دستگاه واقعیت مجازی برای آزمایش های علوم اعصاب ساخته شد

دستگاه واقعیت مجازی برای آزمایش های علوم اعصاب ساخته شد

انجمن پارسیان: دستگاه واقعیت مجازی جهت بهبود و توسعه آزمایش های علوم اعصاب شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی در دانشگاه تهران طراحی و ساخته شد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی، پژوهشگران آزمایشگاه فناوری های مغز دانشگاه تهران موفق شدند با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی، دستگاه واقعیت مجازی را جهت بهبود و توسعه آزمایش های علوم اعصاب شناختی طراحی و مورد آزمایش قرار دهند.
دكتر محمدرضا ابوالقاسمی دهاقانی عضو هیات علمی دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه تهران و مجری این طرح پژوهشی اعلام نمود: این دستگاه علاوه بر امكان افزودن روش های ثبت سلولی، پژوهشگر را در ثبت و كنترل بسیار دقیق شرایط و اتفاقات آزمایش های مربوط به علوم اعصاب شناختی یاری خواهد كرد، بطوری كه پاسخ های رفتاری با دقت بسیار بالاتری می توانند ثبت و كنترل شوند.
وی با اشاره به اینكه یكی از اهداف علوم اعصاب شناختی بررسی همبستگی داده های رفتاری و فعالیت سلول های عصبی موجودات است، اظهار داشت: انواع مازهای متعارف ( maze) در تحقیقات حوزه های رفتاری و شناختی، در این سامانه شبیه سازی شده و امكان تولید نقشه های دلخواه با نمایش نشانه های مختلف، تولید محرك های صوتی، تحریك الكتریكی و مكانیكی اندام و تولید سایر محرك ها در زمان قابل كنترل توسط این سامانه نیز برقرار است.
ابوالقاسمی با اشاره به اینكه فعالیت سلول های عصبی به كمك روش های مختلف ثبت الكتروفیزیولوژی و همین طور تصویربرداری به دست می آید، اشاره كرد: یكی از چالش های موجود در توسعه آزمایش های علوم اعصاب شناختی، امكان استفاده همزمان از روش های ثبت فعالیت سلول های عصبی و انجام آزمایش های رفتاری است.
وی افزود: یكی از راههای غلبه بر این مشكل توسعه روش های واقعیت مجازی جهت شبیه سازی محیط واقعی حیوانات مورد آزمایش است و بدین سان می توان روش های جدید ثبت و تصویر برداری سلولی را همزمان با انجام اعمال شناختی در محیط واقعیت مجازی توسعه داده شود.
این محقق با اشاره به اینكه در سال های اخیر استفاده از سیستم های واقعیت مجازی در تحقیقات علوم اعصاب افزایش شایان توجهی داشته و نتایج این تحقیقات در مجلات معتبر علمی نیز گزارش شده است، یادآورشد: با ساخته شدن این دستگاه، این بستر تحقیقاتی با قیمت بسیار نازل و كیفیت مناسب در اختیار پژوهشگران كشور قرار خواهد گرفت.
وی با عنایت به افزودن انواع محرك و تعریف محیط های مختلف در سامانه واقعیت مجازی، این دستگاه می تواند در بیشتر آزمایش های علوم اعصاب شناختی به كار گرفته شده و سطح كیفی نتایج آزمایش را ارتقا دهد.


منبع:

1398/04/12
17:25:10
5.0 / 5
4914
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum