رییس كل سازمان نظام پزشكی:

نظام ارجاع ساختار مناسبی را در جهت اقتصاد سلامت دایر می كند

نظام ارجاع ساختار مناسبی را در جهت اقتصاد سلامت دایر می كند

انجمن پارسیان: رئیس كل سازمان نظام پزشكی با اشاره به این كه نظام های سلامت در خیلی از كشورهای بزرگ دنیا با نظام ارجاع حركت می كند، اظهار داشت: اساسا نظام ارجاع ساختار مناسبی را در جهت اقتصاد سلامت دایر می كند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا و بنابر اعلام اداره كل روابط عمومی سازمان نظام پزشكی، دكتر محمدرضا ظفرقندی در نشست توجیهی- تخصصی نظام ارجاع كه امروز در بیمارستان شهید رجایی برگزار شد، با اشاره به این كه نظام ارجاع یكی از تكالیف قانونی بوده كه در برنامه های توسعه ای كشور مكررا ابلاغ گردیده است، اضافه كرد: اگر بخواهیم ساختار درستی برای برنامه نظام سلامت كشور داشته باشیم، یكی از چهار ركن اصلی آن پیاده سازی نظام ارجاع است.
وی با تاكید بر این كه نظام ارجاع باید در هر دو بخش دولتی و خصوصی سازمان دهی شود، اضافه كرد: قسمت عمده ای از خدمات درمانی توسط بخش خصوصی به مردم ارائه می شود و نظام ارجاع باید نقش مهم خودرا در این عرصه نشان داده و سازماندهی شود.
وی افزود: این نشست می تواند تعامل ساختارمند و منظمی را بین سطح اول نظام ارجاع و بخش خصوصی چه در حوزه پزشكی عمومی و چه در حوزه پزشكی متخصصین برقرار كند.
ظفرقندی اشاره كرد: سازمان نظام پزشكی زیرساخت هایی را در این زمینه تهیه كرده كه از آن جمله می توان به زیرساخت سامانه مطب، امضای الكترونیك، كارت هوشمند و پرونده الكترونیك اشاره نمود كه نقش عمده ای را در پیاده سازی نظام ارجاع ایفا می كند و از سویی برای فرهنگسازی نظام ارجاع پتانسیل بسیار بالایی دارد.
رئیس كل سازمان نظام پزشكی با اشاره به این كه نظام ارجاع نیازمند آموزش بوده و باید فرهنگ آن در جامعه پزشكی مورد قبول واقع شود، اشاره كرد: با عنایت به تعامل سازمان نظام پزشكی با بخش خصوصی، انجمن های علمی تخصصی، نظام پزشكی های شهرستان ها و استان ها، می تواند این تعامل، فرهنگسازی و آموزش و اجرا را پیاده كند.
وی اذعان كرد: امیدواریم امروز در جهت این هماهنگی گام مثبتی برداشته و برای اجرای نظام ارجاع برنامه ریزی و اقدامات لازم صورت گیرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این كه نظام ارجاع در دنیا تجربه شده و خیلی از كشورهای بزرگ با این نظام حركت می كنند؛ اظهار داشت: اساسا نظام ارجاع ساختارمندی مناسبی را در جهت اقتصاد سلامت دایر و مسیر روشنی را بر طبق راهنماهای بالینی طراحی می كند.
بگفته ظفرقندی، حركت برمبنای راهنمای بالینی، بردار مشخصی دارد همچون آن كه هزینه ها كاهش یافته و بر طبق این راهنماها بیمار در سطح یك به پزشك خانواده بازگشت می كند و برمبنای سطح بندی و نیازش به پزشك متخصص ارجاع داده می شود.
وی تصریح كرد: اجرای نظام ارجاع از هدررفت وقت یك پزشك متخصص برای بیماری كه به تخصص او ارتباطی ندارد، جلوگیری كرده و بیمار هم از باردیگر كاری و سردرگمی مصون می ماند.
منبع:

1398/05/13
19:41:11
5.0 / 5
4371
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum