سرخط خبرهای احتماعی در هفته ای كه گذشت

از ماجرای آفلاتوكسین تا سرنوشت نامعلوم 800 پرونده

از ماجرای آفلاتوكسین تا سرنوشت نامعلوم 800 پرونده

به گزارش انجمن پارسیان ادعای وجود سم آفلاتوكسین در لبنیات بخصوص شیر و تكذیب آن، خرید دستگاهی برای شناسایی منشاء بوی نامطبوع تهران، اعطای وام دوجانبه خرید مسكن به فرهنگیان، سفر وزیر آموزش و پرورش به سوریه، نگرانی ها از افزایش مبلغ «وام ازدواج»، حواشی كمك میلیاردی شهرداری به جشنواره فجر و... در صدر اخبار اجتماعی ایسنا در هفته ای كه گذشت، بود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، طرح ادعای وجود سم آفلاتوكسین در لبنیات بخصوص شیر در یكی از برنامه های رسانه ملی در هفته ای كه گذشت، نگرانی هایی را در سطح جامعه و همینطور واكنش های زیادی را در مسئولان در رابطه با تولید و نظارت بر سلامت محصولات غذایی به دنبال داشت؛ به صورتی كه سخنگوی سازمان غذا و دارو با ورود به این مورد با اشاره به اینكه این شیوه ورود مبحث درست نیست و ظاهراً هم این رفتار نادرست باب شده است، اظهار داشت: مبحث آفلاتوكسین در مواد غذایی موضوعی جهانی است. حداقل چهار دهه نقل محافل علمی و فنی است و بررسی روند آن در ایران نشان داده است در همه سال های اخیر میزان آفلاتوكسین در مواد غذایی همچون لبنیات و خشكبار روند كاهشی داشته است. متاسفانه هر از گاهی افرادی بدون اشاره به مقدمه و موخره، مطالبی را مطرح می كنند كه نه تنها كمكی به ارتقای سلامت و سواد سلامت جامعه نمی كند بلكه به تشویش اذهان هم می انجامد. رئیس سازمان غذا و دارو ضمن آنكه این مورد را هجمه به صنعت لبنیات كشور خواند، اظهار داشت: به مردم اطمینان كامل می دهیم كه شیر و انواع لبنیات پاستوریزه را كه تحت كنترل وزارت بهداشت است را بدون نگرانی مصرف كنند. مدیركل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نیز ضمن آنكه ادعای وجود سم آفلاتوكسین در لبنیات را كذب خواند، اظهار داشت: مطرح كردن چنین ادعاهایی تنها می تواند سبب كاهش مصرف شیر و لبنیات در كشور شود كه مقدمه ای برای عوارض جبران ناپذیری مانند كمبود كلسیم، نرمی استخوان، شكستگی خود به خودی و... شود.
كاهش اهدای خون با سرد شدن هوا و نگرانی از كاهش سطح ذخایر خونی در كشور از دیگر مهم ترین اخبار حوزه سلامت در هفته گذشته بود؛ به صورتی كه سخنگوی سازمان انتقال خون در اینباره به ایسنا اظهار داشت: میزان اهدای خون وابسته به شرایط مختلف شامل وضعیت جوی، عوامل موثر در مشاركت جویی مردم و... است. این درحالیست كه احتیاج به خون و فرآورده های آن همیشگی است و مختص زمان خاصی نیست. در همین راستا هم از مردم خواست برای اهدای خون به مراكز سازمان انتقال خون رجوع كنند.
رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت هم در مورد آخرین اخبار تلفات و آمار مبتلا شدن به آنفلوآنزا در كشور به ایسنا، اظهار داشت: هم اكنون در هیچ نقطه ای از سطح كشور شاهد همه گیری بیماری آنفلوآنزا نیستیم. البته؛ این مورد مبین رد كردن موارد تك گیر بیماری نیست. از سه هفته گذشته كه اعلام گردید همه گیری بیماری كنترل شده است، همچان موارد تك گیر در حال وقوع است.

از خرید دستگاهی برای شناسایی منشاء بوی تهران تا تأثیر بارش برف در كاهش آلودگی هوا

هفته جاری همچنان بوی نامطبوع پایتخت، بارش برف و باران و سیل استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان خبرساز بود.

محمد رستگاری - معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران - از خرید دستگاهی برای شناسایی منشاء بوی نامطبوع تهران ومسعود زندی - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران - از تصمیم محیط زیست برای تدوین استانداردهای ملی «بو» خبردادند.

۲۹ دیماه روز ملی هوای پاك بود و در این روز سرویس محیط زیست به «پسماندسوزی» پرداخت چونكه یكی از علل آلودگی هوای پایتخت كم توجهی دستگاه های اجرایی به قانون هوای پاك است كه یكی از بندهای آن درباره «مقابله با پسماندسوزی» است؛ آن هم در شرایطی كه هم در قانون هوای پاك و هم قانون مدیریت پسماندها متولیان این مورد مشخص شده است.
طی هفته جاری برف و باران در نقاط مختلف كشور بارید و همزمان این پرسش عنوان شد كه بارش برف چه قدر می تواند در بهبود كیفیت هوا نقش داشته باشد. به قول صادق ضیاییان - مدیركل پیشبینی و اخطار سریع سازمان هواشناسی- برف دومین عامل پاك كننده هوا است و به نسبت باران به ذخایر زیر زمینی ما كمك بیشتری می كند.

هفته جاری دو خبر بد هم از مراكز نگهداری حیات وحش منتشر گردید. ابتدای هفته خبر تلف شدن یك قلاده ببر در باغ وحش صفادشت ملارد رسانه ای شد و در ایام پایانی هفته محمد كرمی - رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران - از تلف شدن یك راس گوزن نر «مرال» در مركز نگهداری از حیات وحش پارك ملت تهران خبرداد.اعطای وام دوجانبه خرید مسكن به فرهنگیان

نشست خبری اللهیار، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش جزو اخبار مهم هفته جاری سرویس آموزش و پرورش به حساب می آید چون كه وی در این جلسه در مورد بیمه، رتبه بندی فرهنگیان و بودجه وزارت آموزش و پرورش، پیگیری برای اعطای وام دوجانبه مسكن به فرهنگیان از راه بانكهای ملی و مسكن صحبت كرد و كه جذابترین بخش این صحبت ها خبرهایی بود كه در مورد رتبه بندی و تسهیلات پرداختی برای خرید مسكن به فرهنگیان اعلام گردید كه مشروح كامل این خبر رو می توانید اینجا بخوانید.

ارسال كمك ها به مناطق سیل زده هرمزگان و سیستان و بلوچستان و همدردی با صدمه دیدگان همچنان ادامه دارد به طوریكه مدیركل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی از ارسال مجانی كتاب های درسی برای دانش آموزان مناطق سیل زده كه كتاب هایشان در سیل از بین رفته است اطلاع داد. این در حالیست كه در مدارس سراسر كشور برنامه «سیل مهربانی» با هدف جمع آوری كمك های مردمی و دانش آموزی برای دانش آموزان سیل زده اجرا شد ه و همچنان ادامه دارد.
سفر حاجی میرزایی به سوریه به منظور دیدار با مقامات سوری، مدارس جمهوری اسلامی در این كشور و انعقاد تفاهم نامه كه دوم بهمن ماه صورت گرفت هم خالی از خبر نبود. در حالیكه از برنامه های این سفر امضای یادداشت تفاهم همكاریهای آموزشی بین دو كشور در زمینه های همكاری و تعامل در عرصه های فنی و حرفه ای، آموزش ابتدایی، آموزش استثنایی، كتب درسی، صنایع آموزشی، تربیت معلم و استعدادهای درخشان به شمار می رفت، اما به نظر می آید وزیر كشورمان حامل پیام هایی هم بوده به طوریكه وی در دیدار با همتای سوری خود بابت همدردی ملت و دولت سوریه با ملت ایران برای شهادت سردار سلیمانی، شهید مقاومت، مبارزه با استكبار و مبارزه با تروریسم قدردانی كرد و اظهار داشت كه «آمریكا نقشه های پیچیده ای برای خاورمیانه دارد و تلاش می كند آرامش و همبستگی كشورها را تحت تأثیر قرار دهد». وزیر آموزش و پرورش سوریه هم پیشرفت های علمی ایران را باعث نگرانی قدرت های غربی دانست و اظهار داشت كه «ایران توانسته با بهره گیری از ظرفیت های علمی آموزشی و صنعتی جایگاه ویژه ای در منطقه و خاورمیانه پیدا كند».


نگرانی ها از افزایش مبلغ «وام ازدواج»
رشد مبلغ وام ازدواج از ۳ میلیون تومان در سال ۸۸ به ۵۰ میلیون تومان در سال آینده در نگاه اول این امید را در دل جوانان بوجود می آورد كه می توانند با كمك این افزایش بخشی از مشكلاتشان را حل كنند، اما شرایط اقتصادی در دو سال قبل نوسانات زیادی را تجربه نمود و در عمل نشان داد افزایش مبلغ وام نه تنها برای حل مشكلاتشان گارگشا نبوده، اما در عین حال پیامدهایی هم با خود به همراه آورده است كه همین مبحث باعث نگرانی معاونت جوانان از افزایش مبلغ «وام ازدواج» شده است. در عین حال فعالان حوزه زنان هم به تناقضات قانونی بین پرداخت «وام ازدواج» و «ازدواج كودكان» تاكید و هشدارهایی در این خصوص می دهند. شما می توانید مشروح این اخبار را با كلیك روی اخبار لینك شده در این پاراگراف بخوانید.
دستگاه های حمایتی برای كمك به سیل زدگان به خصوص مددجویان تحت پوشش خود بیكار ننشستند و تدابیری همچون شارژ دو ماهه كارت مستمری مددجویان سیل زده و پرداخت دو ماه مستمری به صدمه دیدگان را اتخاذ كردند. علاوه براین شاهد كمك رسانی سایر دستگاه ها دراین زمینه بودیم همچون این كمك ها ارسال محموله ۱.۵ میلیاردی هلدینگ صندوق بازنشستگی به مناطق سیل زده، كمك ۵ میلیارد ریالی مردم استان تهران به سیل زدگان، اعزام ۲۲ تیم حمایت های روانی-اجتماعی به مناطق سیل زده ۳ استان، ارسال كمك های صندوق بازنشستگی كشوری به مناطق سیل زده جنوب شرق، برقراری بیمه بیكاری برای بیمه شدگان بیكار شده سیستان و بلوچستان، توزیع غذای گرم در مناطق سیل زده توسط شستا، و... هستند.
آغاز موج جدید سرما و برودت هوا در كشور آمادگی دستگاه ها در مقابل حوادث ناشی از یخ بندان را به دنبال داشته است كه یكی از این دستگاه ها سازمان بهزیستی است كه طی روزهای اخیر با عرضه خدماتی در مراكز گذری و سرپناه ها و... تلاش در حفظ جان معتادان و بی خانمان ها داشته است به صورتی كه معاون توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی كشور همزمان با بارش برف و برودت هوا از پذیرش بدون محدودیت معتادان در تمامی مراكز مراقبتی، كاهش صدمه و شلترهای تحت پوشش این سازمان اطلاع داد. این در حالیست كه فعالان حوزه اجتماعی هم هشدارهایی را برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار همچون مرگ كارتن خوابها در این روزهای سرد سال عرضه كرده اند.

از حواشی كمك میلیاردی شهرداری به جشنواره فجر تا سرنوشت نامعلوم ۸۰۰پرونده قضایی
از اخبار پربازدید هفته گذشته در حوزه شهری می توان به شناسایی سه محل در شرق، غرب و شمال پایتخت برای جانمایی گورستان جدید تهران اشاره نمود و همینطور در ایام پایانی هفته ادعای عضو شورای شهر تهران در مورد سرنوشت نامعلوم ۸۰۰پرونده قضایی مدیریت پیشین شهر تهران هم خبر ساز شد. بگونه ای كه خداكرمی اعلام نمود: « تخلفات گوناگونی در مدیریت شهری (وقت) رخ داده. این تخلفات در شركت ها، املاك و پرونده های مختلف بوده و موضوعات مطرح شده متنوع و هم در حوزه بدهی های بانكی، هم معاملات شهرداری و هم قراردادهاست كه امیدواریم هرچه سریع تر بتوانیم اطلاعاتی از آنها كسب نماییم تا مردم بدانند چه بلایی بر سر املاك شهر آمده است».
شورای شهر تهران در هفته ای كه گذشت با مصوبه ای شهرداری تهران را ملزم كرد تا كتابفروشی و انتشارات محلی را با نصب تابلوهایی در معابر شناسایی و آنها را به مردم معرفی نماید.
در هفته اخیر مرتضی الویری رئیس شورایعالی استانها هم با عرضه یك خبر خوب اعلام نمود: مجلس شورای اسلامی در مصوبه ای پیرو بررسی لایحه درآمدهای پایدار شهرداری، سهم دولت و شهرداری ها را از محل مالیات بر ارزش افزوده به صورت مساوی و ۵۰-۵۰ در نظر گرفته است.
از دیگر اخبار پر بازدید شهری می توان به مبحث كمك میلیاردی شهرداری تهران به جشنواره فیلم فجر اشاره كرده كه محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران این كمك را جزء وظایف ذاتی شهرداری در حوزه فرهنگی دانست و اظهار داشت: معمولا شهرداری ها اسپانسر چنین فعالیتهای فرهنگی می شوند و دقت داشته باشید كه ما سالانه بیشتر از ۱۴۰۰ میلیارد تومان در عرصه فرهنگی تهران هزینه می نماییم و این گونه تخریب های شهرداری به خصوص از سوی اهالی كه مدعی فرهنگ هستند، درست نیست و حالا اگر شهرداری به این جشنواره كمك نمی كرد می گفتند كه انقلابی نیست و به دهه فجر هم توجه نمی كند.


پلاسكو و داغی كه سه ساله شد
سومین سالگرد حادثه پلاسكو روز دوشنبه 30 دی در حالی برگزار گردید كه از یكسو خانواده های شهدای آتش نشان همچنان خواهان شهید محسوب شدن 16 آتش نشانی شدند كه در حادثه پلاسكو جان باختند و از جانب دیگر به قول معاون سازمان آتش نشانی تهران در حوزه ایمنی ساختمان ها و برخورد با ساختمان های ناایمن اتفاق خاصی رخ نداده است.
همینطور سیل سیستان و بلوچستان و هرمزگان كه امدادرسانی به آن با گذشت دو هفته از وقوعش ادامه دارد، بار دیگر مبحث لزوم تعیین تكلیف هرچه زودتر ریاست جمعیت هلال احمر را پررنگ كرد، هلال احمر یكی از دستگاه های متولی امداد و نجات در زمان بحران است اما كمتر از دو ماه از استعفای ریاستش می گذرد و سكاندار جدید ساختمان صلح هنوز معرفی نشده است.
«بازدیدهای دردسرساز» تیتر گزارشی است كه به نقد «صف بازدید مسؤلان از محل وقوع حوادث» پرداخته است. در این گزارش آمده است: "ایران كشور حادثه خیزی است كه حوادث طبیعی و غیرطبیعی زیادی در آن رخ داده است، حوادثی كه تعداد قابل توجهی از آنها در سال های اخیر فراگیری رسانه ای بیشتری داشته است و همین فراگیری رسانه ای هم كافی است تا بعضی از مسؤلان هم تصمیم به حضور در محل حادثه بگیرد و در افكار عمومی این تصور ایجاد شود كه حل مشكلات و رفع نیازهای مناطق بحرانی منوط به حضور در محل حادثه است.
درباره لزوم این حضور هم هركدام از مسؤلان بطور قطع دلایلی دارند، برخی آنرا ارتباط بدون واسطه با مردم و برخی دیگر كوشش برای درك مشكلات و پیگیری آن می دانند، گروهی هم معتقدند كه حضور مسؤلان در محل حادثه سبب آرامش خاطر حادثه دیدگان و دلجویی از آنها می شود و در مقابل البته اجرایی ترین بخش امدادرسانی و مدیریت بحران یعنی امدادگران معتقدند كه این حضور بخصوص در ایام اولیه و زمان طلایی امدادرسانی، بیشتر ایجاد اختلال می كند تا حل مشكل."
دستگیری عامل تخریب تصویر سردار سلیمانی و درخواست خانواده حاج قاسم برای بخشش وی، دستگیری ۶۴۹ سارق و مالخر در پایتخت، دستگیری یك خواننده لس آنجلسی در تهران تیتر برخی دیگر از خبرهای پربازدید سرویس حوادث در هفته ای بود كه گذشت.
منبع:

1398/11/04
22:19:18
5.0 / 5
4328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum