اطلاعات كودك 8 ساله، چهار برابر پدربزرگ ۷۵ ساله!

اطلاعات كودك 8 ساله، چهار برابر پدربزرگ ۷۵ ساله!

به گزارش انجمن پارسیان فوق تخصص روان پزشكی كودكان و نوجوانان اظهار داشت: در روش فرزندپروری رایج، بیشتر بر روی افزایش دانش یا سرمایه انسانی كار می شود و به سرمایه روان شناختی آنها توجهی نمی گردد.


عاطفه سلطانی فر در گفتگو با ایسنا در مورد فرزندپروری اظهار نمود: با عنایت به تكنولوژی های پیشرفته كه در دسترس فرزندانمان قرار گرفته است، علم، دانش و اطلاعات آنها خیلی بیشتر شده است. تحقیقات نشان داده دانش و اطلاعات یك كودك ۸-۹ ساله، چهار برابر پدربزرگ ۷۵ ساله خود است. بالا بودن اطلاعات در میان فرزندان سبب پیچیدگی بیشتر چالش فرزندپروری در میان خانواده ها شده است.
وی ادامه داد: در ایران، والدین ما بسیار تلاش می كنند فرزندانی داشته باشند كه از نظر آگاهی، اطلاعات و مهارت ها در سطح خوبی باشند و با تحصیلات بالایی رشد پیدا كنند و به كلاس های خصوصی درسی، موسیقی و حرفه ای خاص بروند.
این فوق تخصص روان پزشكی كودكان و نوجوانان بیان كرد: خانواده ها تلاش دارند كه فرزندانشان به صورت مداوم در رقابت های مدرسه شركت نمایند و پس از گذراندن این رقابت های مدرسه ای، نوبت به كنكور است كه فرزند باید با رتبه خوب این غول كنكور را بشكند و در رشته عالی وارد دانشگاه شود.
سلطانی فر افزود: والدین با عرضه تمامی خدمات به فرزندان خود، تلاش می كنند تا فرزندان آنان بدون هیچ دغدغه ای درس بخوانند. بیشتر این فرزندان از رفتن به مهمانی های خانوادگی خودداری كرده و در بیشتر جمع ها گوشه نشینی می كنند. مهارت ارتباطی و اجتماعی لازم برای برقراری ارتباط در مهمانی ها را ندارند. در رویارویی با مشكلات، توانایی لازم را ندارند و نمی توانند مشكل را به تنهایی حل كنند.
وی عنوان كرد: این گونه والدین فرزندانی پرورش می دهند كه از نظر روانشناختی مهارت های لازم را ندارند. این فرزندان نمی توانند در مقابل مشكلات مقاومت كنند و سریع در مقابل شكست ها تسلیم می شوند، چونكه طعم ناكامی را نچشیده اند. والدین مجبور می شوند تا سنین بالا فرزندانشان را حمایت كنند و زمانی كه والدین نتوانند از فرزندان خود حمایت كنند، آنها صدمه خواهند دید. سرمایه روان شناختی برای داشتن یك زندگی همراه با رضایت مندی و سعادت ضروری ست.
سلطانی فر اظهار داشت: سرمایه روان شناختی سبب می شود افراد در جامعه بهتر رشد كرده و انسانی تر با هم زندگی كنند. افراد با سرمایه روان شناختی بالا می توانند در مشكلات و مسائل تصمیم گیری های درستی داشته باشند و همان گونه كه به خواسته های خود توجه می كنند، به خواسته های دیگران هم احترام می گذارند. این افراد رضایت مندی بیشتری از زندگی خود، عملكرد تحصیلی شان، خانواده و كار خود دارند و افراد موفق و مفیدی برای جامعه هستند.

اجزای سرمایه روان شناختی
وی تصریح كرد: اجزای سرمایه روان شناختی شامل امیدواری، خوش بینی، خود كارآمدی و تاب آوری است. تاب آوری یكی از مهم ترین بخش هاست و والدین باید تلاش كنند تاب آوری را در كودكان خود پرورش دهند.
فوق تخصص روان پزشكی كودكان و نوجوانان خاطرنشان كرد: والدین باید فرزندان تاب آوری تربیت كنند. فردی كه با ساختار روان شناختی سالم تربیت شود، فردی مقاوم و انعطاف پذیر است. فرزندانی كه تاب آوری ندارند، صدمه پذیر هستند و در مقابل مشكلات به سرعت تسلیم شده و همینطور خیلی سریع ناامید و افسرده می شوند.
سلطانی فر افزود: اجزای دیگر سرمایه روان شناختی هم بسیار مهم می باشد. امیدواری یعنی برنامه ریزی برای رسیدن به هدف و داشتن برنامه برای مقابله با مشكلات. همینطور امیدواری انگیزه را برای رسیدن به هدف تقویت می كند تا برای تحقق هدف تلاش های لازم صورت گیرد. خیلی از مشكلات اقتصادی و كارآفرینی با تولید امیدواری قابل حل است.
وی خاطرنشان كرد: خوش بینی یعنی واقع بینی، یعنی هم جهت مثبت و هم جهت منفی وقایع را ببینیم. روان شناسی جدید بر روی بالا بردن توانمندی افراد تمركز دارد و آنرا مهم می داند. والدین در تربیت فرزندان خود باید علاوه بر خوش بینی، توانمندی فرزندان را بالا ببرند.
این فوق تخصص روان پزشكی كودكان و نوجوانان اضافه كرد: خوش بین كسی است كه توان مندی های خویش را می شناسد و آنرا تقویت می كند. این فرد نقاط ضعف خویش را هم می داند.
سلطانی فر عنوان كرد: خود كارآمدی یعنی باور به این كه فرد می تواند، شخصاً از پس كارهای خود برآید. اگر همه كارهای فرزندان را برایشان انجام دهیم، سبب می شویم خود كارآمدی كمی پیدا كنند، بنابراین برای تقویت خود كارآمدی فرزندان، كارهایی را كه خودشان می توانند انجام دهند، برای آنها انجام ندهیم. اگر تمامی این اجزا در كنار هم شكل بگیرد، سبب می شود فرد سرمایه روانشناختی بالایی داشته باشد و زمینه ساز موفقیت افراد در حوزه های مختلف زندگی شود.

1397/11/16
13:30:18
5.0 / 5
4797
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum