سهم پنتاگون در انتشار گازهای گلخانه ای جهان

سهم پنتاگون در انتشار گازهای گلخانه ای جهان

به گزارش انجمن پارسیان كارشناسان اعلام نموده اند كه انتشار گازهای گلخانه ای ایالات متحده كه باعث گرمایش زمین می شود تنها از راه عملیات های دفاعی این كشور، بیشتر از میزان انتشار این گازها توسط كشورهای صنعتی كوچك مانند سوئد و پرتغال است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، طبق مطالعه دانشگاه "براون" آمریكا، "پنتاگون" كه بر ارتش ایالات متحده نظارت دارد، تنها در سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۵۹ میلیون متریك تُن كربن دی اكسید و دیگر گازهای گلخانه ای را منتشر نموده است.
این مطالعه نشان داده كه میزان انتشار گازهای گلخانه ای پنتاگون در هر سال بیشتر از میزان انتشار خیلی از كشورهای صنعتی كوچك بوده است.
نِتا كرافورد، یكی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه بوستون آمریكا با اشاره به این كه راه های زیادی برای كاهش این میزان از انتشار گازهای گلخانه ای وجود دارد، متذكر شد كه در صورتیكه پنتاگون را یك كشور در نظر بگیریم، از لحاظ میزان انتشار گازهای گلخانه ای در جهان در رتبه ۵۵ كشورهای جهان قرار خواهد گرفت.
درخواست های كارشناسان نسبت به جوابگویی پنتاگون بی پاسخ مانده است.
بگفته كرافورد استفاده و انتقال نیروها و سلاح ها خصوصاً به سبب سوخت جت و سوخت دیزل حدود ۷۰ درصد از میزان مصرف انرژی پنتاگون را تشكیل می دهد.
این میزان انتشار بسیار بیشتر از میزان انتشار كشور سوئد است كه طبق پروژه بین المللی "اطلس كربن جهانی" در رتبه ۶۵ كشورهای جهان از لحاظ میزان انتشار كربن دی اكسید قرار دارد. هم چنین میزان انتشار پنتاگون از میزان انتشار پرتغال كه طبق این اطلس در رتبه ۵۷ كشورهای جهان قرار دارد نیز بیشتر است.
چین بزرگ ترین منتشر كننده كربن دی اكسید در جهان كه اصلی ترین عامل تغییرات اقلیمی است بوده و بعد از آن آمریكا در رتبه دوم قرار دارد.
پنتاگون در یك گزارش به كنگره آمریكا در ماه ژانویه، تغییرات اقلیمی را "یك مسئله امنیت ملی" نامیده و ابتكارات مختلفی را برای آمادگی در مقابل تاثیرات آن اتخاذ نموده است.
سازمان هواشناسی جهانی ملل متحد در ماه نوامبر اعلام نمود كه دمای جهانی در این قرن بین سه تا پنج درجه سانتی گراد افزایش خواهد داشت كه بسیار بیشتر از هدف جهانی محدود كردن افزایش دما تا دو درجه سانتی گراد یا كمتر از آن است.
طبق مطالعات انتشار یافته، افزایش چهار درجه سانتی گرادی دمای جهانی، تاثیرات تغییرات اقلیمی را بیشتر از پنج برابر بالا می برد.
بنا بر گزارش روزنامه گاردین، پنتاگون از سال ۲۰۰۹ میلادی میزان مصرف سوخت خودرا با اقداماتی نظیر افزایش كارایی وسایل نقلیه خود و استفاده از منابع انرژی پاك تر در پایگاه های خود بطور قابل توجهی كاهش داده است اما هنوز به اقدامات بیشتری نیاز است تا از این میزان انتشار گسترده گازهای گلخانه ای كاسته شود.1398/03/23
18:24:34
5.0 / 5
4362
تگهای خبر: دانشگاه , كشور , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum