گرمای جهانی عامل رشد قارچ قاتل

گرمای جهانی عامل رشد قارچ قاتل

به گزارش انجمن پارسیان متخصصان حوزه سلامت می گویند: برای نخستین بار رشد نوعی عفونت قارچی كشنده به علت گرمای جهانی مشاهده شده است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، محققان معتقدند این عفونت قارچی كه بدن انسان را آلوده می كند به علت گرمای جهانی شكل گرفته است. این نوع قارچ موسوم به C.auris نخستین بار در سال ۲۰۰۹ در ژاپن و در مجرای گوش زنی ۷۰ ساله شناسایی شد و بعد از آن در سراسر جهان و پنج قاره گسترش پیدا كرد.
همینطور نخستین مورد از این قارچ در سال ۲۰۱۳ در انگلیس مشاهده شد. از آن زمان به بعد چندین مورد شیوع این نوع قارچ در ۵۵ بیمارستان انگلیس گزارش شد كه بیشتر از ۲۰۰ بیمار به آن آلوده شده و هشت تن جان خویش را از دست دادند.
كارشناسان سلامت عمومی نسبت به شیوع سریع این قارچ و مقاوم شدن آن در مقابل سه گروه اصلی دارویی اخطار دادند.
هرچند حالا محققان معتقدند كه با افزایش دمای جهانی قارچ C.auris در شرایطی رشد می كند كه مشابه با دمای داخلی بدن- ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتی گراد- است.
یكی از محققان این مطالعه از دانشگاه جانز هاپكینز در آمریكا اظهار داشت: علل اینكه عفونت های قارچی در انسان نادر است برای این است كه بیشتر قارچ ها در محیط زیست نمی توانند در دمای بدن رشد كنند. اما اخیرا مشاهده شده عاملی وجود دارد كه باعث می شود این موجود زنده در بدن انسان هم رشد كند و باعث بیماری شود و این احتمال وجود دارد كه تغییرات اقلیمی این اثرگذاری را داشته باشد.
به قول محققان با گرم تر شدن وضعیت آب و هوایی موجودات زنده همچون C.auris خویش را با دمای بالا سازگار می كنند و دمای حفاظتی بدن را از بین می برند.
محققان اعتقاد دارند كه گرمای جهانی عاملی برای پیدایش بیماری های قارچی جدید است كه تابحال مواردی از آنها وجود نداشته است.
به گزارش روزنامه تلگراف، متخصصان در این بررسی جدید مشاهده نمودند كه C.auris نسبت به دیگر گونه های نزدیك به خود بیشتر می تواند با افزایش دما سازگاری داشته باشد و این سازگاری با دمای بالا یكی از علل كمك كننده در پیدایش قارچ C.auris است.1398/05/02
11:43:30
5.0 / 5
4491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum