دستور وزیر بهداشت برای رسیدگی به یك گزارش تخلف در حوزه دارو

دستور وزیر بهداشت برای رسیدگی به یك گزارش تخلف در حوزه دارو

انجمن پارسیان: وزیر بهداشت درباره رسیدگی به نامه برخی از افراد صاحب نام پزشكی و دارویی در خصوص استمرار برخی شیوه های سودجویانه در حوزه دارو كه منافع جریان های خاص را تامین می كند، به رئیس سازمان غذا و دارو دستور داد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر سعید نمکی در نامه ای به دکتر محمدرضا شانه ساز آورده است: «اخیرا مکتوبی توسط برخی از افراد صاحب نام در حوزه پزشکی، دارویی، اقتصادی و اجتماعی دریافت شد که به تفصیل ضمن اشاره به رفتار فساد ستیزانه و شفافیت­ گرای مدیریت کنونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بویژه در عرصه دارو و تولید و واردات فرآورده های دارویی، از استمرار برخی از شیوه­ ها که هنوز منافع جریان­ های خاص را تامین می­ کند گله­ مند بودند.
نیک می­ دانید از روز نخست ورود اینجانب به این مجموعه، نخستین گام ها در ایجاد پاکیزگی و شفافیت سازمان غذا و دارو و هیئت امنای ارزی برداشته شد، تولید داخل در دارو و تجهیزات پزشکی مورد توجه ویژه قرار گرفت و از واردات محصولاتی که مشابه داخلی داشت جلوگیری بعمل آمد.
ارزهای دریافتی سال ۱۳۹۷ با بررسی دقیق پنج ماهه تعیین تکلیف و موارد تخلف و بلاتکلیف عینا به مراجع محترم قضائی منعکس گردید. کمیسیون­ ها و تصمیماتش شفاف به اطلاع ذینفعان و مردم رسید. با پشتیبانی از تولید داخل مصرف ارز ۲۰% کم شد ضمن آنکه باوجود فشار سنگین مصرف به سبب سیلاب ها، ۳.۵ میلیون زائر اربعین حسینی، آنفلوانزای H۱N۱ و کرونا بالا رفته بود، با صرفه­ جوئی حداقل ۶۰۰ میلیون یورو در سال عمل کردیم، برای نخستین بار قرارگاه دارو و تجهیزات و شورای مشورتی با حضور صاحبنظران و نمایندگان ذینفعان عرصه دارو و تجهیزات پزشکی برگزار شد و از نظرات ایشان در برنامه­ ریزی و اجرا استفاده شد. انتخاب جنابعالی به عنوان رئیس سازمان سازمان غذا و دارو بدلیل حسن شهرت در پاکدستی و عدم وابستگی به جریانات موثر در رانش­ ها و کشش­ های گذشته بود و بارها از جنابعالی خواستم که با در نظر گرفتن رضای پروردگار و بدون هرگونه حب و بغض و با عدالت محوری کامل لازم است دست هرگونه رانت­خوار از مجموعه را کوتاه کنید و در صورت بروز هرگونه فساد بلافاصله بدون مصلحت­ اندیشی برخورد نمائید. افرادی که پایه­ های رانت و سودجویی گروه های فشار را تثبیت می­ کنند سریعاً جابجا و پرونده ه­ایی که حاکی از سوء استفاده و رانت­ جوئی است را به مقامات قضائی منعکس نمائید که خوشبختانه در موارد مختلفی بدون جنجال این کار را انجام داده­ اید.
از آنجائیکه بیشتر امضاء کنندگان نامه را می­ شناسم و ایمان دارم که ابراز نگرانی ایشان در امتداد دغدغه­ ای ملی برای پا گرفتن ریشه­ های فساد قدیمی در مجموعه­ ای است که با زحمت فراوان به سمت پاکیزگی می­ رود. ضمن احترام به همکاران گذشته و حال آن مجموعه که سال ها با صداقت و یکرنگی حافظ جنبه­ های کارشناسی و نظارتی درست آن سازمان بوده­ اند، لازم است هرچه سریعتر موارد ذیل دنبال شود.
۱- با حضور رئیس محترم دفتر بازرسی و حراست وزارتخانه و همین طور دو نفر از امضاء کنندگان نامه مذکور آقایان دکتر اشتری و دکتر سمنانیان که سابقه و شناخت قدیمی در همکاری با ایشان دارم، هیئتی تشکیل و سریعاً موضوعات بررسی و گزارش گردد.
۲- مواردی که بدون جنجال در این مدت پیگیری و تقدیم مقامات قضائی شده پیگیری و نتیجه به اطلاع برسد.
۳- در صورتی که هرگونه شیوه غیرعادلانه­ ای در پشتیبانی از جریانات فرصت­ طلب و سودجو توسط جریان خاصی ادامه دارد، همانگونه که بارها گفته­ ام نباید اعمال آن شیوه غیرعادلانه استمرار یابد.
۴- هرگونه پروانه و یا مجوزی که در سال­ های گذشته در خصوص روش­ های غیرعلمی و غیرمنصفانه و با بی­ عدالتی و رانت­ جوئی صادر و کسانی را به سودهای سرشار رسانده سریعاً مورد بازبینی و تصمیم­ گیری عادلانه قرار گیرد.
بدیهی است این تصمیمات نباید سبب کمبود دارو و ایراد زیان به مردم شود؛ گرچه اجرای عدالت و برخورد با سودجویان همیشه باید مدنظر باشد. مع­ الوصف شرایط کشور، نیازمندی مردم و مصلحت اندیشی مدبرانه و پرهیز از عملکرد شعاری و شتابزده هیچ گاه فراموش نشود.
۵- اصلاح سامانه ردیابی که بازحمت فراوان به سرانجام رسید هرچه سریعتر در مورد دارو و تجهیزات پزشکی بکار گرفته شود که نظارت هوشمند به بهترین شکل میسر باشد.
۶- کماکان اولویت با تولید داخل است و امسال نیز همچون سال قبل ورود هرگونه دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه داخلی دارد و از نظر تعداد و کیفیت جوابگوست، ممنوع اعلام گردد. بدیهی است در صورتی که سلامت مردم بدلیل کیفیت و یا کمیت تولید داخل مورد تهدید قرار گیرد، تصمیم دیگری خواهیم گرفت.
بی شک اگر اصلاحات زیربنائی و شفاف سازی گسترده در این ایام نهادینه نشود، نمی دانم کی و چگونه می توان در آینده بدان پرداخت؟ روزمرگی، مماشات و کنار آمدن مزمن با ناپاکی بزرگترین عامل موثر در تنومندی ریشه­ های فساد در همه اموری است که هر روز کار را بر همگان سخت تر خواهدنمود.»
منبع:

1399/02/06
23:04:37
5.0 / 5
2686
تگهای خبر: آموزش , علم , كشور , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum