حاجی میرزایی:

تحولات جامعه مرهون یادگیری است

تحولات جامعه مرهون یادگیری است

به گزارش انجمن پارسیان وزیرآموزش وپرورش اظهاركرد: تمدن و فرهنگ و هرآنچه حالا می بینیم محصول یادگیری است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در مراسم معرفی چهره های مردمی سال ۹۸كه با حضور مرتضی میرباقری معاونت سیما، جواد زین العابدین مدیر شبكه یك، اوحدی دبیر شورای سیاست گذاری و هماهنگی چهره مردمی سال برگزار شد، با تبریك سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن و مادر اظهار نمود: زنان و مادران این سرزمین نخستین معلمان انسان ها هستند چونكه بار اصلی تربیت جامعه را بر دوش می كشند.
وی ادامه داد: امروز سالروز تولد امام خمینی (ره) است كه ما را در این راه قرار داد و حق زندگی به گردن همه مرد ایران دارد چونكه ما را از تیرگی ها، سختی ها و دشمنی ها به نور هدایت، ایمان، فضیلت و اخلاق رهنمون كرد.
وزیرآموزش وپرورش با طرح این پرسش كه آیا انتخاب چهره مردمی درست و باارزش است، اظهار نمود: پاسخ به این پرسش مثبت است و براین باورم كه این كار یك لزوم است و نظام تعلیم و تربیت و جامعه ما به این انتخاب نیاز دازد و ازآن نیرو و الهام می گیرد و چنین كاری برای همبستگی ملی و ترویج خوبی ها فعالیت ارزشمندی است.
حاجی میرزایی اشاره كرد: فراگیرترین رفتار انسان ها یادگیری است و شاید از حیث فراگیری قابل مقایسه با تنفس كردن باشد.
وی اشاره كرد: همچنان كه تنفس حیات مادی ما را برقرار می كند و با نخستین دم و بازدم جان می گیریم و با به انتها رسیدن آن حیات اختتام می پذیرد، حیات فكری، معنوی و اجتماعی و شخصیت اجتماعی ما به جریان یادگیری وابسته است.
وزیرآموزش وپرورش اذعان كرد: انسان در شرایطی به دنیا می آید كه هیچ نمی داند و فرهنگ و تمدن و هرآنچه حالا می بینیم محصول یادگیری است و تمایز جوامع و شخصت ها در یادگیری است.
حاجی میرزایی با اشاره به اینكه انسان ها را باتوجه به كمیت وكیفیت محتوای یادگیری می توان طبقه بندی های متفاوتی كرد، اظهار داشت: برای داشتن تصویری دقیق ازآینده، باید دید كه كیفیت یادگیری جامعه چیست.
وی اشاره كرد: همه تحولات جامعه مرهون یادگیری است و هیچ تحولی پایدار در جامعه رخ نمی دهد مگر به مدد یادگیری چونكه ما آنگونه عمل می نماییم كه آموخته ایم.
وی با اشاره به اینكه یكی از جدی ترین و گسترده ترین عرصه های یادگیری، یادگیری مشاهده ای است، اظهاركرد: از عوان كودكی با دیگران سخن گفتن و رفتار را می آموزیم و به تدریج با افزایش آگاهی ها، انتخاب می نماییم كه چه چیزی را مشاهده نماییم و ازچه كسی بیاموزیم.
حاجی میرزایی اظهار داشت: پایدارترین و سهل ترین عرصه یادگیری ناشی از مشاهده است و اسلام برای نقش این مشاهده كه می توان در چهره الگوها آنرا شناسایی كرد، اهمیت بسیاری قائل است.
ایشان سپس افزود: اگر یادگیری به جز الگو می توانست به روش دیگری حیات پیدا كند از الگو استفاده نمی شد. امادر كنار انزال كتب، پیامبران آمده اند و امروز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) است و ما از ایشان می آموزیم چونكه وی الگوی واقعی است و برای زنان الگو و نمونه بارزی است.
وی با اشاره به اینكه از الگوها می آموزیم، اظهار داشت: برای تعلیم كتاب و برای آموختن زندگی، انبیا و اولیا آمده اند و برگزاری چنین مراسمی در حقیقت برجسته كردن الگوهایی است كه جامعه ما برای پیمودن مسیر آینده به آن نیازمند است.
حاجی میرزایی اظهاركرد: باچنین مراسمی عرصه تربیت را غنی و تقویت می نماییم، فرهنگ را بال وپر می دهیم و به انسان ها مجال واقعی تر و عینی تر می آموزیم.
وزیرآموزش وپرورش اذعان كرد: الگوها می توانند گسست اجتماعی را چاره كنند، وحدت را بالا برند و دل ها را به هم نزدیك كنند.
به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حاجی میرزایی با اشاره به شهادت سردارشهید قاسم سلیمانی، اظهاركرد: وی الگوی كم نظیری بود و مشاهده كردیم ظرفیتی كه در بدرقه وی به وجود آمد چه شورشی در جامعه ایجاد كرد و هیچ عامل دیگری این ظرفیت را ندارد، بدین سبب الگوها نقش مهمی در حیات اجتماعی دارند و این كار برای برجسته كردن انسان هایی است كه جامعه به آنها نیاز دارد.
وی افزود: جامعه یاد گرفته است كه مطالبه گر باشد اما باید دركنار مطالبه گری، روح مسئولیت پذیری تقویت شود چونكه هر كس در قبال رفتار خود مسئول است و باید الگوی نابی از زیستن را عرضه نماید بدین سبب هر فردی باید بكوشد تا بهتر عمل كند.
وی با اشاره به اینكه آنچه باقی ماند عمل نیكو و شایسته است، اظهار داشت: فردی را در استان سیستان و بلوچستان می شناختم كه متاسفانه در حادثه تصادف وی را از دست دادیم، جوانی كه باپول دانشجویی خود در دشت یاری این استان نزدیك به۳۰ مدرسه ساخت و به آموزش دانش آموزان كمك كرد و به تدریج افراد مشتاق كار وی پیوستندو یك نیت پاك می تواند شعاع وجودی جامعه ای را بهره مند كند.
منبع:

1398/11/27
15:07:42
5.0 / 5
4377
تگهای خبر: آموزش , علم , كتاب , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum