عضو وابسته دانشگاه استرالیای جنوبی:

پروتكل هایی برای ستاندن داده های اطلاعات مكانی وجود ندارد

پروتكل هایی برای ستاندن داده های اطلاعات مكانی وجود ندارد

به گزارش انجمن پارسیان ایسنا/خراسان رضوی عضو وابسته دانشگاه استرالیای جنوبی اظهار داشت: یكی از چالش هایی كه در دنیا برای اطلاعات مكانی در ارتباط با حوادث غیر مترقبه وجود دارد این است كه پروتكل هایی برای ستاندن داده های اطلاعات مكانی برای ساپورت اطلاعات وجود ندارد در این زمینه بعضی از كشورها همچون استرالیا و آمریكا پیشرفت كردند.


علی فرقانی در همایش ملی «علم اطلاعات جغرافیایی (GIScience): بنیادها و كاربردهای بین رشته ای» كه در تالار شریعتی دانشكده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار نمود: یكی از كاربردهای اطلاعات مكانی یا GISدر حوزه مدیریت حوادث غیر مترقبه همچون زلزله، طوفان، خشك سالی، سیلاب، بیماری شناسی و.. است.
وی اضافه كرد: استفاده از اطلاعات مكانی یا GIS در حوزه مدیریت حوادث غیر مترقبه از سال 2003 تا 2015 در استرالیا انجام شد. در همان زمان یك مركز با همكاری اداره هواشناسی و حوادث مترقبه در استرالیا تاسیس شد.
عضو وابسته دانشگاه استرالیای جنوبی، بیان كرد: علت علاقه مندی به كاربرد اطلاعات مكانی این است كه حوادث غیر مترقبه همچون آتش سوزی جنگل ها، سیلاب، طوفان ها و زلزله در استرالیا زیاد رخ می دهد؛ بدین سبب ما با استفاده از قدرت اطلاعات مكانی می توانیم تا حدودی مخاطرات این حوادث را كاهش دهیم.
فرقانی اشاره كرد: چالش هایی كه در دنیا برای اطلاعات مكانی در ارتباط با حوادث غیر مترقبه وجود دارد این است كه پروتكل هایی برای ستاندن داده های اطلاعات مكانی برای ساپورت اطلاعات وجود ندارد. در این زمینه بعضی از كشورها همچون استرالیا و آمریكا پیشرفت كردند.
وی افزود: ما باید برای پوشش، جمع آوری و آنالیز اطلاعات مكانی سرمایه گذاری نماییم تا سیستم های عملیاتی و كارگاهی را ایجاد نماییم. همین طور از سیستم های موجود نیز استفاده كنیم؛ بعنوان مثال یك سیستم وجود دارد كه می تواند تمام آتش سوزی های دنیا را اطلاع رسانی كند.
عضو وابسته دانشگاه استرالیای جنوبی، اشاره كرد: به جهت اینكه دیتا را به اطلاعات و دانش تبدیل نماییم باید از ظرفیت سیاست مداران، مدیا و مردم استفاده نمائیم.
در ادامه این همایش بختیار فیضی زاده، عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز، اظهار نمود: سنجش ازراه دور یك علم است و اصطلاحی است كه در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. همه ما از اپلیكیشن هایی استفاده می نماییم كه ارتباط زیادی با اطلاعات مكانی دارد.
وی اضافه كرد: هم اكنون نسل جدید از داده ها در اطلاعات مكانی یا GIS به وجود آمده است. در ایران تراكنش های مالی زیادی رخ می دهد كه بر پایه اطلاعات مكانی است. حالا به سیستم های پیش بینی مخاطرات طبیعی دسترسی داریم و می توانیم از اطلاعات آن استفاده نمائیم و كارهایی كه در این راستا انجام می شود، به توسعه اطلاعات مكانی یا GIS كمك می نماید.
عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز اشاره كرد: هم اكنون نقشه راه درستی جهت استفاده از اطلاعات مكانی یا GIS در مسائل كشور وجود ندارد. به جهت اینكه GIS را نتیجه ده نماییم باید ساختارهایی برای آن ایجاد شود و متخصصان آن باید تربیت شوند.
منبع:

1398/08/14
23:18:54
5.0 / 5
4627
تگهای خبر: تخصص , توسعه , دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum