شكار و كنترل اتم ها به صورت انفرادی برای نخستین بار

شكار و كنترل اتم ها به صورت انفرادی برای نخستین بار

به گزارش انجمن پارسیان محققان نیوزلندی برای اولین بار موفق شدند اتم هایی را به صورت انفرادی كنترل و شكار كرده و تعاملات آنها را بررسی نمایند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، كسب توانایی كنترل و نگهداری اتم ها توسط انسان دستاوردی بسیار بزرگ به حساب می آید كه علم فیزیك كوانتوم را چند گام به جلو خواهد برد.
پژوهشگران پس از شكار و كنترل اتم های مجزا توانستند برای نخستین بار تعاملات آنها با یكدیگر را به صورت دقیق و با دقتی بی سابقه زیر نظر بگیرند.
فیزیكدانان برای شكار اتم ها و كنترل آنها از تجهیزات مختلف لیزری، آینه های متعدد، یك محفظه خلاء ویژه و میكروسكوپ های گوناگونی بهره برده اند. البته فعلاً اطلاعات فنی بیشتری در این حوزه منتشر نشده، اما به این نكته اشاره شده كه این تجهیزات برای به دام انداختن و سردكردن سه اتم در دمای یك میلیونیوم كلوین به كار رفته اند. برای این كار اشعه های لیزر با تمركز بسیار بالا به درون محفظه خلأ تابانده شده اند.

این تحقیق علمی باعث افزایش دانش بشر در مورد نحوه تصادم اتم ها و نحوه واكنش اتم ها در مقابل برخوردهای مختلف شده است. با تكمیل این روش علمی، بشر در آینده با كنترل اتم های مختلف قادر به خلق مولكول هایی خواهد بود كه هر یك از آنها بر حسب نیاز و علایق بشر دارای تركیبات شیمیایی دلخواه دانشمندان هستند.
از این طریق می توان كامپیوتر های كوانتومی قدرتمند با توان پردازش بسیار بالا و امكانات فوق العاده خلق كرد و همین طور تركیبات مولكولی فوق العاده ای را خلق كرد كه تاكنون در جهان وجود نداشته اند.

1398/12/08
14:49:57
5.0 / 5
4126
تگهای خبر: علم , كامپیوتر , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum