تأثیر اندازه زبان در تشدید آپنه خواب

تأثیر اندازه زبان در تشدید آپنه خواب

به گزارش انجمن پارسیان كاهش میزان چربی در ناحیه زبان می تواند به تسكین علایم آپنه خواب كمك نماید.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، اغلب به افراد مبتلا به آپنه خواب سفارش می شود كه با كاهش وزن علایم بیماری خویش را تسكین دهند. حالا نتایج یك بررسی نشان داده است كاهش میزان چربی در نواحی مشكل ساز همچون زبان می تواند در تسكین این بیماری موثر باشد.
متخصصان آمریكایی با اشاره به اینكه بیشتر افراد تصوری از چربی زبان ندارند، اظهار داشتند: در مورد عارضه آپنه خواب آناتومی زبان نقش كلیدی بازی می كند.
آپنه انسدادی خواب عارضه ای است كه بر اثر آن ماهیچه های گلو قادر نیستند به هنگام خواب مجرای تنفسی را باز نگه دارند. این شرایط به وقفه های مكرر در تنفس در كنار بروز علائمی از قبیل خروپف و احساس خستگی در روزِ بعد منجر می شود. احتمال مبتلا شدن به این عارضه در تمامی افراد با هر وزنی وجود دارد هرچند چاقی فاكتور خطرزایی بشمار می رود.
در این بررسی به منظور تعیین نقش كوچك شدن زبان در تسكین علایم آپنه خواب، محققان به مطالعه روی ۶۷ بیمار چاق كه برنامه كاهش وزن را دنبال می كردند پرداختند. در مجموع ۴۷ نفر موفق به كاهش وزن شدند درحالیكه تعداد دیگری از آنان گرفتار اضافه وزن شده یا با تغییرِ وزن مواجه نشدند.
به گزارش هلث دی نیوز، به قول محققان كاهش وزن با بهبود علایم عارضه آپنه خواب همراه بوده است. هرچند بررسی MRI انجام شده از این بیماران قبل و پس از كاهش وزن با جزئیات دقیق تری همراه بوده است. به قول محققان بر طبق این بررسی ها بین كوچك تر شدن زبان و بهبود علایم بیماری ارتباط وجود داشته است.1398/10/21
14:36:48
5.0 / 5
4464
تگهای خبر: تخصص , محققان , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum