زمان مرخصی سفر پیشنهاد شد

زمان مرخصی سفر پیشنهاد شد

انجمن پارسیان: كمیته گردشگری و فضاهای ورزشی در ستاد مدیریت كرونا، برای تشویق مردم به سفر پس از تعطیلات نوروز، اعیاد «فطر» و «قربان» را با عنوان «فرصت سفر همگانی» یا «مرخصی سفر» با لحاظ سهمیه بنزین سفر، به دولت پیشنهاد كرد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت برای تشویق مردم به سفر بعد از تعطیلات نوروز قبلا اظهار داشته بود: پس از تمام شدن بحران كرونا، كوپن تسهیلاتی به مردم داده شود تا سفر بروند. معاون گردشگری هم توضیح داده بود كه منظور از كوپن سفر، ایجاد مرخصی و یا فرصت تعطیلات همگانی برای سفر است. اینك كمیته گردشگری و فضاهای ورزشی در ستاد مدیریت كرونا، درباره ایجاد «فرصت سفر همگانی» و «تخفیف هتل ها و تاسیسات گردشگری» به توافق رسیده و این پیشنهاد را برای تصویب به همراه دیگر مصوبات كمیته، توسط وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سعید نمكی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و رئیس ستاد ملی مدیریت كرونا فرستاده است.
دومین نشست این كمیته كه به میزبانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با حضور نمایندگان وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، ورزش و جوانان، راه و شهرسازی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (سازمان حج و زیارت) و پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا و معاونت های این وزارتخانه برگزار شد، موضوعات مختلف در رابطه با حوزه گردشگری در شرایط شیوع بیماری كرونا را بررسی كرد.
اعضای این كمیته مصوب كردند: به دنبال ابلاغ پروتكل های مربوط به پیشگیری و كنترل ویروس كرونا نظارت های لازم برای اجرایی شدن در واحدهای تابعه و تحت پوشش دستگاه های عضو كمیته صورت گیرد، همین طور ایجاد فرصت سفر همگانی پس از دوره بحران كرونا و تشویق مردم به سفر در «اعیاد فطر» و «قربان» با لحاظ كردن بنزین سفر و تخفیف در هزینه های سفر مانند تور، اقامت، پذیرایی و... بعنوان پیشنهاد این كمیته به هیأت دولت ارائه شود.
باتوجه به اعلام آمادگی پلیس اماكن عمومی ناجا برای انجام امور مربوط به ضدعفونی تاسیسات گردشگری، مقرر شد جزئیات كار سریعاً بررسی و برای اجرا به دبیرخانه كمیته اعلام گردد.
در این نشست مصوب شد: تاسیسات گردشگری به سبب كمبود اقلام بهداشتی و ضدعفونی، امكان رعایت پروتكل های پیشگیری و كنترل كرونا را ندارند كه تا عادی شدن شرایط، اقدامات لازم برای جبران لطمه های مربوط به شیوع ویروس كرونا، در تاسیسات گردشگری و ورزشی و حمل و نقل و اماكن زیارتی تا حصول نتیجه، متوقف می شوند. لغو مراسم نوروزگاه ها باتوجه به لزوم اتخاذ تدابیر احتیاطی لازم برای پیش گیری از شیوع بیماری كرونا نیز از دیگر مصوبات این كمیته بود.
همین طور دستگاه های عضو موظف شدند برنامه هایی را برای پر كردن اوقات فراغت مردم، برنامه ریزی و به اجرا درآورند كه از آن جمله می توان به گردشگری مجازی و ورزش های خانگی در محیط منازل و همین طور لیگ بازی های كامپیوتری و ادعیه و زیارت های مجازی و... اشاره نمود.
اعضای این كمیته تصویب كردند كه دستگاه های عضو، با اتخاذ تدابیر لازم مراجعات حضوری مردم را به حداقل ممكن كاهش دهند. در این راستا مقرر شد تمدید مجوزها و پروانه های فعالیت ذی نفعان به انتها اردیبهشت ماه موكول گردد و تا آن تاریخ مجوزهای موجود، معتبر قلمداد شود.
در این جلسه، اقدامات سایر دستگاه ها در زمینه پیشگیری و كنترل شیوع بیماری كرونا، همكاری پژوهشكده های وزارتخانه های علوم و بهداشت برای سرعت بخشی به تولید مواد، اقلام و ملزومات ضدعفونی كننده محیط های عمومی و اهتمام به آموزش بوسیله فضاهای مجازی و نیز همكاری صدا و سیما در برگزاری گردشگری مجازی در موزه ها و جاذبه های تاریخی با همكاری معاونت میراث فرهنگی كشور مورد بررسی قرار گرفت.

تشدید ایران هراسی به بهانه ویروس كرونا
بنا بر این گزارش كه روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتشر نموده، ولی تیموری ـ معاون گردشگری و دبیر كمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت كرونا ـ با اشاره به لزوم اتخاذ تدابیر لازم برای كنترل و كاهش لطمه های ویروس كرونا با همكاری دستگاه های مسؤول، بر لزوم هوشیاری دستگاه ها برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی كشورها بمنظور تشدید ایران هراسی به بهانه ویروس كرونا و خدشه دار كردن خصلت میهمان نوازی ایرانیها اصرار كرد و رعایت اصول اخلاقی و اخلاق حرفه ای را در مواجهه با هموطنان و حتی مبتلایان احتمالی به بیماری كرونا لازم و ضروری دانست.
او اظهار نمود: پیشنهادهای اقتصادی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای جبران خسارات واحدها و اماكن عمومی كه به معاونت اقتصادی ریاست جمهوری ارسال شده، در آن نهاد در دست بررسی قرار گرفته كه امیدواریم منتج به تصمیم های خوبی شود.
منبع:

1398/12/22
14:30:18
5.0 / 5
3700
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum