بنیاد ملی نخبگان اعلام كرد

تعداد متخصصان ایرانی مقیم آمریكا از ادعا تا واقعیت

تعداد متخصصان ایرانی مقیم آمریكا از ادعا تا واقعیت

انجمن پارسیان: بنیاد نخبگان اعلام نمود جمعیت ایرانی تحصیل كرده در آمریكا در سال 2017 را می توان حدود 200 هزار نفر تخمین زد، این عدد با ادعاهای مطروحه در بعضی گزارشات بی پایه و اساس اختلاف قابل توجهی دارد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ با عنایت به حساسیت نگاه جامعه به سوژه مهاجرت مغزها و نخبگان و نقش مهم این مساله در نظام انگیزشی كشور، همواره سوژه مهاجرت متخصصان و پژوهشگران یكی از پاشنه های آشیل برای حاشیه سازان و مغالطه گران بوده و بر طبق آن ادعاهای بی منبع و نادرستی را مطرح كرده اند.
در یكی از این ادعاهای مطروحه، عنوان شده است: طبق آمار صندوق بین المللی پول الان بیشتر از ۲۵۰ هزار مهندس و پزشك ایرانی در آمریكا هستند. طبق آمار رسمی اداره گذرنامه، در سال ۸۷ روزانه ۱۵ كارشناس ارشد، چهار دكترا و سالانه ۵۴۷۵ نفر لیسانس از كشور مهاجرت كردند.
این ادعا در حالی مطرح می شود كه صندوق بین المللی پول در هیچ گزارشی به این داده ها درباب ایران اشاره نكرده است. تنها در گزارشی كه در سال ۱۹۹۸ توسط این صندوق انتشار یافته است، تعداد ایرانی ها با تحصیلات دانشگاهی در آمریكا ۱۰۵ هزار نفر ذكر شده است كه از عدد ادعا شده برای پزشكان و مهندسان در این كشور كمتر است.
از سوی دیگر، بنا بر آمار مؤسسه سیاست گذاری مهاجرت آمریكا وMedicus Firm در سال ۲۰۱۵، ۲۵۴۰۰۰ پزشك و جراح مهاجر در آمریكا مشغول به كار بوده اند، در این میان حدود ۹۰۰۰ پزشك و جراح مهاجر ایرانی بوده اند. علاوه بر آن، آماری از تعداد ایرانی ها شاغل در علوم و مهندسی در آمریكا در دست نیست.
بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۰، در آمریكا ۵۰.۹ درصد از مهاجران ایرانی در آمریكا حائز مدرك لیسانس و یا بالاتر بوده اند. همین طور در سال ۲۰۰۰، نرخ مشاركت مهاجران ایرانی در بازار كار آمریكا ۶۳ درصد بوده است و ۵۱.۸ درصد از شاغلین ایرانی در آمریكا در مشاغل مدیریت و مشاغل حرفه ای، ۲۷.۵ درصد در مشاغل در رابطه با فروش و مشاغل دفتری و ۹ درصد در مشاغل خدماتی مشغول به فعالیت بودند.
علاوه بر آنچه از نظر رفت، اداره آمار آمریكا تعداد ایرانی ها در این كشور را در سال ۲۰۱۷، ۳۹۵۵۹۳ تخمین زده است. بدین سان می توان تعداد كل ایرانی ها تحصیل كرده در آمریكا را در سال ۲۰۱۷ در حدود ۲۰۰ هزار نفر تخمین زد. همین طور با استفاده از آمار سرشماری سال ۲۰۰۰ و تخمین جمعیت سال ۲۰۱۷ تعداد شاغلین ایرانی در همه‌ی مشاغل مدیریتی و حرفه ای را می توان حداكثر ۱۲۹ هزار نفر تخمین زد.
صندوق بین المللی پول نیز در هیچ گزارشی به این داده ها درباب ایران اشاره نكرده است؛ تنها در گزارشی كه در سال ۱۹۹۸ توسط این صندوق انتشار یافته، تعداد ایرانی ها با تحصیلات دانشگاهی در آمریكا ۱۰۵ هزار نفر ذكر شده است كه از عدد ادعا شده برای پزشكان و مهندسان در این كشور كمتر است.
بنا بر آمار و اطلاعات منتشرشده از طرف موسسه سیاست گذاری مهاجرت آمریكا در سال ۲۰۱۵، ۶۵۶۰۰۰ پزشك و جراح در ایالات متحده مشغول به كار بوده اند كه از این تعداد ۲۵۴۰۰۰ نفر مهاجر هستند. مطابق با آمار Medicus Firm، بنگاهی كه پزشكان را برای مشاغل تخصصی استخدام می كند از ۲۵۴، ۰۰۰ پزشك و جراح مهاجر در ایالات متحده آمریكا حدود ۹۰۰۰ نفر از این پزشكان از ایران، ۳۵۰۰ نفر از سوریه و بیشتر از ۱۵۰۰ نفر از عراق هستند.
طبق آمار بنیاد ملی علوم آمریكا در سال ۲۰۱۸، تعداد ایرانیانی كه در بازه زمانی ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ موفق به دریافت ویزای تحصیلی در زمینه های علوم و مهندسی در مقطع دكترا شده اند، تنها ۳۰۶۳ نفر است.
با توجه به تعداد ۹۰۰۰ نفری پزشكان و جراحان ایرانی در آمریكا، سهم ۱۳۰۱۰۰۰ نفری دیگر كشورهای آسیایی از تعداد مهندسان و دانشمندان بازاركار آمریكا كه معین نمی باشد چه تعداد آن مربوط به كشور ایران است و همین طور تعداد نه چندان قابل توجه ایرانیانی كه در بازه زمانی ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ موفق به دریافت ویزای موقت تحصیلی آمریكا در مقطع دكترا شده اند؛ بعید بنظر می رسد كه آمار ارائه شده ۲۵۰۰۰۰ هزار نفری از مهندسان و پزشكان ایرانی مقیم آمریكا مبنای علمی داشته باشد.
بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۰، در آمریكا ۵۰.۹ درصد از مهاجران ایرانی در آمریكا حائز مدرك لیسانس و یا بالاتر بوده اند. همین طور در سال ۲۰۰۰، نرخ مشاركت مهاجران ایرانی در بازار كار آمریكا ۶۳ درصد بوده است و ۵۱.۸ درصد از شاغلین ایرانی در آمریكا در مشاغل مدیریت و مشاغل حرفه ای، ۲۷.۵ درصد در مشاغل در رابطه با فروش و مشاغل دفتری و ۹ درصد در مشاغل خدماتی مشغول به فعالیت بودند. اداره آمار آمریكا تعداد ایرانی ها در این كشور را در سال ۲۰۱۷، ۳۹۵، ۴۲۹ تخمین زده است.
به این ترتیب می توان تعداد كل ایرانی ها تحصیل كرده در آمریكا را در سال ۲۰۱۷ در حدود ۲۰۰ هزار نفر تخمین زد. همین طور با استفاده از آمار سرشماری سال ۲۰۰۰ و تخمین جمعیت سال ۲۰۱۷ تعداد شاغلین ایرانی در همه‌ی مشاغل مدیریتی و حرفه ای را می توان حداكثر ۱۲۹ هزار نفر تخمین زد.
همچنین شواهدی در خصوص انتشار آمار و اطلاعات مهاجرتی از طرف اداره گذرنامه وجود ندارد.


منبع:

1398/08/02
00:56:01
5.0 / 5
4307
تگهای خبر: تخصص , خدمات , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum