۳ و نیم میلیون مسكن نیاز به بازسازی دارد

۳ و نیم میلیون مسكن نیاز به بازسازی دارد

به گزارش انجمن پارسیان بر مبنای اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی حدود ۳.۵ میلیون مسكن در كشور نیاز به بازسازی دارد كه جمعیتی حدود ۲۰ میلیون نفر در آن زندگی می كنند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دولت در نظر دارد تا سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰۰ هزار واحد مسكونی را در بافت های ناكارآمد شهری نوسازی كند. با این وجود گفته می شود تخصیص نیافتن یارانه دولتی بافت فرسوده، مشكل تأمین زمین، حجم قابل توجه مالكان بافت های فرسوده كه سند ندارند تا از تسهیلات بانكی استفاده كنند و توجیه اقتصادی نداشتن نوسازی واحدهای مسكونی در بعضی از مناطق كم برخوردار بخشی از مشكلاتی است كه وجود دارد و باید برای آنها راهكارهایی اندیشیده شود.
مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری در آخرین روزهای اسفندماه ۱۳۹۷ در جلسه بررسی راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسكونی از ۴۰۰ هزار واحد مسكونی طی دو ساله ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ با حضور معاون مسكن و ساختمان و معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: تخصیص نیافتن یارانه دولتی بافت فرسوده، مشكل تأمین زمین، حجم قابل توجه مالكان بافت های فرسوده كه سند ندارند تا از تسهیلات بانكی استفاده كنند و توجیه اقتصادی نداشتن نوسازی واحدهای مسكونی در بعضی از مناطق كم برخوردار بخشی از مشكلاتی است كه وجود دارد و باید برای آنها راهكاری داشته باشیم.
سیدمحمد پژمان، از دیگر مشكلات در بافت های فرسوده را عدم پوشش دهی مجموعه دستگاه های خدمات رسان همچون آب، برق و گاز و زیرساخت ها در آن بافت های برشمرد و اضافه كرد: حدود ۳.۵ میلیون مسكن نیاز به بازسازی، بهسازی و نوسازی دارد كه جمعیتی در حدود ۲۰ میلیون نفر را تحت پوشش قرار می دهد. همینطور با عنایت به مشكلاتی كه ما در ساخت مسكن داریم و فرسودگی زودهنگامی كه اتفاق می افتاد هرساله در بافت های فرسوده به تعداد این میزان افزوده می شود و برای این مورد هم باید راهكاری اندیشه نماییم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینكه هم اكنون ۳۵ درصد هزینه های تمام شده ساختمان شامل هزینه های غیرساختمانی همچون پروانه، بیمه و مالیات و … است، اظهار داشت: برنامه این است كه بتوان از حداكثر ظرفیت های دستگاه های مرتبط بهره برد تا قیمت تمام شده ساختمان به حداقل برسد.
گفته می شود، در ۱۰ سال قبل به صورت كل ۶۵ هزار واحد مقاوم سازی شده است.
سومین جلسه بررسی راه اندازی ۴۰۰ هزار واحد مسكونی در طرح اقدام ملی كه در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ بناست راه اندازی شوند به راه اندازی ۱۰۰ هزار واحد مسكونی با طرح بازآفرینی شهری اختصاص یافت. جلسات اول و دوم این بررسی ها به راه اندازی ۲۰۰ هزار واحد مسكونی در شهرهای جدید و همینطور ۱۰۰ هزار واحد مسكونی توسط بنیاد مسكن اختصاص یافت.1398/01/01
10:25:32
5.0 / 5
4406
تگهای خبر: خدمات , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum