در گزارش انجمن پارسیان مطرح شد؛

رسالت پارك علم وفناوری در توسعه استان سمنان

رسالت پارك علم وفناوری در توسعه استان سمنان

انجمن پارسیان: پارك علم و فناوری استان سمنان میزبان شركت های دانش بنیانی است كه فرصتی برای رشد، تولید و ارائه ایده هایشان یافته اند و شاهد برگزاری استارتاپ های گوناگونی بر حسب ایده های آنان هستیم.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: پارك علم و فناوری استان سمنان در شهریورماه سال ۸۱ برمبنای مصوبه شورای گسترش آموزش عالی، هم زمان با تبدیل یا ادغام سایر مراكز استانی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران فعالیت خودرا در شاهرود شروع كرد. مجموعه علمی كه رسالتش پشتیبانی از تولیدات دانش بنیان است. این پارك دارای بخش های مختلفی است كه یكی از آنها ایجاد دفتر كار و استقرار برای شركت های جوانی است كه هنوز هزینه اجاره دفتر و تولید اولیه محصول و ایده شان را ندارند درنتیجه این مجموعه از آنان حمایت می كند تا بتوانند نمونه اولیه تولیدشان را بسازند و سپس به بازار عرضه كنند.
تقویت وظایف حمایتی از كارآفرینان، مبتكران، فناوران و استعدادهای درخشان و ایجاد محیط های علمی و پویا برای تعامل فعال بین تحقیقات، صنعت و تجارت ازجمله رسالت های پارك به حساب می آید.
یكی از بخش های قابل توجه پارك علم و فناوری استان سمنان در شاهرود مركز رشد است كه مستقیم زیر نظر مجموعه ریاست پارك فعالی دارد و از شورای مركز رشد و كمیسیون های مشورتی و همین طور معاون مركز رشد پارك علم و فناوری استان سمنان تشكیل می شود و یكی از پنج وظیفه اصلی آن همراهی واحدهای فناوری نوپا است. در این مركز همین طور خدمات مشاوره ای نیز به واحدهای فناوری و دانش بنیان ارائه می شود.
یكی از جذاب ترین كارهایی كه توسط پارك علم و فناوری انجام می شود برگزاری كارگاه های ایده تا اجرا و همین طور استارتاپ ها است. كارگاه هایی كه به جوانان كمك می نماید تا بتوانند ایده هایشان را دریابند، آنرا بپرورانند و سپس امكان پیاده سازی شان را بررسی نمایند.
موضوع دیگر استارتاپ ها است پدیده های ناشناخته ای كه مردم در حقیقت معنای دقیق آنرا هم نمی دانند و غالباً با برگزاری مراسمی برای جمع آوری پول بابت اجرای ایده ها، آنرا اشتباه می گیرند درحالی كه استارتاپ ها پدیده هایی چندوجهی و عمیق هستند كه تحولات عظیمی را در ایران اسلامی طی سال های آتی پدید خواهند آورد. جهت بررسی همه این موارد با خلیل راحتی معاون فناوری و نوآوری پارك علم و فناوری استان سمنان مركز شاهرود به گفتگو نشستیم.

* ماموریت های پارك های علم و فناوری چیست؟
پارك های علمی و فناوری همچون سازمان هایی هستند كه در ساختار و سیستم نوآوری كشور نقشی مهم ایفا می كنند. این پارك ها قسمتی از زنجیره ایجاد ایده تا محصول نهایی و تولید انبوه بوسیله یك ایده را حمایت می كنند. معمولاً امروزه توجه پارك علم و فناوری بر این است تا ایده هایی مد نظر قرا گیرد كه از دل دانش خارج و بیس علمی آنها در دانشگاه ها ایجادشده باشد و در نهایت با قرار گرفتن خروجی پژوهش در درون پارك ها به مرحله ای برسد تا این فعالیتی های ایجادشده در دل دانشگاه ها به محصول برسد و تجاری سازی شود.
*چرا پارك علم و فناوری در شاهرود مستقر است؟
اینكه پارك علم و فناوری استان سمنان در شاهرود مستقر است به این شهر برمی گردد كه در مقایسه با سایر دانشگاه های استان سبقه طولانی تری دارد، در سال ۸۱ كه ایده ایجاد پارك ها شكل گرفت تصمیم گرفته شد كه دفاتر سازمان های پژوهشی صنعتی كشور در استانها به هسته اولیه پارك تبدیل شوند كه این دفتر پژوه ها در شاهرود مستقر بود پس هسته اصلی در اینجا به وجود آمد.
هم حالا از گرمسار، سمنان، مهدی شهر، دامغان و شهمیرزاد مراكزی وجود دارد كه به شركت های دانش بینان ارائه خدمت می كنند.
*تفاوت شركت های دانش بنیان و واحدهای فناور در چیست؟
شركت های دانش بنیان و واحدهای فناور در ادبیات تخصصی پارك ها تفاوت ظریفی دارند هر شركتی كه پذیرش می شوند تا طی پروسه مورد تأیید، به صورتی دانش بنیان هستند ولی انچه در قانون مد نظر قرار دارد شركتی دانش بنیان تلقی می شود كه پروسه شرایط احراز معاونت علمی ریاست جمهوری را ثبت كرده باشند.
اگر بخواهیم به ایجاد یك محصول نگاه نماییم به این صورت است كه بیشتر محصولاتی كه ایجاد شدند از یك نوآوری برخوردار می باشد اما سهم دانش در آنها ناچیز هستند آن چیزی كه بیشترین سهم در ارزش آفرینی یك محصل به خود اختصاص می دهد دانشی كه در ایجاد یك محصول به كار گرفته می شود.
معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری دو پدیده را برای دانش بنیان خواندن یك شركت مورد ارزیابی قرار می دهد، سطح فناوری برای تولید محصول یا در درون محصول به كار گرفته شده و دوم تسلط یك شركت برای محصولی كه تولید می شود.
اگر بیشتر از ۵۰ درصد درآمد شركت از محل فروش همین محصولی باشد كه پیچیدگی لازم را دارد دانش بنیان سطح یك خواهد بود كه از همه مزایای لازم برخوردار می باشد و كمتر از ۵۰ درصد سطح دو قلمداد می شود كه فقط معافیت مالیاتی را نخواهد داشت در پارك ها ظهور یك ایده به صورت محصول مورد توجه است و مهم نیست چقدر پیچیدگی لازم را دارد پارك های علم و فناوری بجای اینكه روی پیچیدگی محصول تمركز پیدا كنند به این توجه خواهند داشت كه آیا محصول می توانند وارد بازار شوند؟
برای شركت های دانش بنیان مقرر شد طبق ماده ۱۳ قانون آیین نامه به شورایعالی تحقیقات و فناوری ریاست جمهوری بعنوان متولی و دبیرخانه برسد كه برای تشخیص صلاحیت شركت های دانش بنیان این اعضا به تنهایی نمی توانستند انجام دهند پس كارگزارهایی در این عرصه شناسایی و این موارد در كارگروه ها مورد ارزیابی قرار می گیرد و پس هر پاركی اداره جذب و پذیرش دارد و مسئول بررسی سطح نوآوری و معیارهای بازار آن محصول است، در پارك ها نیز شوراهای تخصصی در این خصوص تشكیل و در نهایت در دو شعبه بر حسب نیاز منطقه مورد حمایت قرار می گیرد.

*آماری درباب شركت های فناور بفرمایید
۲۳۰ شركت فناور در پارك استان سمنان مورد حمایت هستند برخی از اینها دانش بنیان هستند و هر دو سال یكبار شركت مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرند و پس امكان دارد شركتی حائز شرایط باشد یا از آن بیرون برود، ۴۳ شركت دانش بنیان در سطح استان وجود دارند كه از این تعداد ۲۶ شركت تحت پوشش پارك علم و فاوری و ۶۰ درصد شركت ها زیر مجموعه پارك قرار دارند.
*سفر معاون علمی رئیس جمهور به استان سمنان طی ماه های گذشته چه دستاوردی داشت؟
دو بار معاون علمی رئیس جمهوری برای بازدید به استان سمنان سفر كردند كه سفر اول مربوط به حضور رئیس جمهور در شاهرود بود اما در مسافرت دوم برای افتتاح مركز خیر ساز بازگشت داشتند كه در آن بزرگ ترین مركز رشد خیر ساز كشور برادران كیانی در شهمیرزاد در زمینی به مساحت دو هزار و ۲۰۰ متر راه اندازی شد.
دو خط اعتباری به ارزش هر كدام یك میلیارد تومان برای حمایت شركت های مستقر در پارك علم و فناوری دریافت شد كه این خط اعتباری در صورت مصرف، باردیگر تجدید می شود كه شركت ها الان از این طرح برای توسعه محصول خود در حال استفاده هستند.
مشاركت در خرید ساختمان جهت راه اندازی مركز رشد شهر سمنان طی تفاهم نامه سه جانبه انجام و مقرر شد یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان پارك، دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان استانداری و ۲.۵ میلیارد تومان نیز معاونت علمی ریاست جمهوری متقبل و با تفاهم نامه ای مركز نوآوری پارك سمنان نیز راه اندازی شود.
*در مورد حمایت پارك از شركت های دانش بنیان بگویید
اگر شركتی الزامات كافی برای استقرار در پارك را نداشته باشد در دوره رشد مقدماتی پذیرش خواهند شد كه در این فاصله زمانی به شخصیت حقوقی تبدیل شوند یا معیاری كه مورد نظر را اجرا كنند بین شش تا ۹ ماه از آنها حمایت و معادل ۱۵ میلیون تومان را دریافت خواهند كرد تا در این فاصله بتوانند هزینه را كاور و ایده خودرا توسعه دهند.
در ادامه این مرحله دوره رشد است كه درگذشته تا سقف ۴۰ میلیون تومان بود اما در پارك علم و فناوری استان سمنان با ستاندن مصوبه خاص این مبلغ تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را شامل می شد و هم اكنون نیز با پیگیری های به عمل آمده افزایش یافت به ۳۰۰ میلیون تومان تا موارد خاص رسید.
تمام شركت های مستقر در پردیس پارك طبق قوانین مناطق آزاد معاف از پرداخت مالیات هستند قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان سطح بالاتری از حمایت را می طلبد ولی متأسفانه دستگاه های اجرایی به علت عدم آشنایی كافی یا عدم تطبیق آیین نامه های داخلی خود نتوانستند این شركت ها را مورد حمایت قرار دهند و پارك ها به دنبال این هستند كه بتوانند از تمام ظرفیتی كه در قانون ذكرشده است استفاده كنند كه طی سال های اخیر گشایش خیلی خوبی صورت گرفت اما جای كار بسیار دارد.
*میزان پشتیبانی از واحدهای مستقر در پارك چقدر بوده است؟
در سال قبل میزان حمایتی كه از كل این شركت ها به عمل آمد دو میلیارد و ۶۳۵ میلیون تومان بود كه به تعداد ۲۳۲ واحد پرداخت شد، امسال از آغاز سال تابحال ۸۵ واحد در كل استان سمنان پذیرش شدند تا پیموده شدن مراحل قدری زمان نیاز دارد.

*استارتاپ چیست و چه تعداد استارتاپ در پارك برگزار شده است؟
در تعریف جهانی استارت تاپ شركت هایی هستند كه طی زمان كوتاهی بتوانند رشد بالایی داشته باشند، معولا این پتانسیل و ایده باید وجود داشته باشد كه طی شش ماه بتواند درآمدزایی داشته باشد كه با وجود رشد بیشتر آنها زیر یك سال از بین می روند ولی با عنایت به ارزش آفرینی كه دارند موجب شد سرمایه گذاری بسیاری برای آنها صورت گیرد.
استارت آپ ها جنبه فرهنگ سازی و انگیزه ایجاد می كنند تا برخی توانایی افراد را در حوزه تیم سازی و آشنایی با مفاهیم پایه گسترش دهند، در این مرحله نحوه ارائه ایده به سرمایه گذار بررسی می شود كه تابحال استارت تاپ مذهبی، گردشگری، سلامت و شهر هوشمند برگزار گردید.
اما باید گفت نسبت شركت های دانش بنیان و تعداد واحدهای فناور به ۱۰۰ هزار جمعیت، سمنان یكی از استان هایی است كه از نسبت بسیار بالایی برخوردار بوده و اگر در حوزه دانش سرمایه گذاری درستی شود احتمال رشد و توسعه اقتصادی در این بخش وجود دارد در غیر این صورت قسمتی از ایده ها مهاجرت خواهند كرد مهمترین خاصیت صاحبان ایده سیال بودن آنها است كه با كوچك ترین نا ملایمتی از اینجا خواهند رفت.
*آیا در مجموعه پارك طرحی برای افتتاح در آینده نزدیك دارید؟
فاز دوم مركز رشد تكمیل شده است و امید داشتیم زودتر به مرحله افتتاح برسد برای اینكه تقریباً در شاهرود و سمنان فضایی برای ارائه وجود ندارد و نیازمند به همین طور فضایی هستیم.
پارك چقدر شغل بوجود آورده است؟
پارك علم و فناوری استان سمنان از آغاز تأسیس از سال ۹۲ تابحال یك هزار و ۱۹۲ شغل بوجود آورده كه بیشترشان فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و اگر از شركت های فعلی امسال حمایت نماییم برآورد ایجاد ۵۸۰ شغل خواهد بود كه ۳۵۶ مورد آن در شاهرود پیشبینی شده است.


منبع:

1398/10/10
12:44:14
5.0 / 5
4718
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum