تحقیقات محققان رویان نشان داد؛

احتمال انسولین درمانی جهت استفاده كنندگان از روش كمك باروری

احتمال انسولین درمانی جهت استفاده كنندگان از روش كمك باروری

به گزارش انجمن پارسیان محققان كشور طی تحقیقاتی نشان دادند كه استفاده از روش های كمك حاملگی احتمال ضرورت انسولین درمانی در طول حاملگی را زیاد می كند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، بالا بودن سن مادر، سابقه دیابت در خانواده، چاقی قبل از بارداری، بالا بودن سطح HbA۱c در خون و سابقه دیابت حاملگی همچون عوامل تعیین كننده برای تجویز انسولین برای مادرانی است كه گرفتار دیابت حاملگی هستند.
با این وجود تاثیر استفاده از روش های كمك باروری در ابتلای مادران به دیابت حاملگی و احتیاج به مصرف انسولین در این دوران همچنان ناشناخته مانده است.
به منظور پاسخ به این سؤال كه آیا استفاده از روش های كمك باروری در ضرورت انسولین درمانی در مادران مبتلا به دیابت حاملگی موثر است یا خیر، محققان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشكی ایران، دانشگاه علوم پزشكی تهران و دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، پژوهشی را طراحی كردند كه طی آن ۲۳۶ زن آبستن ایرانی مبتلا به دیابت حاملگی كه دیابت آنان از راه آزمون مقاومت به گلوكز تشخیص داده شده بود بررسی شدند.
مبتلایان به دو گروه كلی تقسیم شدند، گروه اول (۱۰۰ نفر) كه از روش های كمك باروری بهره برده بودند و خود به دو گروه تقسیم شد، ۶۰ نفر كه از دارو بهره برده بودند و ۴۰ نفر در بین داروهای خود انسولین هم دریافت كرده بودند. گروه دوم (۱۳۶ نفر) كه از آن میان ۱۰۲ نفر دارو دریافت كرده بودند و ۳۴ نفر كه در بین داروهای خود انسولین هم دریافت كرده بودند. اطلاعات آماری، بالینی و بیوشیمیایی دو گروه با هم مقایسه شد.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Reproductive Biology and Endocrinology به چاپ رسیده است، نشان داد، ۴۰ درصد مادرانی كه از روش های كمك باروری بهره برده بودند و ۲۵ درصد مادرانی كه به صورت طبیعی آبستن شده بودند، سابقه مصرف داروهای حاوی انسولین داشتند.
بر اساس نتایج آماری، سن بالای ۳۵ سال مادر، سطح بالای گلوكز خون (پیش از بارداری)، سطح HbA۱c خون و استفاده از روش های كمك حاملگی عوامل مستقلی هستند كه احتمال ضرورت انسولین درمانی در طول حاملگی را می افزایند.
بر اساس نتایج این پژوهش استفاده از روش های كمك باروری می تواند احتمال احتیاج به انسولین درمانی به دلیل مبتلا شدن به دیابت حاملگی را افزایش دهد.
این تحقیقات توسط دكتر كوهكن، دكتر محمد خمسه، دكتر حمید رضا برادران و همكارانشان به انجام رسیده است.

1398/11/14
13:37:39
5.0 / 5
4119
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum