برای نخستین بار؛

آدامس باستانی دی ان ای زن ۵۷۰۰ ساله را فاش كرد

آدامس باستانی دی ان ای زن ۵۷۰۰ ساله را فاش كرد

انجمن پارسیان: پژوهشگران با بررسی یك آدامس باستانی كد ژنتیك كامل یك زن را كشف كرده اند كه ۵۷۰۰ سال قبل می زیسته است. آنها با تحلیل دی ان ای تصویری از ظاهر او را نیز ساختند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از تلگراف، محققان با آزمایش یك تكه آدامس باستانی كه از درخت توس تهیه شده بوده، كد كامل ژنتیك یك زن عصر حجر را كشف كرده اند. حدود ۷۶۰ هزار سال قبل، انسان های اولین با جوشاندن پوست بدنه درخت توس نوعی چسب می ساختند كه از آن برای چسباندن دسته های چوبی به ابزارهای سنگی هم استفاده می شد. به قول كارشناسان انسان های اولیه برای درمان دندان درد یا بیماری های دیگر پوست بدنه درخت توس را می جویدند. این نخستین باری است كه محققان بدون دسترسی به قطعه ای از بدن شخص در گذشته، كد ژنتیك او را كشف می كنند.
بدین سان با كمك یك تكه آدامس باستانی محققان تصویری از زنی را ساختند كه ۵۷۰۰ سال قبل زندگی می كرد. محققان با بررسی این تكه آدامس جویده شده خاكستری دی ان ای را كشف كردند كه نشان می داد صاحب آن موها و پوستی تیره و چشمانی آبی داشته است. همینطور مشخص شد این زن جوان اردك و فندق خورده بوده است. این آدامس در جزیره لولاند واقع در جنوب دانمارك كشف شده است. محققان این زن عصر حجر را كه ظاهر آن تفاوت زیادی با ساكنان فعلی دانمارك دارد، لولا نامگذاری كرده اند. تحلیل دی ان ای نشان داد زن جوان از اقوام شكارچی مركز اروپا بوده است. هانس شرودر از دانشگاه كپنهاگن می گوید: برایمان بسیار جالب بودكه بدون وجود استخوان توانستیم دی ان ای كامل یك انسان را بیابیم. این تحقیق در نشریه Nature Communications انتشار یافته است. محققان همینطور با بررسی این آدامس دی ان ای باكتریایی هم كشف كردند.


منبع:

1398/09/27
15:17:42
5.0 / 5
4233
تگهای خبر: دانشگاه , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum