كلانتری:

در شمال بوشهر اسكله و آبشیرین كن نخواهیم داشت

در شمال بوشهر اسكله و آبشیرین كن نخواهیم داشت

به گزارش انجمن پارسیان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت توسعه شمال استان بوشهر اظهار داشت:  با تفاهمات انجام شده در مورد منطقه ویژه شمال استان بوشهر اسكله و آبشیرین كن نخواهیم داشت و همینطور فاصله با خوریات در تفاهم آمده و بقیه موارد هم باید طبق قانون با مطالعات زیست محیطی باشد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، شب گذشته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست جهت بررسی وضعیت راه اندازی منطقه ویژه شمال استان وارد بوشهر شده و بامداد امروز -جمعه ۳ آبان ماه- راهی بندر دیلم شد. در این بازدید كه به همراه استاندار بوشهر، نماینده شمال استان و مسؤلان محیط زیست استان صورت گرفت، مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی بوشهر عنوان كرد: به مشاور شهرساز گفته شده حتی در حاشیه ها هم طرح های غیر آلاینده پیش بینی نماید و همه موارد طبق نظر محیط زیست استان رعایت شده است. پالایشگاه گاز پیشبینی شده را حذف و به جای آن صنایع پایین دست غیر آلاینده پیشبینی كرده ایم و در واقع بر روی ارزش افزوده تمركز كرده ایم.
مهدی صفوی افزود: فاصله تا سكونت گاه ها و مسائل دیگر هم در نظر گرفته شده است، برای آب شیرین كن و اسكله هم ارزیابی كامل صورت گرفته است.
"اسكله و آب شیرین كن را فراموش كنید"
پس از آن عیسی كلانتری -رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- با صراحت اظهار داشت كه "اسكله و آب شیرین كن را فراموش كنید"، و مدیرعامل شركت شهرك های صنعتی بوشهر هم اعلام نمود كه چون نظر سازمان محیط زیست مخالف بود، و به دستور استاندار این دو را ندیده ایم و در بقیه موارد هم هیچ اشكال فنی نداریم.
حذف پالایشگاه نفت و گاز، آبشیرین كن و اسكله
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به جزئیات طرح بیان كرد: قبلا كه منطقه در نظر گرفته شده ۳ هزار و ۸۰۰ هكتار بود، تمام خوریات و ریزخورها در طرح بودند، كه با مصوبه كمیته ارزیابی، طی بررسی های میدانی تمام خورها را حذف كردیم. بعد از آن از سوی دفتر ارزیابی و محیط طبیعی اعلام گردید كه حریم خورها هم باید حذف شود، بنابراین حریم ۲۰۰ متری خورهای اصلی و حریم ۶۰ متری خورهای فرعی را از منطقه كسر كردیم.
فرهاد قلی نژاد خاطرنشان كرد: در مجموع یك هزار و ۴۰۷ هكتار از محدوده اولیه كم شد، و معاونت محیط طبیعی هم تاییدیه حذف خوریات را صادر كرد. در زمان ارزیابی هم مبحث راه اندازی اسكله و آبشیرین كن عنوان شد كه هم مشكل فنی راه اندازی داشته و هم اینكه مبحث زیستگاه حساس دریا مطرح بود.
وی افزود: بعلاوه حذف آبشیرین كن و اسكله، حریم رودخانه بویرات هم از طرح حذف گردیده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست بوشهر خاطرنشان كرد: در ارزیابی ها پالایشگاه نفت و گاز حذف شده و تنها صنایع پتروشیمی با محدودیت های تعیین شده توسط دفتر ارزیابی امكان اجرایی شدن دارد.
تعهد محضری برای حذف آبشیرین كن
احمد رضا لاهیجان زاده، معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: پس از تغییرات انجام شده بر روی منطقه پیشنهادی مشكلی نداشتیم، مشكل بر روی آبشیرین كن پیشنهاد شده توسط مشاور و اسكله بوده كه با تعهد محضری حذف گردیده است.
ساكنان عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بعد از شنیدن اظهارات عنوان شده اظهار داشت: با تفاهمات انجام شده اسكله و آبشیرین كن نخواهیم داشت و همینطور فاصله با خوریات در تفاهم آمده و بقیه موارد هم باید طبق قانون با مطالعات زیست محیطی باشد.
عیسی كلانتری تصریح كرد: نگذاریم بلای عسلویه باردیگر بر سر بوشهر بیاید. مردم بدانند كه امروز خود پرسنل و كارمندان و كاركنان نفتی عسلویه در معرض تهدید سلامت هستند.
وی اضافه كرد: خوشبختانه با تجربه عسلویه، مردم به این نتیجه رسیده اند كه محیط زیست و حقوق مردم و نسل آینده نباید قربانی توسعه شود. قبلا خورها و حتی حریم خورها در توسعه دیده شده بود كه تبدیل به صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی شود. هم اكنون با تفاهمات انجام شده همه اینها حذف شده و خوریات و حریم آن از توسعه بیرون هستند و در آینده هم اجازه تاسیس اسكله و آب شیرین كن داده نخواهد شد. در صورت رعایت این موارد توسعه شمال استان از نظر ما بلامانع است و خوشبختانه تفاهم شده كه با حفظ محیط زیست و حریم دریا و حریم خورها، و حذف پالایشگاه ها پروژه فعال شود.
معاون رئیس جمهور با اشاره به تصویب كمیته ملی عسلویه در اسفند ماه سال قبل اظهار نمود: اقدامات مربوط به این كمیته انجام شده و به سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است، قاعدتاً باید به دولت بیاید و تصویب شود كه فكر می كنم پس از بودجه سال ۹۹ نوبت به این طرح خواهد رسید و امیدواریم این منطقه هم سروسامان بگیرد.
به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، با وجود گذشت حدود ۱۰ سال از كلنگ زنی منطقه ویژه شمال استان بوشهر، تا امروز به دلائل مختلف، مشكلات زیست محیطی آن برطرف نشده و در دوراهی راه اندازی یا عدم راه اندازی معلق مانده است.1398/08/03
22:56:46
5.0 / 5
4699
تگهای خبر: توسعه , حقوق , شركت , كارمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum