در گزارش انجمن پارسیان اعلام شد:

امكان رصد ماه گرفتگی امشب در ۴ قاره، رویت خسوف از آسمان ایران

امكان رصد ماه گرفتگی امشب در ۴ قاره، رویت خسوف از آسمان ایران

به گزارش انجمن پارسیان كارشناس نجوم از امكان رصد ماه گرفتگی از آسیا، اقیانوسیه، اروپا و آمریكای جنوبی اطلاع داد و اظهار داشت: در صورت ابری نبودن هوا، می توان این ماه گرفتگی را از هر جای آسمان ایران رصد كرد.علی آزادگان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: دو هفته قبل یا پس از هر خورشیدگرفتگی می توان منتظر ماه گرفتگی بود. حالا هم دو هفته بعد از كسوف آمریكای جنوبی، خسوفی جزئی را شاهد خواهیم بود، اظهار داشت: ورود ماه به مخروط سایه زمین كه توسط خورشید بوجود آمده ماه گرفتگی یا خسوف است؛ ماه گرفتگی ها فقط در هنگام ماه بدر رخ می دهند اما در همه ماه های بدر این اتفاق نمی افتد چونكه اغلب اوقات ماه به مخروط سایه زمین وارد نمی گردد و از كمی بالاتر یا كمی پایین تر از آن عبور می كند.
وی با اشاره به اینكه مخروط سایه زمین دارای دو بخش است، بیان كرد: ماه هنگامی كه به این مخروط وارد می شود ابتدا وارد نیم سایه شده و سپس به تمام سایه وارد خواهد شد كه ماه گرفتگی رخ می دهد.
وی با اشاره به اینكه فردا، بیست و ششم تیرماه، یك خسوف جزئی رخ می دهد، اظهار داشت: در این خسوف قرص ماه به صورت كامل وارد تمام سایه زمین نمی گردد، بلكه فقط وارد بخشی از آن خواهد شد.
كارشناس نجوم با اشاره به امكان رصد این خسوف در كشورهای دیگر اظهار داشت: این خسوف از آسیا، اقیانوسیه، اروپا و آمریكای جنوبی قابل رؤیت است.
آزادگان تصریح كرد: نخستین برخورد قرص ماه با نیم سایه در ساعت ۲۳ و ۱۳ دقیقه روز سه شنبه ۲۵ تیر خواهد بود. معمولاً حضور ماه در نیم سایه، تغییری در رنگ و نورانیت آن از دید چشم غیر مسلح ایجاد نمی نماید.

وی با اشاره به زمان خسوف جزئی (برخورد قرص ماه با تمام سایه) اظهار داشت: این ماه گرفتگی، از ۳۱ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۲۶ تیر آغاز می شود. ساعت ۲ بامداد، ماه به میان نیم سایه می رسد و حداكثر گرفتگی رخ می دهد. همینطور ساعت ۳ و ۲۹ دقیقه صبح قرص ماه كاملاً از تمام سایه خارج شده و ساعت ۴ و ۴۷ دقیقه هم ماه كاملاً از نیم سایه خارج خواهد شد.
این كارشناس نجوم اظهار داشت: قدر خسوف ۰.۶۵۳ بوده و قدر خسوف نیم سایه ای هم ۱.۷۰۴ خواهد بود؛ كل خسوف ۵ ساعت و ۳۴ دقیقه بوده و خسوف تمام سایه ای هم ۲ ساعت و ۵۸ دقیقه خواهد بود.

1398/04/27
10:30:36
5.0 / 5
4282
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum