معاون كل وزارت بهداشت:

استفاده از ماسك در مترو الزامی شد

استفاده از ماسك در مترو الزامی شد

انجمن پارسیان: معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به مصوبه جدید ستاد ملی مقابله با كرونا، از الزامی شدن استفاده از ماسك در مترو آگاهی داد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی با اعلان اینکه درباب استفاده عمومی از ماسک هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد، اظهار داشت: به ویژه در محیط های باز گردنگیر و الزامی برای زدن ماسک نیست اما، با توجه به این که حمل و نقل عمومی یک موضوع ناگزیر و حتمی است که به دنبال بازگشایی ها وجود دارد، مصوبه جدید این است که مردم ملزم به استفاده از ماسک بوده و در ورودی متروها در ایستگاه ها تا حد امکان ماسک با قیمت مناسب و اندکی سوبسید در اختیار مردم قرار گیرد.
او همینطور اظهار داشت: استفاده از ماسک خانگی در کشور ما نسبت به کشورهای دیگر خیلی کم تر است؛ حتی در کشورهای آسیای جنوب شرقی گاهی ۳۰ تا ۴۰ درصد ماسک های مورد استفاده خانگی است. مردم می توانند با آموزش هایی که بوسیله صدا و سیما ارائه شده، مبادرت به تولید و مصرف آن کنند.
بازگشایی ها به معنای نرمال سازی نیست وی در بخش دیگری از سخنان خود درباب روند بازگشایی ها در کشور، اشاره کرد: دو اشتباه حالا مشاهده می شود که توسط کسبه و افراد قلیلی از مردم به وجود آمده است. تجمعات در انواع پاساژها یکی از این موارد است؛ ما مدرسه ها و دانشگاه ها را بسته نگه نداشتیم که برخی از هموطنان در پاساژها، پارک ها و فضاهای گردشگری قدم بزنند. حالا در یکی از شهرهای بزرگ یکی از اشکالات مان آواز خوانی در زیر یک پل است. بازگشایی ها به معنای نرمال سازی نیست، حالا بزرگترین آفت مقابله با کرونا در کشور ما نرمال سازی و این تصور غلط است که اگر مغازه ای باز شده حتما شرایط عادی است. با اختیاری که به ستاد مقابله با کرونا داده شده و رئیس جمهور نیز آنرا تفویض کردند اگر ببینیم در بعضی موارد واکنش افراد نامناسب بوده و سبب انتشار ویروس کووید ۱۹ خواهد شد، حتما در تصمیمات گذشته خود بازبینی خواهیم کرد.
روند نزولی واضح در میزان موارد بستری و مرگ ناشی از کرونا کرونا در کدام استانها همچنان صعودی است؟ معاون کل وزارت بهداشت درباب روند کشوری کروناویروس، اشاره کرد: میانگین کشوری برمبنای روند بستری که شاخص مهمی است و هم از نظر موارد مرگ و میر روند نزولی واضحی را نشان میدهد. البته در بعضی استانها همچون خوزستان و آذربایجان شرقی، اپیدمی بیماری دیرتر شروع شده و دیرتر هم به پیک می رسند و الان روند صعودی دارند. توجه کنید که روندهای صعودی ما شدید نیست و تحت کنترل است ولی هر مرگ یا بستری و هر یک بیمار اضافه می تواند زنگ خطر را به صدا درآورد.
وی درباره فراگیری کرونا در سطح جهان اشاره کرد: حالا یک سوم موارد مبتلاشدن مربوط به آمریکا بوده و ۳۳ درصد مبتلایان و ۲۵ درصد مرگ و میر به این کشور اختصاص دارد. بعد از این کشور، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و انگلیس در رتبه های بعدی هستند. آمار مبتلاشدن در کشور ترکیه نیز حالا به حدود ۹۸ هزار مورد رسیده است و پیش بینی می نماییم برخی کشورها مانند روسیه و برزیل از نظر مبتلاشدن از ما جلوتر روند.
وی ادامه داد: ایران حالا ۳.۲۵ درصد کیس ها در دنیا را به خود اختصاص می دهند. با وجود اسفند ماه، با تسلطی که سیستم بهداشت و درمان کشور نسبت به روزهای اول به دست آورد، موارد مرگ و میر روز به روز در حال کمتر شدن است. بر این اساس می توان گفت در آخر اردیبهشت ماه موارد مرگ و میر نسبت به قله نمودار، ۷۰ درصد و موارد بستری نیز ۵۳ درصد کاهش پیدا می کند.
وضعیت سفیدکرونا در 116 شهرستان 127 شهرستان طی دو هفته گذشته مرگ ناشی از کرونا نداشتند حریرچی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت میکرد، درباب وضعیت سفید برخی استانها، افزود: ما استانها و شهرستان های کشور را تقسیم بندی کردیم. ۱۱۶ شهرستان بطور متوسط صفر و یا یک بستری در هر روز طی دو هفته گذشته داشتند. همین طور ۱۲۷ شهر دو بستری بطور متوسط در روز داشتند، ۷۴ شهر نیز سه بستری در روز داشتند و.... در استان های کشور تناوب های مختلف مشاهده می شود، حتی در داخل خود استان نیز تفاوت هایی وجود دارد بطور مثال شهر آران و بیدگل در استان اصفهان قله بیماری در نمودار را چند هفته گذشته رد کرده؛ در صورتیکه نمودار استان اصفهان رو به بالا است. بر این اساس ۱۱۶ شهرستان انتخاب شده اند که از نظر ما سفید هستند. برمبنای بررسی های صورت گرفته ۱۲۷ شهرستان نیز در ضمن دو هفته گذشته گزارشی از موارد مرگ نداشتند. ما بر این اساس هر چهار روز یکبار تجدید نظر می نماییم، حالا ۱۱۶ شهرستان وضعیت سفید و ۱۳۴ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.
وی اضافه کرد: در شهرستان هایی که سفید هستند به تدریج بازگشایی ها افزایش خواهد یافت به شرط اینکه همچنان در محدوده سفید قرار داشته باشند. این تصمیمات پویا است و هر چند روز یکبار ممکنست تغییر کند؛ بدین سبب این یک مانور تمرینی است. البته قدم اول را از مساجد و نماز جماعت در این نقاط با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری مناسب آغاز می نماییم. فعلا برای مراسم ها و سخنرانی های عمومی چندصد نفره به هیچ عنوان اجازه ای نخواهیم داد. همزمان با پیشروی ها شرایط را می سنجیم.
معاون کل وزارت بهداشت افزود: حالا احساس می نماییم در بازگشایی های فضاهای سبز برخی آزاد سازی ها مناسب نبوده؛ چون موارد بهداشتی رعایت نمی گردد. در یکی از بازارهای شهرستان ها ۷۱ مورد جدید بیماری شناسایی کردیم و این موضوعات می تواند سبب تجدید نظر شوند. فراموش نکنید در مورد سلامت مردم با هیچ کس شوخی نخواهیم کرد و اقدامات به شکل قاطع صورت خواهد گرفت.1399/02/08
14:27:25
5.0 / 5
2658
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سیستم , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum