كاهش اثربخشی یك واكسن با گذر زمان

كاهش اثربخشی یك واكسن با گذر زمان

انجمن پارسیان: نتایج یك مطالعه از آن حكایت می كند كه اثرات واكسن سیاه سرفه با گذشت زمان كمتر می شود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، متخصصان علوم پزشكی در آمریكا در بررسی جدید با اشاره به اینكه واكسن مدرن سیاه سرفه با بالا رفتن سن كودكان اثرگذاری خودرا از دست می دهد بر لزوم ساخت واكسن های جدیدتر برای مصون ساختن كودكان در مقابل این بیماری مسری تاكید نمودند.
نوزادان و كودكان قبل از سن هفت سالگی پنج دوز از واكسن سه گانه را دریافت می كنند. چهار واكسن قبل از ۱۸ ماهگی و آخرین آن در سن چهار تا شش سالگی تزریق می شود. همین طور در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی یك تزریق یادآور انجام می شود.
در این بررسی مشخص شد كه خطر مبتلاشدن به بیماری سیاه سرفه با افزایش سن كودك و فاصله گرفتن از زمان آخرین تزریق واكسن بیشتر می شود و مصونیت بدن در مقابل این بیماری در فاصله بین دوزهای تزریقی واكسن كم می شود.
در این مطالعه آمده است: بطور مثال كودك پنج ساله ای را در نظر بگیرید كه پنجمین دوز این واكسن را دریافت نكرده است. این كودك آخرین تزریق را بیشتر از سه سال قبل داشته است و احتمال آنكه به سیاه سرفه مبتلا شود نسبت به كودكی كه تنها یك سال از زمان دریافت آخرین دوز واكسن را گذرانده پنج برابر بیشتر است.
واكسن سه گانه كه بدن را در مقابل بیماری های دیفتری و كزاز مصون می سازد همین طور گزینه اثربخش بشمار می رود. احتمال مبتلاشدن به سیاه سرفه در افرادی كه این واكسن را دریافت نكرده اند ۱۳ برابر بیشتر است.
سیاه سرفه بیماری تنفسی است كه از نوعی باكتری موسوم به B. pertussis ناشی می شود و می تواند به سرفه شدید و غیر قابل كنترل منجر شود كه نفس كشیدن را سخت می كند.
به گزارش شبكه خبری سی ان ان، پژوهشگران با اشاره به اینكه واكسن های جدید عوارض جانبی از قبیل تشنج همراه با تب را می كاهد، اظهار داشتند: این واكسن ها در پیش گیری از مبتلاشدن به این بیماری موثرتر هستند اما شواهد مختلفی وجود دارد كه نشان داده است اثر حفاظتی آن با گذشت زمان كمتر می شود.
منبع:

1398/03/21
14:05:59
5.0 / 5
4610
تگهای خبر: تخصص , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum