بعد از گذشت چند دهه؛

دسترسی عموم پژوهشگران به صخره های كره ماه ممكن می شود

دسترسی عموم پژوهشگران به صخره های كره ماه ممكن می شود

انجمن پارسیان: ناسا پس از گذشت چند دهه به پژوهشگران علاقمند اجازه داد تا به صخره هایی كه در جریان انجام ماموریت فضاپیمای آپولو از سطح كره ماه جمع آوری شده اند، دسترسی یابند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ای بی سی نیوز، این صخره ها و سنگ ها در مركز فضایی جانسون ناسا نگهداری می شوند و تاكنون عده بسیار محدودی فرصت بازدید از این مركز و لمس سنگ های كره ماه را پیدا كرده اند. در این آزمایشگاه به شدت تحت محافظت، صدها كیلوگرم سنگ ها و صخره های جمع آوری شده از كره ماه نگهداری می شود. این سنگ ها نزدیك به نیم قرن قبل توسط فضانوردان فضاپیمای آپولو طی سال های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ جمع آوری شده اند.
ناسا سرانجام تصمیم گرفته مشاهده برخی نمونه های این سنگ ها را برای پژوهشگران و پژوهشگران ممكن كند و به زمین شناسان هم امكان دهد تا جهت بررسی این نمونه ها با فناوری قرن بیست و یكم اقدام نمایند. این اقدام در شرایطی صورت می گیرد كه ناسا می خواهد در سال ۲۰۲۴ مجدداً فضاپیمایی را به كره ماه بفرستد. وزن مجموع سنگ ها و صخره های كره ماه به ۳۸۲ كیلوگرم می رسد و بررسی بعضی از آنها اطلاعات منحصر به فردی را در مورد عمر كره ماه، نحوه شكل گیری آن و ماهیت مواد شیمیایی موجود در ماه در اختیار بشر گذارده است. بعضی از این نمونه ها در شرایط خلأ نگهداری می شوند تا در معرض جو كره زمین قرار نگرفته و حالت طبیعی خودرا حفظ كنند. برخی دیگر نیز در شرایط یخ زده شده یا در درون محفظه های گاز هلیوم نگهداری می شوند.
كارشناسان ناسا الان در حال بررسی این مساله هستند كه چگونه نمونه های منتخب جهت بررسی های علمی در دسترس پژوهشگران قرار بگیرند تا پایین ترین میزان لطمه به آنها وارد شود.


منبع:

1398/04/17
13:13:32
5.0 / 5
4642
تگهای خبر: علم , فناوری , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum