معاون كل وزارت بهداشت اعلام كرد

روند نزولی كرونا در شهرهای پرشیوع

روند نزولی كرونا در شهرهای پرشیوع

به گزارش انجمن پارسیان مسئول ناظر بر اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با كرونا ضمن تشریح تفاوت های قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی، درباره روند انتشار كرونا در كشور اظهار داشت: خوشبختانه حالا شهرهای پرشیوع نسبت به گذشته روند نزولی مبتلا شدن را در پیش گرفته اند؛ البته این به معنای از بین رفتن بیماری در آن شهر نیست، بلكه تعداد موارد بیماری كاهش یافته است.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی در ارتباط ویدئو كنفرانسی با خبرنگاران ضمن تشكر از رفتار مردم برای مقابله با كرونا اظهار داشت: میانگین رفتار مردم نشان داد كه آنها از فرهنگ بالایی برخوردار می باشند. البته از تعداد محدودی كه به سفارش های ما عمل نكردند هم گلایه هایی داریم و خواهش می نماییم از این پس با عنایت به صحبت های ما به روند كاهش شیوع بیماری كمك كنند. البته این نكته هم مهم می باشد كه دولت و سایر قوا تصمیم به برخوردهای جدی تر با برخی بی قانونی ها گرفتند.
كاهش رجوع سایر بیماری ها به مراكز درمانی جراحی های ضروری را به تعویق نیندازید وی در مورد رجوع بیماران برای سایر بیماری ها به مراكز درمانی اظهار داشت: شیوع سایر بیماری ها كاهش نداشته است، بلكه رفتن به كادر درمانی با كاهش روبرو بوده است. مردم باید به بیماری های خود همچون دیابت، بیماری های قلبی و... توجه نمایند و در صورتی كه مشكل اورژانسی برای آنها پیش می آید حتما بموقع به مراكز درمانی رجوع كنند.
معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به اینكه رجوع مردم به نظام درمانی كاهش یافته است، اظهار نمود: البته بخشی از این كاهش رجوع مربوط به اعمال زیبایی و دندانپزشكی بود، اما آنچه كه مهم می باشد این است كه مردم به هیچ عنوان اعمال جراحی ضروری را به تعویق نیندازند.
لزوم توجه به فقرا و كارگران روزمزد حریرچی افزود: ما در شرایط كرونایی باید توجه ویژه خویش را به دو گروه در جامعه معطوف نماییم. هر چند كه نهادهای مربوط به قدرت هم فعالیتهای خویش را انجام می دهند. گروه اول خانواده هایی هستند كه احتیاج به كمك و یاری دارند؛ چون كه پیش از این بحران هم زندگی شان با كمك هایی كه می شد ادامه داشت و گروه دوم خانواده هایی هستند كه درآمدشان را به صورت روزمزد دریافت می كردند. البته توجه كنید كه در سرتاسر جهان وضع گروه های یاد شده به همین شكل است و از مردم می خواهیم در صورتیكه می توانند كمك هایی را به این دو گروه داشته باشند.
ایشان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینكه ماندن در خانه برای كنترل زنجیره انتقال بیماری می تواند دارای فرصت هایی هم باشد، اظهار داشت: باید مردم این فرصت را مغتنم شمرده و در كنار یكدیگر به خوبی زندگی كنند. در اوضاع كنونی اشكال تراشی و ایراد گرفتن را كنار بگذارند و تلاش نكنند زندگی را به كام یكدیگر تلخ كنند.
ارایه 98 درصد خدمات درمانی در بخش دولتی نیاز بیشتر به حضور بخش خصوصی پس از تعطیلات عید حریرچی با تاكید بر اینكه نباید سیستم بهداشتی و كادر درمانی گرفتار فرسودگی شوند، اظهار داشت: حالا 98 درصد خدمات در بخش دولتی عرضه می شود. با افق پیش رو و حركت به سمت عادی شدن و كاهش موارد بیماری باید خدمات ضروری را هم در كنار اقدامات كنترلی برای كرونا انجام دهیم. به شكلی كه پس از تعطیلات عید نیاز بیشتری به حضور بخش خصوصی در حوزه درمان خواهیم داشت.
ایزولاسیون یعنی چه؟ وی به تفاوت های قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی اشاره نمود و اضافه كرد: یكی از واژه هایی كه باید به آن بپردازیم ایزولاسیون است كه در این بخش بیماران مبتلا را پیدا نماییم. از جانب دیگر قرنطینه برای افرادی به كار برده می شود كه بیمار هستند. ما خانواده، تردد و محل شغل فرد را بررسی نموده و كسانی كه در تماس با او بوده اند را قرنطینه می نماییم كه این روش شیوه جدید است اما در فاصله گذاری اجتماعی و فیزیكی همه جامعه و حتی افراد نرمال باید در این طرح با فاصله از یكدیگر زندگی كنند. موضوعی كه به دنبال آن شاهد تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، پارك ها، سینماها و... بوده ایم. این نكته مهم می باشد كه مردم بدانند از اواسط اسفند به بعد و بعد از عید از رفتار آنها نسبت به این مورد راضی بوده ایم.
چرا قرنطینه كامل در ایران اجرایی نیست؟ حریرچی افزود: چیزی كه از قرنطینه در ذهن مردم شكل گرفته است با نام خارجی لاك داون در كشور چین انجام شده است. البته در نظر بگیرید این نوع قرنطینه زمانی در آنجا اجرایی شد كه حدود پنج میلیون نفر از شهرهای آلوده این كشور خارج شده بودند. فكر می كنید آیا مردم ما تحمل این را دارند كه به آنها بگوییم به هیچ عنوان از منزل بیرون نیایید و به صورت كلی تر آیا ما این توان را داریم كه اقلام ضروری زندگی برای آنها را تهیه كرده و به درب هر منزل تحویل دهیم؟ این نوع از ماندگاری در منزل بعنوان قرنطینه در ذهن مردم شكل گرفته است. البته حالا در كشورهای اروپایی هم قرنطینه با استثنائاتی در حال انجام است؛ اول آنكه تردد به سوپرماركت ها برای تهیه اقلام ضروری زندگی مجاز است. همینطور افراد می توانند برای مراقبت از افراد پیر و یا كودكان به شكل محدود از منزل بیرون بروند. از جانب دیگر ورزش های انفرادی و بیرون بردن حیوانات خانگی به شكل محدود قابل قبول است. پس این فكر باید اصلاح گردد كه شهرهای جهان به صورت كلی تعطیل شده اند.
معاون كل وزارت بهداشت اضافه كرد: با مشاهده شبكه های خارجی CNN و الجزیره می بینیم كه حتی در شهرهای اروپایی هم برخی مردم با بی توجهی به سفارش ها در پارك ها و سایر مكان ها تجمعاتی شكل داده اند اما ما از طرح فاصله گذاری اجتماعی به میزان زیادی راضی هستیم اما نباید فراموش نماییم كه از ایده ال خود فاصله داریم.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص گران شدن بعضی از درمان های بیماری های صعب العلاج به دنبال انتشار كرونا و رجوع الزامی برخی افراد به بخش خصوصی تصریح كرد: از مردمی كه استطاعت كافی مالی ندارند می خواهیم همچنان برای درمان بیماری خود به بخش دولتی رجوع كنند.
وی در مورد استفاده از كیت های تشخیص كرونا تصریح كرد: در ابتدای شیوع بیماری عمده كیت های استفاده شده اهدایی بود، اما بعد از آن كیت هایی را خریداری كردیم كه قیمت چندان زیادی نداشتند و اكنون با عنایت به این كه می خواهیم افراد نزدیك به مبتلایان به كرونا را هم تست نماییم نیازمان به تست های تشخیصی افزایش خواهد یافت. در بخشی می خواهیم تیراژ را افزایش دهیم تا افراد مشكوك بیشتری شناسایی شوند. به همین خاطر وقتی تعداد آزمایش ها افزایش یابد قیمت تمام شده هم كاهش خواهد یافت و از این به بعد امكان دارد هزینه كیت های تشخیصی با ارز دولتی در حدود هشت یورو برآورد شود. در این حوزه احتمال دارد از توان بخش خصوصی هم برای انجام آزمایشات استفاده نماییم. البته برخی آزمایشگاه هایی وجود داشتند كه با كیفیت كار پایین و هزینه های بالا خدماتی را عرضه می دادند كه برخوردهای قانونی لازم با آنها صورت خواهد گرفت.
مانع تراشی های آمریكا برای ایران حریرچی با اشاره به مانع تراشی های كشور آمریكا برای ایران خاطرنشان كرد: مردم بدانند آمریكا نه تنها كمكی به ما نكرد بلكه موانع را هم افزایش داد. ما به آنها می گوییم بهتر است اشك تمساح نریزند. ما به كمك آنها احتیاج نخواهیم داشت و بهتر است تنها موانع را از سر راه ما بردارند. یك زمانی به ما طعنه می زدند كه شما از فرصت برای مهار بیماری استفاده نكردید اما حالا می بینیم علیرغم اینكه خودشان فرصت بیشتری داشتند حالا آمریكا، اسپانیا و ایتالیا با آنكه امكانات بیشتری دارند اما نتوانستند خدمات قابل توجهی عرضه كنند. در صورتی كه ما با تعداد تخت كمتر فعالیت بیشتری انجام می دهیم.
وی اضافه كرد: دیدیم كه زمانی كه معاون وزیر بهداشت در ایران به كرونا مبتلا شد گفتند شما بلد نیستید از خودتان مراقبت كنید اما حالا كه وزیر بهداشت انگلیس به كرونا مبتلا شده است می گویند این نشان از فعالیتهای او دارد. نباید با این سخنان به شعور مخاطب ایرانی توهین كنند.
حریرچی در مورد كمك های سازمان های بین المللی در زمینه مهار بیماری تصریح كرد: بعضی از سازمان های بین المللی كه عموما فعالیت اقتصادی دارند تحت نظر آمریكایی ها هستند كه اینگونه سازمان ها كمك هایی به ما نمی كنند اما سازمانی مانند سازمان جهانی بهداشت كمك های فنی به كشور داشته است.
روند نزولی كرونا در شهرهای پرشیوع وی با اشاره به اینكه استان گیلان از استان های پرشیوع بیماری بوده است افزود: خوشبختانه حالا شهرهای پرشیوع نسبت به گذشته روند نزولی مبتلا شدن را در پیش گرفته اند. البته این به معنای از بین رفتن بیماری در آن شهر نیست بلكه تعداد موارد بیماری كاهش یافته است. اینكه گفته می شود برخی بیمارستان ها ظرفیت كافی ندارند باید در نظر گرفت كه با چیدن قطعات پازل كنار یكدیگر می توانیم نتیجه را ببینیم. در دستورالعمل های موجود در صورتی كه 80 درصد تخت های بیمارستانی پر شده باشد ما از آن تحت عنوان بحران یاد می نماییم. این در حالیست كه 20 درصد تخت ها خالی هستند. اكنون در گیلان بیمارستان ها شلوغ هستند اما نگران تعداد جدید بیمار برای بستری نیستیم.
ادامه دارد


1399/01/10
13:53:08
5.0 / 5
3455
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , سیستم , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum