تأثیر منفی ذرات پلاستیكی بر توان باروری ماهی ها

تأثیر منفی ذرات پلاستیكی بر توان باروری ماهی ها

انجمن پارسیان: رها شدن میلیون ها قطعه پلاستیكی در دریاها و اقیانوس های جهان تأثیر بسیار منفی بر توان باروری ماهی گذاشته و تداوم حیات آنها را تهدید می كند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، بررسی های پژوهشگران دانشگاه دوك در آمریكا نشان میدهد كه ماهی ها با بلعیدن ذرات ریز پلاستیكی كه آنها را با مواد غذایی اشتباه می گیرند، به سیستم های تولیدمثل و تنفسی خود بطور جدی لطمه می زنند.
بر اساس این پژوهش ذرات ریز پلاستیكی تنها تهدیدی برای محیط زیست محسوب نمی شوند، بلكه حیات خیلی از موجودات زنده را در دنیا و به خصوص آبزیان تهدید می كنند. آنها بافت های مختلف بدن ماهی ها را به تدریج تخریب می كنند و ورودشان به آب دریاها و اقیانوس ها می تواند انواع مختلف آبزیان را در دهه های آینده از بین ببرد.
ورود ریزپلاستیك ها به بدن ماهی ها و رگ های خونی آنها موجب ورم كردن و برآمدگی این رگ های خونی و تولید مخاط بیشتر در آبشش های این آبزیان می شود. در نهایت این روند به آبشش ها، نحوه تنفس و توان باروری و تولید مثل ماهی ها به شدت لطمه می زند.
آسیب هایی كه بدین علت به ماهی های مونث وارد می شود، بیشتر از ماهی های مذكر است.
ماهی های ماده به بلعیدن پلی پروپیلن علاقه زیادی دارند كه همچون مواد پلاستیكی مورد استفاده برای تولید پوشاك است و موجب اختلال در سیستم غدد درون ریز آنها می شود.


منبع:

1399/01/02
23:39:54
5.0 / 5
3169
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum