رییس كمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران:

حاج قاسم برای ملت حرمت قائل بود و خودرا قیم نمیدید

حاج قاسم برای ملت حرمت قائل بود و خودرا قیم نمیدید

انجمن پارسیان: رئیس كمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران با تاكید بر برگزاری باشكوه مراسم خاكسپاری پیكر شهید سپهبد سلیمانی و تاكید بر نگاه غیرجناحی و غیرسیاسی مراسم، اظهار داشت: مردم چشم روی همه دعواها و چپ و راست بسته اند و به عزای سردار دل ها نشسته و خروش برای دفاع از حیثیت ایران را در سر دارند و آماده اند با تاریخی ترین تشییع جنازه ملی، دنیا را حیرت زده و ظالم را سخت پشیمان كنند.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، محمد علیخانی بامداد امروز در نطق قبل از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران ضمن عرض تسلیت، اشاره كرد: سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی كه همچون هاشمی بزرگ فرزند كویر بود، امروز دیگر در بین ما نیست. حیات او از آغاز تا شهادت كه به واقع حیات جاویدان است، در راه مجاهدت و حضور در سخت ترین صحنه های آتش و خون رقم خورد.
وی اظهار داشت: پس از شهادت او مقامات آمریكایی تلاش كردند كه چنین وانمود كنند كه ترور او با شائبه پشتیبانی از ملت ایران بوده است اما آنگاه كه ترامپ گفت در صورت واكنش ایران 52 سایت را مورد حمله قرار می دهیم كه برخی در فرهنگ ایرانی ارزش بالایی دارد، نشان داد كه این تقابل، تقابل با همه آن چیزهایی است كه به ایران متعلق می باشد. حاج قاسم برای خیلی از ما نه تنها یك چهره ای نظامی بلكه تبلور مردی بود كه برخلاف بسیاری دیگر علاقه ای به وسوسه های سیاسی و یا طرفداری از یك جناح خاص پیدا نكرد و خواست تا سرمایه ای متعلق به همه ملت ایران باشد. حضور در میادین جبهه و جنگ مقابل متجاوزین بعثی تا نقش غیر قابل انكارش در محو داعش، برگ زرینی در كارنامه این سردار رشید ایرانی است كه نام او را تا ابد در دل این ملت زنده نگه خواهد داشت.
وی ادامه داد: به دنبال خبر جانگداز و ناگهانی شهادت سردارسلیمانی، یكپارچگی صریح و همدلانه پس از مدت ها بین بیشتر گروه های سیاسی و اجتماعی اتفاق افتاده است. همدلی، آن هم وسط بحران های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران بود و از سلبریتی، راستی، چپی، فتنه گر، عمار و بابصیرت و خلاصه تمام نیروهای قهر و آشتی داخلی، سر بغض خود نسبت به این اقدام بزدلانه و جنون آمیز آمریكا با هم گریستند. اما اساسا گروه های فتنه ساز و انقلابی نمایی هستند كه یا عامدانه یا از سر غفلت، لشكر بی جیره و مواجب قاتلان حاج قاسم هستند و طبق عادت خویش، تا مردم را به جان هم نیاندازند آرام نمی شوند.
علیخانی با اشاره به اینكه گمانه زنی های مختلفی برای میدان تلافی ایران مقابل آمریكا انجام گرفته است؛ اظهار داشت: اما معتقدم تا همین امروز هم بزرگ ترین انتقام حاج قاسم گرفته شده است. همین كه در تلگرام و اینستاگرام دیگر نمی توانستی به راحتی كسی را بشناسی! بیشتر پروفایل ها عكس حاج قاسم، تمام مطالب حاج قاسم، همه حرف ها حاج قاسم. خیابان های كشور حاج قاسم! نه تشییعی، نه خبر خاصی، نه مراسم تبلیغ شده ای، اما كشور یكپارچه غم و اندوه شد. حتی كسی كه اصلا خوراكش حمله و مخالفت با نظام بود، ناراحت بود! دیگری كه می گفت دیگر رأی نمی دهم، می گفت اسلحه بدهند، می روم جنگ! آن یكی كه همیشه دم از «نان» می زد، امروز می گفت دماغ آمریكایی را به خاك بمالیم عیبی ندارد هر چه بشود! اینها آسان نیست و اینها گران ترین صحنه ها در پیش چشم دنیاست تا بفهمند كه سیستم تروریستی آمریكا چه اشتباهی كرده است.
وی با طرح این سوال كه مگر بزرگ ترین انتقام چیست؟ اظهار داشت: "ناكامی اهداف دشمن" ؛ بزرگ ترین هدف دشمن، اختلاف بین ملت بود نه همدلی آنان و روزهای تشییع حاج قاسم در ایران، به لطف خدا برای دشمنان كوركننده و حیرت آور خواهد بود و عظمت ملت ایران به رخ جهانیان كشیده خواهد شد، اما نشود كه مثل تشییع پیكر شهدای غواص، تریبون را بدهیم به چند خوش سلیقه كه یك میدان حماسی ملی را تبدیل به میتینگ تند و سخیف انتخاباتی كنند! مردم ما ساده لوح و دمدمی مزاج نیستند، چپ و راست، انتقادات و مواضع سیاسی شان بجای خود، الان چشم روی همه دعواها بسته اند و به دلیلهای مختلف به عزای "سردار دل ها " نشسته و خروش برای دفاع از حیثیت ایران را در سر دارند و آماده اند تا با تاریخی ترین تشییع جنازه ملی، دنیا را حیرت زده و ظالم را سخت پشیمان كنند.
وی بار دیگر با تاكید بر نگاه غیرجناحی و غیرسیاسی به مراسم خاكسپاری پیكر سپهد سلیمانی اظهار داشت كه كار نیفتد دست آنها كه از ساعات اولیه دریافت خبر شهادت حاج قاسم، با شروع تندترین تنش های سیاسی حتی بعضی از سران كشور را متهم به خیانت كردند.
علیخانی اضافه كرد: یادمان نرود چرا حاج قاسم اینقدر محبوب همه است. اگر فقط شهادت بود، شهدای گرانقدر دیگری در سال های اخیر داشتیم كه هیچ گاه چنین طوفانی را در بدنه كشور ایجاد نكردند و اگر مقاومت وی مهم بود، سرداران مقاومت كم نیستند، حاج قاسم، در اخلاق و سیاست، متعادل و علوی بود. او سرباز رهبر و ایران اسلامی بود. او زبان و تفنگش سمت دشمن بود و جان و دلش سمت مردم. او توان ارتباط با تمامی گروه ها را داشت و از همه مهم تر، فارغ از هر اختلافی برای دیگران، احترام و حرمت واقعی قائل بود. او برای ملت ارزش و حرمت قائل بود و خودرا قیم نمی دید. هیچ گاه نگفت مثل آدم رأی بدهید تا این بلاها سرتان نیاید!
وی با اشاره به سخنان سردار شهید قاسم سلیمانی در مرداد 96 اعلام نمود: وی گفته «اینكه در جامعه مدام بگوییم او بی حجاب و این باحجاب است یا اصلاح طلب و اصولگراست، پس چه كسی می ماند؟ اینا همه مردم ما هستند. آیا همه بچه های شما متدین اند؟ آیاهمه مثل هم هستند؟ نه. اما پدر، همه اینها را جذب می كند و جامعه هم خانواده شماست. اینكه بگوییم من هستم و بچه های حزب اللهی خودم، اینكه نمی گردد حفظ انقلاب. امام جماعت باید بتواند باحجاب و بی حجاب را باهم جذب كند».
علیخانی با اشاره به اینكه اعضای شورای اسلامی شهر تهران به نمایندگی از مردم قدرشناس تهران، ری و تجریش امروز یكی از بزرگراه های شهر را به نام این شهید بزرگوار نام گذاری خواهند كرد و فردا نیز با آحاد مردم شریف ایران در مراسم پرشكوه تشییع پیكر پاك او و یارانش همگام خواهند شد، اظهار داشت: همین طور امسال سومین سالی است كه آیت الله هاشمی در بین ما نیست. وقتی از فقدان زیانبار این شخصیت بی نظیر تاریخ معاصر سخن می گوییم، بنا نداریم تا به طور معمول از نبودش قلم فرسایی نماییم، بلكه برآنیم تا از خود بپرسیم كه چه عاملی موجب می شود كه همچنان از او یاد نماییم و از نبودش در این روزهای سخت افسوس بخوریم؛ آیت الله هاشمی در خاطره سیاسیون بیشتر از هر چیز با سه مشخصه ی بارز دوراندیش، صبوری و نگاه فراگیر ماندگار شده است.
وی ادامه داد: دوراندیشی آیت الله هاشمی شاید در زمانه خویش آنچنان كه بایسته بود درك نشد، جناح های موافق و مخالف او این خصیصه را اما به درستی دریافته بودند، برای اینكه نام آیت الله هاشمی مترادف با ایده های مختلف و نویی بود كه وقتی مطرح می شد چنان بر خلاف معمول جدید می نمود كه واكنش های تندی را از طرف مخالفان بر می انگیخت، اما گذشت زمان به تدریج نشان می داد كه این سخن نو در جو انقلابی چه شجاعتی می طلبیده است و اینجاست كه صبر مثال زدنی ایشان بر نقدها كه گاهی به شدت غیر منصفانه می نمود، جلوه می كرد.
علیخانی افزود: آیت الله هاشمی سعه صدر مثال زدنی داشت كه به دنبال هر ایده جدید و برانگیخته شدن مخالفت ها به كمك ایشان می آمد و عجیب اینكه جامعه سیاسی به شدت نابردبار ما هیچگاه خللی در این صبوری و شكیبایی ایجاد نكرد و نگاه فراگیر و توجه ویژه به مقوله توسعه نیز جنبه دیگری از شخصیت مدیریتی آیت الله هاشمی بود.
وی اظهار داشت: او به خوبی دریافته بود كه انقلاب بعد از تثبیت بیشتر از هر چیزی نیازمند مشاركت، امنیت، عقلانیت كاربردی و تطبیق با نیازهای به روز جامعه است. آیت الله هاشمی انقلاب را نقطه آغاز تحول می دید اما استمرار انقلابی بودن را نه در تكرار رفتارهای انقلابی كه در درك لزوم های جدید انقلاب و نیازهای واقعی و به روز مردم انقلابی می دید. بااینكه پاره ای از سیاست های وی در ظرف امروز در محك نقد، مردود به نظر برسد، اما نكته مهم این است كه ایشان دریافته بود كه انقلاب ناگزیر از پاسخ های جدید به پرسش ها و نیازمندی های جدید نسل نو است و نمی توان بر اسلوب، پاسخ ها و سیاست های آغازین بدون توجه به مطالبات رو به گسترش مردم خونسرد بود.
وی ادامه داد: درسی كه زندگی سیاسی مرحوم هاشمی به ما می دهد به جز صبوری و به جز نگاه رو به جلو، درس بردباری و پذیرش دیگران است. این نگاه در خود آیت الله هاشمی رفته رفته كامل شد و اوج آن در حیات مظلومانه سال های واپسین ایشان نمود داشت و ایشان به خوبی دریافته بود كه پیشرفت و توسعه و آبادانی ایران در گرو عزمی همگانی است و تا مردم را ولی نعمتان انقلاب و كشور نبینیم و زمینه را برای مشاركت آنان در قدرت فراهم نكنیم، به هیچ وجه نمی توان به اصلاح امور پرداخت.
علیخانی در نطقی كه در اختیار رسانه ها نیز قرار داد، افزود: آیت الله هاشمی برای حفظ این تعادل جفاهای بسیاری دید و همیشه می كوشید كه توازن منطقی میان مردم و حاكمیت را برقرار كند. او هیچگاه یكی از این دو را فدای دیگری نكرد و هیچگاه از ملامت تندروهای یكی از این دو طرف، خسته نشد. خدایش بیامرزد و یاد و سلوك او را همواره زنده و پویا نگه دارد.
منبع:

1398/10/15
13:30:53
5.0 / 5
4807
تگهای خبر: تلگرام , توسعه , سایت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum