كدام گروه های خونی بیشتر به كرونا مبتلا می شوند؟

كدام گروه های خونی بیشتر به كرونا مبتلا می شوند؟

به گزارش انجمن پارسیان یك فوق تخصص خون و انكولوژی با تاكید بر اینكه یا تفاوتی میان احتمال مبتلا شدن به كرونا در گروه های خونی وجود ندارد یا این اختلاف خیلی كم است، اظهار داشت: تنها برخی مطالعات نشان داده است گروه خونی A، اندكی بیشتر در بیمارانی كه به كرونا مبتلا شدند نسبت به جمعیت عادی بیمار شده، دیده می شود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، دکتر قدیانی با اشاره به اینکه داشتن کم خونی به معنای مستعد بودن در مبتلا شدن به بیماری کووید۱۹ نیست، اظهار داشت: احتمال مبتلا شدن به بیماری کرونا در افرادی که گرفتار کم خونی هستند مانند سایر افراد است اما، در صورتیکه بعضی از افراد کم خون به کرونا مبتلا شوند، پیش آگهی بدتری خواهند داشت. بعنوان نمونه کم خونی داسی شکل یکی از این موارد است که سبب می شود لازم باشد افراد مبتلا به آن مراقبت های بیشتری از خود داشته باشند.
وی ادامه داد: این در شرایطی است که اگر انواع کم خونی های دیگر را دارید، می توانید با مشورت پزشک خود مانند سایرین پرهیز کرده و نکات بهداشتی را رعایت کنید.
این فوق تخصص خون و انکولوژی، در پاسخ به این سؤال که آیا نوع گروه خونی با احتمال مبتلا شدن به کرونا ارتباطی دارد یا خیر، خاطرنشان کرد: برخی مطالعات نشان داده است گروه خونی A مختصری بیشتر در بیمارانی که به کرونا مبتلا شدند نسبت به جمعیت عادی دیده می شود، اما این افزایش مختصر است و حتی در بعضی مطالعات هم نشان داده نشده است. به صورت کلی می توان گفت یا تفاوتی میان گروه های خونی وجود ندارد یا اختلاف به حدی کم است که اصلا اهمیتی ندارد.
بنابر اعلام کانال خبری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی در پاسخ به این پرسش که آیا مبتلایان به کرونا می توانند خون اهدا کنند یا خیر، خاطرنشان کرد: بیمارانی که هم اکنون مبتلا به کرونا هستند نباید خون اهدا کنند، این افراد بعد از بهبودی کامل بهتر است مبادرت به اهدای پلاسمای خون خود کنند. افرادی که هیچ علامتی از کرونا ندارند هم بهتر است خون اهدا کنند؛ چون که بیمارانی هستند که به فرآورده های خونی نیاز دارند و امکان دارد کمبود فرآورده های خونی منجر به فوت آنها شود. ازاین رو سفارش می کنم همه افراد جامعه که سالم اند و علایم کرونا را ندارند، خون اهدا کنند.1399/02/26
14:20:26
5.0 / 5
2535
تگهای خبر: تخصص , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum