رییس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران:

تخلف در نمای ساختمان ها باید خط قرمز باشد

تخلف در نمای ساختمان ها باید خط قرمز باشد

انجمن پارسیان: رئیس كمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران اظهار داشت: تخلف در نما باید خط قرمز باشد چراكه نما حق عمومی شهر و شهروندان است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، رئیس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران طی سخنانی در همایش "نما با محوریت مصالح و جزئیات اجرایی" با اشاره به اینكه سوژه نما از دغدغه های شهرداری در دوره های گذشته نبوده است، اظهار داشت: ما و همكارانمان در شورای چهارم شهر تهران تاكید كردیم كه همانطور كه در شهرداری ها و شوراهای معماری توجهات جدی به فضای پلان های معماری، نورگیر ساختمان ها و جانمایی فضاهای داخلی می شود، سوژه نما باز باید در فرایند صدور پروانه مورد توجه قرار گیرد، چراكه نما حق عمومی شهر و شهروندان است كه متأسفانه تا سال ۹۳ اصلاً مورد توجه قرار نگرفته بود و در فرایند صدور پروانه ساختمان های پایتخت و سایر شهرها موضوعی بعنوان نقشه نما وجود نداشت.

وی ادامه داد: ما در شورای چهارم سپس دیدار با مقام معظم رهبری و تاكید ایشان بر ضرورت ساماندهی سیما و منظر شهری و نما، شهرداری تهران را ملزم به ایجاد كمیته های نما كردیم و خرسندیم كه امروز مطالبات جامعه شهری به سمتی رفته است كه شهروندان مأموریت های حوزه نرم افزاری مانند نما كه سبب ارتقاء كیفیت زندگی می شود را از مدیران طلب می كنند و برگزاری چنین همایشی درباب نمای ساختمان باز حاصل همین مطالبه است.

وی خطاب به رئیس سازمان نظام مهندسی اظهاركرد: حالا نقشه های برق، مكانیك و سازه كه توسط مهندسین ذیصلاح و دارای پروانه اشتغال به كار هستند، بررسی شده اما این نقشه ها دو باره برای كنترل مضاغف به مركز ارسال می شود و این یك تخلف است كه باید اصلاح گردد، چراكه این كنترل مضاعف سبب لوث شدن مسئولیت شخصی می شود كه شما آنرا ذیصلاح می دانید و این در حالیست كه به نقشه های نما هیچ توجهی نمی گردد.

وی با تاكید بر اینكه اگر ما موضوعی را تبدیل به دغدغه عموم جامعه، دیده بان های شهری، صاحبنظران و رسانه ها نماییم دیگر نمی توان آن روند را متوقف كرد اظهار داشت: زمانی این نگرانی بوجود آمد كه می خواهند كمیته های نما را متوقف كنند اما خوشبختانه عملی نشد. البته كمیته های نمای موجود باز اشكلات زیادی دارند و بعضاً خلاقیت های معمارانه و شهرسازانه در آنجا مغفول می ماند. اما واقعیت این است كه اگر آگاهی بخشی و فرهنگسازی در این حوزه به خوبی صورت گیرد و دانشگاه های ما به حوزه مبانی نظری توجه نمایند و پژوهش های جدی در این خصوص داشته باشند تا مبانی نظری به دستورالعمل ها و ضوابط ملاك عمل تبدیل گردد و همین طور الگوهای كافی هم در شهر وجود داشته باشد، در این شرایط شاید دیگر نیاز به كمیته های نما نباشد.

این عضو شورای شهر تهران افزود: ما در تهران لایحه طراحی، پایش و اجرای نماهای شهر را تصویب كردیم و الان این مساله به قانون تبدیل گشته است، البته باید توجه داشت در فرایند طراحی خیلی نمی توانیم ضوابط كمی داشته باشیم چراكه در این حوزه خلاقیت های معمارانه باید لحاظ شود. در این قانون، شهرداری مكلف به نمایش ضوابط و دستورالعمل های ملاك عمل، بویژه درمورد بناهای شاخص ظرف مدت یكسال شده است.
وی افزود: حالا شهرداری باید سند جامع منظر شهری را كه در برنامه ۵ ساله سوم تصویب شده است تهیه نماید، هرچند مقرر بوده این سند چند سال پیش تهیه شود و پهنه بندی های طرح تفصیلی برمبنای آن سند صورت گیرد.

رئیس كمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران با تاكید بر ضرورت فرهنگسازی و الگوسازی بیان كرد: ما باید به سمت برگزاری نمایشگاه ها و كارگاه های آموزشی درباب نما برویم و با احداث جشنواره های دائمی نماهای برتر و طراحان برتر نما را معرفی نماییم تا الگو سازی شود.
سالاری اضافه كرد: ما در دهه چهارم انقلاب تازه ضوابط نما را تصویب كرده ایم در صورتی كه دیگر كالبد شهر شكل گرفته است، بدین سبب یكی از مأموریت های جدی شهرداری بازپیرایی نماهای موجود شهر تهران است.
وی درباب ضمانت اجرایی ضوابط نما اظهار داشت: فرایند تصمیم گیری كمیته های نمای موجود باید مورد تجدید نظر قرار گیرد كه در همین راستا در لایحه نمایش شده از طرف شهرداری، كمیته های انضباطی باز به وجود آمده است، حالا شورای شهر بعنوان نهاد نظارتی ضابطه را تدوین كرده و با پشتیبانی دیده بان های شهری، كارشناسان و صاحبنظران تداوم پیدا می كند، اما ما درباب اجرا نگرانیم، چراكه اجرای این ضوابط صرفاً وظیفه شهرداری نیست و نظام مهندسی و وزارت راه و شهرسازی باز باید به این فرایند نظارت داشته باشند. اگر ما نتوانیم خروجی كمیته های نما را در شهر تهران مشاهده نماییم و عملكرد آنها قابل دفاع نباشد این رویكرد قابل برگشت است.

این عضو شورای شهر تهران اشاره كرد: تخلف در نما باید خط قرمز باشد چراكه نما حق عمومی شهر و شهروندان است.1397/11/10
01:13:40
5.0 / 5
4870
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum