در گزارش انجمن پارسیان اعلام شد؛

جزئیات آماری از بازگشت محققان ایرانی به كشور

جزئیات آماری از بازگشت محققان ایرانی به كشور

به گزارش انجمن پارسیان یك مقام مسئول در معاونت علمی اظهار داشت: تابحال بیش از 1400 نفر از پژوهشگران و متخصصان ایرانی دانشگاه های برتر دنیا (اكثریت از كشورهای امریكا، كانادا و كشورهای اروپایی) الان به كشور بازگشته اند.سید علی حسینی، معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور از سال ۱۳۹۴ با هدف ایجاد ساز و کاری جهت بهره مندی از دانش و تجارب باارزش پژوهشگران و متخصصان ایرانی خارج از کشور در چارچوب برنامه هایی همچون پسادکتری، فرصت مطالعاتی، اساتید مدعو و معین، تاسیس شرکت فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه تخصصی، پروژه تخصصی جایگزین خدمت سربازی با تاکید بر مدل چرخش مغزها طراحی و اجرایی شده است.
وی اضافه کرد: مخاطبان این طرح شامل دانش آموختگان دوره دکترا از یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا، اساتید یکی از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا و متخصصان و کارآفرینان فعال در یکی از موسسات شاخص علمی و فناوری یا شرکت های دانش بنیان خارجی است.
به گفته حسینی، این برنامه توانسته است در ۴ سال قبل پل ارتباطی میان متخصصان و دانشمندان ایرانی خارج از کشور با بیش از ۱۰۰ مرکز علمی و فناوری منتخب داخلی در کمترین زمان ممکن ایجاد و آنها را با ظرفیت های موجود در حوزه های مختلف علمی و فناوری آشنا کند.
وی عنوان کرد: همین طور نحوه همکاری با مراکز مذکور را قبل از ورود متخصصان و دانشمندان ایرانی به کشور با هدف فراهم کردن شرایط انتقال مهارت ها، روش ها و قابلیت های خدماتی نوین به کشور تعریف کند.
مشارکت ۷ هزار متخصص ایرانی خارج از کشور
وی درباب نتایج و خروجی های برنامه های مرکز تعاملات بین المللی طی این سال ها اظهار داشت: تجربه موفق این برنامه در شکل‏ شکل گیری زیرساختی مناسب و سریع برای استفاده از ظرفیت و توان علمی و فناوری متخصصان ایرانی در حوزه های مختلف تخصصی منجر به مشارکت بیش از ۷۰۰۰ نفر از متخصصان و محققان ایرانی خارج از کشور در این برنامه شده است.
بازگشت بیش از هزار و ۴۰۰ متخصص مقیم خارج به کشور
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین المللی افزود: بیش از ۱۴۰۰ نفر از پژوهشگران و متخصصان ایرانی دانشگاه های برتر دنیا (اکثریت از کشورهای امریکا، کانادا و کشورهای اروپایی) الان به کشور بازگشته اند که ۱۹ درصد آنها فارغ التحصیل ۲۰ دانشگاه برتر دنیا (همچون ام آی تی، استنفورد، کمبریج، هاروارد، برکلی، ایلینوی، امپریال کالج، پرینستون، میشیگان، ملی سنگاپور، ای پی اف ال سوئیس و …) هستند.
وی بیان کرد: حدود ۷۹ درصد این افراد تجربه زندگی بیش از ۵ سال را در خارج از ایران داشته اند که نشان دهنده سطح بالای کیفی و ارزش بالای یکایک آنهاست.
حسینی اشاره کرد: همین طور تابحال ۹۳ استارت آپ در حوزه های مختلف تخصصی توسط این افراد به وجود آمده که زمینه اشتغال تخصصی مستقیم برای بیش از ۵۰۰۰ نفر از بهترین متخصصان و فارغ التحصیلان داخلی را فراهم نموده است.
جذب متخصصان ایرانی خارجی در دانشگاه ها
وی عنوان کرد: تا کنون بیش از ۴۰۰ نفر از پژوهشگران بازگشته به کشور در قابل برنامه مذکور جذب هیئت علمی دانشگاه های تراز اول داخلی شده که این امر در بالا رفتن سطح کیفی کارهای پژوهشی، آموزشی و بین المللی دانشگاه ها تاثیر شایانی داشته است.


منبع:

1399/02/22
17:29:51
5.0 / 5
2756
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum