در مقر یونسكو در پاریس؛

برنده جایزه ایرانی ابن سینا برای اخلاق در علم ارائه شد

برنده جایزه ایرانی ابن سینا برای اخلاق در علم ارائه شد

به گزارش انجمن پارسیان مراسم اهدای پنجمین دوره جایزه جهانی ابن سینا برای اخلاق در علم با حضور نماینده ایران و قائم مقام یونسكو در مقر این سازمان در پاریس برگزار گردید.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مراسم اهدای پنجمین دوره جایزه جهانی ابن سینا برای اخلاق در علم كه به مبحث «اخلاق زیست محیطی» اختصاص دارد، طی مراسمی با حضور قائم مقام یونسكو و احمد جلالی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در این سازمان برگزار گردید.
پروفسور دونالد ای براون Donald A. Brown برنده امسال این جایزه كه به اجماع از جانب هیات داوری بین المللی انتخاب شد، استاد شهیری است كه سالیان درازی از عمر خویش را مصروف «اخلاق در علم» و خاصه پیرامون «اخلاق زیست محیطی»، با عرضه پژوهش های بسیار وزین و تدریس در دانشگاه های معتبر جهان كرده است.
دستاوردهای آكادمیك دونالد ای براون در برجسته كردن جایگاه اخلاق در موضوعات مربوط به تغییرات آب و هوایی در سطوح ملی و بین المللی و تحلیل های موثر او بر چرایی غفلت از اصول اخلاقی در مورد تغییرات اقلیمی و زیست محیطی و نحوه رفع این كاستی ها در مقالات و كتاب های ایشان عرضه شده است.
مشاركت و مشاوره وی در ساختارهایی مانند IPCC و IUCN تأثیر زیادی بر سیاست های آب و هوایی در سطوح بین المللی برجای گذارده است.
نامبرده هراسی از به چالش كشاندن سیاست های ملی نامناسب (دولت آمریكا) در قبال موضوعات مربوط به محیط زیست كره زمین نداشته و موضوعات اخلاق زیست محیطی، رابطه اخلاق و سیاست های توسعه پایدار و جهان شمولی اخلاق در علم از زمینه های مورد علاقه و فعالیت جدی این دانشمند بوده است.
دونالد ای براون از سال ۲۰۱۲ تابحال بعنوان استاد و پژوهشگر در دانشگاه وایدنر اشتغال داشته است. علاوه بر این در دانشگاه های گریفت استرالیا، ناگویا ژاپن، اوكلند نیوزیلند، نانجینگ چین و پن استیت در آمریكا تدریس و تحقیق كرده است.
بعضی از مسئولیت و فعالیت های پروفسور براون در حوزه اخلاق، شامل مدیریت برنامه دفتر سیاست بین المللی زیست محیطی سازمان ملل متحد، مشاور دفتر دبیركل سازمان ملل متحد در مورد همگرایی اخلاق و مذاكرات مربوط به تغییرات آب و هوایی، مشاور سردبیران در موضوعات اخلاق زیست محیطی است.
وی همینطور از تهیه كنندگان متون عرضه شده در كارگروه سوم نشست بین المللی تغییرات آب و هوایی(IPCC) و ارزیاب برنامه یونسكو در مورد اخلاق تغییرات آب و هوایی است.
به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، «جایزه ابن سینا برای اخلاق در علم» از سال ۱۳۸۲ (۲۰۰۳) به ابتكار و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و تصویب كنفرانس عمومی یونسكو رسمیت یافت. این جایزه كه هر دو سال یك مرتبه اعطا می شود، به افراد یا گروه هایی تعلق می گیرد كه در وهله نخست پژوهش های علمی آنان در زمینه «اخلاق در علم و فناوری» مرجعیت آكادمیك یافته و مورد استناد علمی قرار گیرد و همینطور همراه با فعالیت هایی باشد كه منشاء توجه و تحرك محافل علمی و دانشمندان و نخبگان و افكار عمومی نسبت به ارتباط وثیق مولفه اخلاق در توسعه علمی است و به تفكر عمیق در اینباره بیانجامد.
طبق مقررات جوایز رسمی یونسكو، دبیرخانه یونسكو و كشور حامی و موسس جایزه در بررسی صلاحیت علمی نامزدهای دریافت این جایزه دخالتی ندارند. انتخاب برنده با هیات داوران بین المللی است كه مركب از سه عضو با ملیت های مختلف است كه از جانب مدیر كل یونسكو از میان اعضای «كمیسیون جهانی اخلاق در علم و فناوری» منصوب می شوند و یكی از آنها باید از منطقه جنوب غربی و مركزی آسیا باشد.
«جایزه ابن سینا برای اخلاق در علم» تنها جایزه ای در مبحث «اخلاق در علم» است كه در سطح سازمان ملل رسمیت دارد و هم تنها جایزه ای است كه ایران در نظام سازمان ملل تاسیس كرده و به برجسته كردن مبحث آن در یونسكو همت گمارده است. سند تاسیس و توالی سه ركن عنوان جایزه (ابن سینا + اخلاق + علم) معنای نمادین بسیار پرقدرتی دارد.
ارتباط این اجزاء، تداعی كننده تاریخ علم و تمدن در كشوری است كه از پیشتازان دانش در جهان بوده، ستایش «علم» را به «اخلاق» و این دو را به بوعلی سینا، این نابغه جامع الاطراف و چهره جهانی ماندگار علم و اندیشه و اخلاق پیوند می دهد.
از آغاز تأسیس این جایزه تاكنون، هیأت داوران بین المللی، دانشمندان و پژوهشگران برجسته و فعال زیر را شایسته دریافت این جایزه دانسته است؛
•در سال ۲۰۰۵، Professor Margaret Somerville، از استرالیا-كانادا؛ مدیر مركز دارو، اخلاق و قوانین دانشگاه مك گیل در مونترال؛
•در سال ۲۰۰۷، Professor Abdallah S. Daar، از عمان؛ مدیر برنامه اخلاق كاربردی و فناوری زیستی و معاون برنامه ژنومی و بهداشت جهانی دانشگاه تورنتو؛
• در سال ۲۰۰۹، Professor Renzong Qiu، از چین؛ پژوهشگر ارشد مؤسسه فلسفه و رئیس كمیته علمی مركز اخلاق زیستی در كالج پزشكی پكن؛
• در سال ۲۰۱۵، Professor Zabta Khan Shinwari، از پاكستان؛ رئیس دپارتمان فناوری زیستی دانشگاه قائداعظم اسلام آباد.

1398/08/27
13:26:55
5.0 / 5
4757
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum