكترونی، آنتن ها و درایورهای (driver) ماهواره توسط دانشجویان در داخل ساخته شد و متكی به خارج از كشور نبودیم. عضو هیات علمی دانشكده برق دانشگاه امیركبیر عنوان كرد: به سبب فراغت از تحصیل برخی دانشجویان در طول مدت ساخت ماهواره، در مجموع 110 نفر از دانشجویان كارشناسی ارشد و دكتری در بازه زمانی متفاوت در پروژه همكاری داشتند.
وی درباب اعطای تسهیلات به دانشجویانی كه در این پروژه مشاركت كرده اند، اشاره كرد: با سازمان فضایی توافق شده زمانی كه ماهواره در مدار خود قرار گرفت، نیروی انسانی با تجربه تربیت شده در پروژه های سازمان یا پژوهشگاه فضایی سایر نهادها مشغول به كار شوند.
صفوی افزود: یكی از مهمترین دستاوردهای ماهواره پیام امیركبیر تعداد افراد متخصصی است كه در این پروژه تربیت شده اند.
مدیر پروژه ماهواره پیام درباب به كارگیری نیروی متخصص در زمینه های دیگر، اشاره كرد: سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه در پكن به تبعیت عضویت ایران، برخی دانشگاه ها و نیروهای جوان دانشجویی در پروژه های این سازمان بین المللی مشاركت دارند.
وی افزود: یك پروژه در سازمان منطقه فضایی به دانشگاه امیركبیر سپرده شده و خیلی از متخصصین دانشگاهی در این پروژه مشاركت دارند و دانشگاه های دیگر بعضی از زیر سیستم ها را بر عهده گرفته اند.
صفوی اشاره كرد: از این رو همكاری خوبی بین سازمان فضایی ایران و سازمان فضایی همكاری های آسیا و اقیانوسیه به وجود آمده است.

** مشخصات و كاربرد ماهواره
صفوی توضیح داد: ماهواره پیام پس از تاسیس سازمان فضایی ایران یكی از پروژه هایی بود كه به سه دانشگاه صنعتی ایران نمایش شد و از سری میكروماهواره های توسعه فناوری فضایی سازمان است.
وی افزود: زمانی كه پیشنهاد اولیه این ماهواره با پرتاب گر خارجی عنوان شد، مشخصات فنی ارتفاع از سطح زمین631 كیلومتر و زاویه تمایل 98 درجه بود. پس از اینكه به دلایل غیر فنی پرتابگران خارجی برای پرتاب ماهواره همكاری نكردند، تغییراتی در مشخصات فنی ماهواره بوجود آمد.
مدیر پروژه ماهواره پیام عنوان كرد: هم اكنون پرتابگر ایرانی سیمرغ برای پرتاب ماهواره در نظر گرفته شده است بدین سبب مشخصات فنی باز تغییر و وزن این ماهواره حداكثر برابر با 100 كیلوگرم با ارتفاع 500 كیلومتر از سطح زمین و زاویه تمایل 55 درجه است.
عضو هیات علمی دانشگاه امیركبیر افزود: برمبنای محاسبات ماهواره دو تا دو و نیم سال می تواند در مدار باشد، بدین سبب نسبت به ماهواره های قبلی به صورت قابل ملاحظه ای از نظر عمر و ارتفاع از سطح زمین تفاوت اساسی دارد.
وی افزود: این ماهواره با مشاركت چهار دانشكده مهندسی هوافضا، برق كامپیوتر و مكانیك و 16 نفر از اساتید این دانشكده ها ساخته شده و علاوه بر آن بخش عمده فعالیت بر عهده دانشجویان ارشد و دكتری بوده است.
صفوی درباب كاربردهای ماهواره پیام اظهار داشت: چهار دوربین روی ماهواره نصب است كه عملیات عكسبرداری از زمین را انجام می دهد.
مدیر پروژه ماهواره پیام با اشاره به تصویربرداری سه طیفی ماهواره، اشاره كرد: سه عدد از این دوربین ها در مدارهای متفاوت هستند و یك دوربین پانكروماتیك با رزولوشن بالا و درجه تفكیك 40 متر است كه با عنایت به این رزولوشن خیلی از كاربردهای نظارت بر رشد محصولات كشاورزی مطالعات گیاه شناسی، جنگل شناسی و... می تواند توسط تصاویر ماهواره از سطح زمین مورد مطالعه و بررسی قرار بگیرد.
وی توضیح داد: كاربرد دوم ماهواره زیرسیستم ذخیره و ارسال اطلاعات(( S&F)) است كه كاربر می تواند اطلاعات خودرا به صورت پیام كوتاه فرستاده و مخاطب دریافت كند.
صفوی اضافه كرد: تعداد 256 كاربر توسط ماهواره در این زیر سیستم ذخیره و ارسال اطلاعات سرویس دهی میگردد.
عضو هیات علمی امیركبیر اظهار نمود: سومین كاربرد اندازه گیری تشعشعات فضایی است یعنی محموله ای كه روی ماهواره تشعشعات فضایی را در ارتفاع 500 كیلومتری تجزیه و تحلیل كرده و اطلاعات را به سطح زمین ارسال می كند. بدین سبب كاربردهای بسیار علمی ومتفاوت از یكدیگر روی ماهواره به وجود آمده است.
عضو هیات علمی دانشگاه امیركبیر اظهار داشت: درباب ماهواره های كوچك یا اقماری تجربه بسیار خوبی در كشور به وجود آمده است.
وی اشاره كرد: دانشگاه های امیركبیر، شریف، علم و صنعت و مالك اشتر كه پروژه رصد را داشتند، تجربه بسیار خوبی در زمینه ساخت و طراحی ماهواره ها دارند. در گام های بعدی از این تجارب باید بعنوان مقدمه ای برای رفتن به مدار ثابت زمین در ارتفاع حدود 36 هزار كیلومتری از سطح زمین استفاده گردد.

** فرصت های مطالعاتی لازمه رشته هوافضا
عضو هیات علمی دانشكده برق هوافضا دانشگاه صنعتی امیركبیر اظهار نمود: درباب رشته های هوافضا همكاری بین المللی نقش مهم و تاثیر گذاری دارد، بدین سبب فرصت های مطالعاتی لازمه این رشته است.
وی افزود: مطلوب است در سازمان های فضایی دیگر كشورها و دانشگاه های خارجی فعال در زمینه هوافضا با عنوان فرصت های مطالعاتی شرایطی برای فعالیت و تحصیل دانشجویان فراهم گردد.
صفوی اشاره كرد: بعنوان مثال هندوستان ماهواره های خیلی سنگین مخابراتی می سازد اما باز هم مسئولین فضایی این كشور تمایل به همكاری با سازمان های فضایی اروپا و ناسای آمریكا را دارند.
وی افزود: ایران عضو خیلی از مجامع بین المللی است و كشور باید از این ظرفیت ها و فرصت ها استفاده نماید.
مدیر پروژه ماهواره پیام اظهار داشت: بعنوان مثال عضویت در مجموعه كشورهای جنبش غیر متعهدها، سازمان كنفرانس اسلامی (OIC) و سازمان همكاری های اقتصادی (اكو) بستر لازم برای همكاری های منطقه ای و بین الملل در حوزه هوافضا را به وجود می آورد.
یادآور می شود: تست های فنی ماهواره پیام در 14 دی ماه 1397 به اختتام رسید و در حال بسته بندی و انتقال به محل پرتاب است.

**9465**1601**


1397/10/16
14:01:59
5.0 / 5
4303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum