شورای عالی انقلاب فرهنگی تحلیل كرد؛

فرضیات منشأ طبیعی یا ساختگی ویروس كرونا

فرضیات منشأ طبیعی یا ساختگی ویروس كرونا

به گزارش انجمن پارسیان ستاد فرهنگ دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی در گزارشی تحلیلی تاریخی به جنگ های بیولوژیك و فرضیاتی كه در مورد منشأ طبیعی یا ساختگی بودن ویروس كرونا است پرداخت.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، ستاد فرهنگ دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی تحلیلی تاریخی در مورد جنگ های بیولوژیك داشته كه به فرضیات منشأ طبیعی یا ساختگی ویروس كرونا پرداخته است.
بخش هایی از این گزارش به شرح زیر است:
در مقدمه این گزارش آمده است: بررسی دقیق جنگ های بیولوژیكی و انواع و تكنیك های آنها به علل گوناگونی ازجمله عدم ثبت دقیق وقایع، روشن نبودن عامدانه بودن یا نبودن رویدادهای مربوط به بیماری های فراگیر، عدم بررسی و آزمایش علمی آنها، سوگیری یا نقص گزارش ها و یا مخفی كردن مدارك آن توسط دولت ها و یا رؤسا و... امكان پذیر نیست.
اقدام برای تدوین برنامه های جنگ بیولوژیكی كه بعنوان تسلیحات كشتار جمعی محسوب می شوند، توسط دولت ها در قرن بیستم شروع شد و در طول جنگ جهانی اول و بخصوص جنگ جهانی دوم موردتوجه خیلی از كشورها قرار گرفت؛ هرچند خیلی از این برنامه ها به علل مختلفی ازجمله فشار كنوانسیون های بین المللی مانند پروتكل ۱۹۲۵ ژنو، كنوانسیون سلاح های بیولوژیكی و سمی ۱۹۷۲ و كنوانسیون منع سلاح های شیمیایی ۱۹۹۳ به مرحله عملیاتی شدن نرسیدند.
رهبر حكیم انقلاب اسلامی در سخنرانی سال نو ۱۳۹۹، به احتمال حمله بایولوژیك ایالات متحده در مورد بیماری كووید – ۱۹ اشاره كرده اند.
به دلیل ماهیت تروریستی و مخفیانه این نوع جنگ، عموماً اثبات تاثیرات عامدانه و جنگ افزار بودن یك بحران یا بیماری، حتی با گذشت زمان چندان ساده نیست، اما از جانب دیگر، وجود آنرا به بهانه فقدان مستندات نمی توان نادیده گرفت.
رهبر حكیم انقلاب اسلامی در سخنرانی سال نو ۱۳۹۹، به احتمال حمله بایولوژیك ایالات متحده در مورد بیماری كووید – ۱۹ اشاره كرده اند و می فرمایند: «آمریكایی ها خودشان متهم به تولید این ویروس هستند البته نمی دانیم این افترا چقدر صحت دارد اما علیرغم این اتهام، كدام انسان عاقلی، كمك از این كشور را قبول می كند».
در این بیان دو مبحث را می توان یافت. نخستین مورد، حساسیت نسبت به مبحث در عین فقدان شواهد یا ادله و دومین مورد، عدم قبول كمك از دشمن بعنوان یك راهبرد در مدیریت جنگ بایولوژیك است. لذا، ایشان تاكید می كنند كه «به آمریكایی ها هیچ اعتمادی نیست چونكه امكان دارد داروهایی را ارسال نمایند كه ویروس را در ایران شایع تر و یا ماندگار كند و یا حتی امكان دارد افرادی را بعنوان درمان كننده بفرستند تا ببینند اثرگذاری این ویروسی را كه گفته می شود بخشی از آن فقط مخصوص ایران ساخته شده، چگونه بوده و اطلاعات خویش را تكمیل و دشمنی خویش را بیشتر كنند، ازاین رو سخنان آمریكایی ها قابل قبول نیست».
مجدداً در بیان دوم ایشان هم می توان دو جنبه دیگر مدیریتی در وضعیت نبرد بایولوژیك را یافت كه اولین مورد راجع به قطع ید دشمن در كنترل و جهت دهی به صدمه بوجود آمده و دومین مورد، راجع به بعد اطلاعاتی نبرد است.
دراین گزارش تاریخچه جنگ بیولوژی به سه دوره زمانی تفكیك شده است و به صورت كلی تشریح شده است.
در بررسی رویكردهای مختلف درباره منشأ طبیعی یا ساختگی ویروس كرونا آمده است: با شیوع كرونا در اغلب كشورهای جهان، رویكردهای مختلفی در ارتباط با ساختگی بودن و انتشار عامدانه یا تصادفی آن و یا منشأ حیوانی داشتن این ویروس مطرح گردیده است. اما همچنان دلیل علمی و آزمایشگاهی قابل اثبات وجود ندارد ولی نگاه بازدارنده و پیگیرانه و مراقبتی اقتضای می كنم، فرضیه جنگ بیولوژیك را جدی بگیریم.
برخی ویروس كرونا را یك جنگ بیولوژیكی می دانند كه توسط آمریكا به علل اقتصادی و به صورت خاص، تضعیف و نابودی اقتصادی كشور چین به راه افتاده است.
علاقمندان برای مشاهده این گزارش تفصیلی و تحلیلی ستاد فرهنگ شورایعالی انقلاب فرهنگی می توانند به اینجا مراجعه كنند.

1399/01/07
23:17:01
5.0 / 5
3483
تگهای خبر: دبیرخانه , علم , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum