وزیر بهداشت اعلام كرد

صدور گواهی حذف سرخك در ایران از طرف سازمان جهانی بهداشت

صدور گواهی حذف سرخك در ایران از طرف سازمان جهانی بهداشت

به گزارش انجمن پارسیان وزیر بهداشت اظهار داشت: دستاوردهای كشور در حوزه سلامت بعد از انقلاب اسلامی، قابل توجه است، در میزان پوشش واكسیناسیون، كاهش مرگ و میر كودكان و مادران حامله و توسعه زیرساخت ها مانند شبكه های بهداشتی و درمانی توانستیم رتبه های ممتازی را در جهان به دست بیاوریم.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دكتر سعید نمكی در همایش روز ملی دامپزشكی كه در وزارت جهاد كشاورزی برگزار شد، گفت: روز گذشته كمیته مربوطه در سازمان جهانی بهداشت، گواهی حذف سرخك را برای ایران صادر كرد و این خبر، بسیار مسرت بخش بود چون در میان ۲۳ كشور شرق مدیترانه، ایران یكی از سخت ترین عرصه ها برای خدمت رسانی، ریشه كنی و حذف بعضی از بیماری ها است و در بعضی از مناطق كشور برای واكسیناسیون یك كودك، زحمات زیادی متحمل می شویم.
وی با اشاره به اینكه امروز آمریكایی ها به شدت گرفتار سرخك هستند، اضافه كرد: سرخك به باتلاقی برای نظام سلامت آمریكا تبدیل گشته و حتی خیلی از كشورهای اروپایی نیز قادر به حذف سرخك نشده اند.
وزیر بهداشت با اشاره به نقش اساسی و مهم بهورزان در حذف سرخك از كشور، اظهار داشت: باید دست یكایك آنها را بوسید گرچه یكی از آنها به سبب یك سوء تفاهم و تصمیم نادرست، چند روزی است كه در بازداشت موقت است و بنده بعنوان وزیر بهداشت، از خانواده وی و از اینكه خدمتگزاری بجای تقدیر باید در بازداشت به سر ببرد، احساس شرمساری می كنم و این مشكل را بوسیله مقامات قضایی و دادستان كل كشور، پیگیری می كنم.
نمكی گفت: در دوران گذشته كه عمده بیماری ها، واگیر بود، نقش وزارت بهداشت محوری و اساسی بود چون برای تهیه ۶ بیماری مهلك مسری قابل پیشگیری با واكسن، اقدامات لازم در وزارت بهداشت انجام می شد اما امروز تنوع عوامل موثر بر سلامت و خصوصاً مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت، می طلبد كه با همكاری گسترده بین بخشی، بتوانیم مشكلات نظام سلامت را حل نماییم.
وی افزود: امروز با شیوع بیماری های غیرواگیر و اتفاقاتی كه در ساختار اجتماعی و سیاسی كشورها رخ می دهد دیگر با واكسن نمی توانیم مشكلات نظام سلامت را حل نماییم بلكه نیازمند مشاركت همه بخش ها برای كاهش عوامل خطر هستیم. یكی از موارد بسیار موثر در این همكاری بین بخشی، مشاركت سازمان دامپزشكی و دامپزشكان كشور است.
وزیر بهداشت از دامپزشكان بعنوان جزء لاینفك نظام سلامت یاد كرد و اضافه كرد: دامپزشك را از تیم پزشكی جدا نمی دانیم و به جایگاه سازمان دامپزشكان، توجه نمی نماییم بلكه فكر می نماییم كه در یك نظام و ساختار ادغام یافته، جزء لاینفك همدیگر هستیم و نقش دامپزشكان در تمام اجزای نظام سلامت بر همه آشكار است. در مورد غذا بعنوان یكی از اركان اصلی تامین سلامت جامعه، بدون پشتوانه دامپزشكان، كاری از پیش نمی بریم.
نمكی اظهار داشت: وقتی به طرح "از مزرعه تا سفره" و میزان كفایت مواد غذایی در ۱۰۰ گرم گوشت پروتئین دار دام و طیور نگاه می نماییم، بدون توجه به نقش دامپزشكان، این طرح ها مدلول ندارد. امروز سوء تغذیه در كشور یكی از بحث های بسیار جدی است البته وقتی از سوء تغذیه صحبت می نماییم نه به مدلول كاهش مواد غذایی است بلكه در بعضی موارد پرخوری ها یا مصرف غذاهای غیراستاندارد، مشكل آفرین است.
وی اشاره كرد: اینكه دام از چه علوفه ای استفاده نماید، تغذیه طیور توسط چه موادی باشد، باقی مانده آنتی بیوتیك ها و سموم در مواد غذایی نیازمند نقش آفرینی بهادار دامپزشكان در كنار همكاران ما در سازمان غذا و دارو و همین طور سازمان استاندارد است.
وزیر بهداشت از بیماری های مشترك بین انسان و دام بعنوان یكی از اشكالات نظام سلامت یاد كرد و اظهار داشت: به دكتر گویا رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تاكید كرده ام كه مبادا گرفتار موج بیماری های غیرواگیر شویم و بیماری های واگیردار را فراموش نماییم. سرزمینی هستیم كه به اندازه تنوع اقلیم، تنوع بیماری داریم و نمی توانیم بگوییم در هیچ استانی، مشكل قالب ما فقط یك بیماری است.
نمكی به وقوع ۲۰۷ هزار و ۵۰۰ مورد حیوان گزیدگی در سال ۹۷ در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: هر مورد حیوان گزیدگی برای ما بین ۳ تا ۴ میلیون هزینه به همراه دارد و رقم سنگینی از این نظر به نظام سلامت تحمیل می شود. در سال قبل ۵۰۰۰ مورد سالك در كشور گزارش شده كه برای خانواده ها مشكل ساز است.
وزیر بهداشت با اشاره به اینكه در سال قبل ۲۲۴ مورد سیاه زخم در كشور مشاهده شد، بیان داشت: در مورد تب كریمه كنگو از روز اول كه در ایران شناسایی شده تا امروز، ۱۹۰ مورد مرگ ثبت شده كه امكان دارد همكاران ما در سازمان دامپزشكی، آمارهای متفاوتی داشته باشند و باید آمارها باهم یكسان شود.
نمكی گفت: علاوه بر عرصه زنجیره غذا كه نیازمند كمك دامپزشكان هستیم، باید به یكدیگر در مدیریت زنجیره غذا و رسیدن غذای سالم به دست مردم، كمك نماییم.
وی ضمن تاكید بر ضرورت تشكیل كمیته های ملی برای كنترل و پیش گیری از بیماری های مشترك انسان و دام، تصریح كرد: باید اطلاعات را با یكدیگر مبادله كرده و برنامه های ملی را با در نظر گرفتن نقش هر سازمان و نهاد را تدوین و اجرا نماییم تا این بیماری ها كنترل شود.
وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انس و الفت برخی افراد در آپارتمان ها با حیوانات، اظهار داشت: در فرهنگ ایران از كودكی با حیوانات خانگی مانند مرغ و خروس و پرنده هایی مانند قناری و مرغ عشق مانوس بوده و هستیم، اما در فرهنگ ما نبوده كه یك خانم دستش را با سیگار از ماشین بیرون بیاورد و سگ را در آغوش داشته باشد و این فرهنگ وارداتی است.
نمكی با اشاره به اینكه نگهداری از حیواناتی مانند سگ به یك مشكل در نظام سلامت تبدیل می شود، اضافه كرد: تقاضا دارم كه دامپزشكان به این عرصه ورود كنند و موارد و گزارشاتی داریم كه برخی افراد در منزل، سوسمار، آتش پرست یا بچه تمساح نگهداری می كنند كه در فرهنگ ما نبوده است اما در فرهنگ ما نگهداری از مرغ، خروس، قناری و كبوتر وجود داشته است.
وی اشاره كرد: نمی توان واقعیت های اجتماعی را كتمان كرد و باید بپذیریم كه اطراف ما اتفاقاتی رخ داده و تحولاتی به وجود آمده و با شیوه های پلیسی و غیرآموزشی نیز نمی توان این مشكلات را حل كرد و دستگیری هم مساله ای را حل نمی كند باید به عرصه آموزش مردم ورود كرد و آنها را از خطرات انس و همنشینی با برخی حیوانات و انتقال بعضی از بیماری ها، آگاه كرد كه این كار با ورود دامپزشكان به درستی صورت خواهد گرفت.
بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت اضافه كرد: برخی اوقات، صاحبان حیواناتی مانند سگ، دامپزشكان را برای واكسیناسیون صدا می زنند اما انتظار داریم كه دامپزشكان در این موارد آموزش های لازم را به مردم بدهند و بگویند كه امكان دارد عوارضی در اثر همنشینی با حیوانات برای آنها ظاهر شود.
نمكی اشاره كرد: باید بسته های آموزشی را برای خانواده هایی كه مبادرت به نگهداری از حیواناتی غیراهلی می كنند، تعریف كرد و تقاضا دارم كه سازمان دامپزشكی، آموزش ها را در چارچوب برورشور، پمفلت و پیام بوسیله رسانه ها به مردم ارائه نمایند تا خانواده ها از عوارض آن بیشتر آگاه شوند.
وی به نقش مهم واكسیناسیون در دام و طیور اشاره نمود و اظهار داشت: موسسه تحقیقات واكسن سرم سازی رازی بیشتر از ۹۰ سال قدمت دارد و آنچه كه باید، از آن بیرون نمی آید. حدود ۲۹ سال پیش با شارل مریو دیدار كردم كه تقاضای كمك برای ساخت واكسن های انسانی و حیوانی را داشتم، اما به من اظهار داشت كه به سراغ پروفسور میرشمسی كه به همراه او شاگرد پاستور بودند، بروید و با استاد میرشمسی گفتگو كردیم و آن روز ۹ میلیون دلار ارز حوزه بهداشت را به وزارت جهاد كشاورزی برای ساخت واكسن در مجموعه رازی دادم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: هنوز هم باوجود پیشرفت هایی كه در موسسه رازی كرده ایم اما باید پیشرفت های زیادی داشته باشیم و از دامپزشكان تقاضا دارم كه مشكل واكسن را در دامپزشكی حل نماییم و اگر مقرر است واكسن سازی را به بخش خصوصی واگذار نماییم، این كار را سرعت دهیم.
نمكی درانتها گفت: در میان ۱۲۰۰ شركت دانش بنیان حوزه سلامت، تعداد زیادی از آنها را در ساخت واكسن های انسانی و حیوانی درگیر كردیم و امیدواریم كه شاهد توسعه ساخت واكسن در كشور باشیم.
منبع:

1398/07/13
21:47:39
5.0 / 5
4142
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum