درخواست محققان از وزارت بهداشت برای تسریع صدور مجوزهای كارآزمایی بالینی

درخواست محققان از وزارت بهداشت برای تسریع صدور مجوزهای كارآزمایی بالینی

به گزارش انجمن پارسیان مدیرعامل شتابدهنده پرسیس ژن با تاكید بر توجه ویژه به شركت های دانش بنیان نوپا در فرایندهای بوروكراسی وزارت بهداشت، اظهار داشت: در خواست داریم كه وزارت بهدلشت با تسریع در صدور مجوزهای كارآزمایی های بالینی زمینه را برای ورود محصولات جدید دارویی به بازار فراهم آورد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دكتر فریدون مهبودی، مدیرعامل شتابدهنده پرسیس ژن امروز در مراسم رونمایی از دو داروی دانش بنیان، با اشاره به اینكه از گذشته های دور سوال این بود كه جایگزین نفت چه چیزی می تواند باشد، اظهار داشت: پاسخ آن نیروی انسانی بوده، ولی در مقابل پرسیده می شد كه چرا رساله های دانشگاهی در كتابخانه ها خاك می خورند.
وی با اشاره به حمایت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری از شركت های دانش بنیان، اظهار نمود: با راه اندازی شتابدهنده ها پاسخ به این سوالات داده شد كه منابع زمینی جزو درآمدهای ملی محسوب نمی گردد، بلكه این نیروی انسانی است كه ارزش افزوده به دنبال خواهد داشت.
مهبودی، افزود: به سبب عدم زیر ساختهای لازم نیروهای تحصیل كرده راهی خارج می شدند.
این محقق حوزه بیوتكنولوژی با اشاره به اینكه امروزه دنیا به سمت دانشگاه های نسل چهارم و فناوری محور حركت كرده است، افزود: ۶ غول اقتصاد بزرگ دنیا از دانشگاه های ام ای تی، استنفورد و هاروارد هستند.
مهبودی، با اشاره به نقش شتابدهنده ها در توسعه فناوری خاطرنشان كرد: این مراكز در بهره گیری از نیروهای انسانی بعنوان ارزش افزوده، صرفه جویی ارزی، استقلال تست سلامت و احیای فناوری های قدیمی و تولید محصولات با دانش روز دنیا موثر هستند.
این فعال حوزه بیوتكنولوژی، با اشاره به فعالیت های شتابدهنده پرسیس ژن، تصریح كرد: این نهاد از سال ۹۵ فعالیت خویش را شروع كرد و فعالیت های آن در حوزه های تولید محصولات مشتق از پلاسما، سلول های بنیادی و گیاهان دارویی متمركز شده است.
وی با تاكید بر اینكه تلاش ما بر این است كه محصولاتی كه مشابه داخلی ندارند، تولید شود، اضافه كرد: بر این اساس تعداد پروژه های اجرا شده در آن از ۸ پروژه به ۱۸ پروژه ارتقا یافته است.
وی در عین حال از چالش های ورود محصولات دارویی به بازار یاد كرد و اظهار داشت: كشور به آنتی بادی مونوكلونال و نوتركیب نیازمند است و خیلی از بیماران آنها را از كشورهای حاشیه خلیج فارس و تركیه به كشور وارد می كردند و این در شرایطی است كه اگر راه ورود داروها به بازار تسهیل شود، فارغ التحصیلان می توانند در این عرصه ها وارد شوند.
مهبودی دریافت مجوزهای كارآزمایی های بالینی را از دیگر چالش های شركت های فعال در حوزه بیوتكنولوژی ذكر كرد و خاطرنشان كرد: ما می دانیم كه داروها مستقیماً با سلامت مردم سروكار دارند و ما در این زمینه توقع تسامح نداریم، ولی توقع تسهیل داریم.
به گفته وی، اگر سازمان غذا و دارو شركت های نوپای دانش بنیان را در اولویت قرار دهد، سریع تر داروها وارد بازار خواهد شد.
مهبودی، شركت های دانش بنیان نوپا را بر خلاف شركت های دانش بنیان بزرگ، شكننده از نظر مالی توصیف كرد.
مدیرعامل شتابدهنده پرسیس ژن، دور دوم فعالیت های پرسیس ژن را تعریف ۱۹ پروژه در سایت گرمدره و ۲۲ پروژه در سایر استان ها ذكر كرد و اظهار داشت: ما با راه اندازی ۵ شعبه در سایر استان ها پروژه هایی را تعریف كرده ایم.
وی اجرای ۶ پروژه در شعبه شیراز، ۵ پروژه در تبریز در حوزه های داروهای با منشا طبیعی، ۱۱ پروژه در حوزه واكسن های انسانی و دامی را همچون پروژه های این شتابدهنده دانست.
وی خطاب به وزیر بهداشت درخواست نمود كه استارتاپ ها كه از نظر مالی شكننده هستند، در فرایندهای بوروكراسی مورد توجه ویژه قرار گیرند.1398/02/17
13:44:53
5.0 / 5
4697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum