مصرف مواد مخدر بر كنش های مغز در زمان رانندگی تأثیر می گذارد

مصرف مواد مخدر بر كنش های مغز در زمان رانندگی تأثیر می گذارد

به گزارش انجمن پارسیان محققان كشور طی تحقیقاتی نشان دادند كه مصرف مواد مخدر بر كنش های مغزی فرد در زمان رانندگی تأثیر می گذارد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از مهر، دکتر زهرا طبیبی عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد و مجری طرح تحقیقاتی «ادراک خطر و توجه دیداری افراد مبتلا به مصرف مواد مخدر از راه ردیابی چشمی خطر در شبیه ساز رانندگی» اظهار داشت: این طرح تحقیقاتی که با همکاری و مشارکت پنج محقق دانشگاهی انجام شده است، نشان داده است که مصرف مواد بر کنش های مغز و ذهن فرد تأثیر می گذارد و قدرت فکر، توجه و تمرکز افراد را تخریب می کند.
وی اضافه کرد: بررسی ها از آن حکایت می کند که یکی از علل رانندگی ناایمن مصرف مواد مخدر است و مطالعه ای از متهمان به حوادث رانندگی منجر به فوت در زندان های ایران، از آن حکایت می کند که بیشتر از پنجاه درصد آنها مصرف کننده مواد بودند.
وی با اشاره به اینکه راندن خودرو که مظهر توانایی، استقلال و رفاه در زندگی مدرن است، عاملی مهم در مرگ و میر و معلولیت ها هم شده است. اظهار داشت: هدف از این پژوهش بررسی جنبه های شناختی رانندگی و اهمیت آن در ناایمنی ترافیک است.
مجری این طرح با اشاره به اینکه شناسائی افرادی که رانندگی پرخطر می کنند از اهداف روانشناسی حمل و نقل است، اظهار داشت: درکنار عامل جاده و وسیله نقلیه، رانندگی پرسرعت و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و نبستن کمربند ایمنی همچون عوامل انسانی اثرگذار بر بروز تصادفات و شدت عواقب آن بشمار می آید.
طبیبی اضافه کرد: در رانندگی علاوه بر مهارت های اولیه، کنترل و راندن خودرو مستلزم مهارت های سطح بالاتر عقلانی مانند توانایی هایی حفظ و مدیریت سرعت مجاز، حفظ فاصله، حرکت بین خطوط، درک خطرات و توجه و تمرکز بر عمل رانندگی است.
وی افزود: احساس خطر به هنگام رانندگی، مستلزم آگاهی و توجه کامل به محیط ترافیک است بطوری که راننده بتواند بموقع رفتارهای سایر کاربران، علائم و نشانه های موقعیتی بالقوه خطرزا درترافیک را ببیند و برای جلوگیری از حادثه در زمان مناسب عمل مناسب نماید؛ و از ترمز های ناگهانی و شدید، یا تغییر مسیرهای تند و برخورد پیشگیری نماید. در این پژوهش تأثیر مصرف دو نوع مواد محرک و رخوت زا بر مهارت های رانندگی و هم تأثیر توجه و ظرفیت ذهنی بر توانایی درک خطر در سه گروه از جمعیت آماری مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت. به قول
طبیبی، دراین مطالعه ۲۳ نفر مصرف کننده ماده مخدر رخوت زا، ۲۷ نفر مصرف کننده ماده محرک و ۲۵ نفر سالم شرکت کردند که در ابتدا، با شرکت کنندگان مصاحبه بالینی و تست ادرار برای تشخیص ماده غالبی مصرفی انجام شد و سپس شرکت کنندگان ۱۵ دقیقه در شبیه ساز رانندگی کردند و توانایی آنها در درک خطرات ترافیکی سنجیده شد.
وی افزود: در حین این سنجش حرکات چشم آنها، اینکه به کجا و چگونه و به چه میزان نگاه می کنند، با دستگاه ردیاب چشمی به ثبت رسید و پس از آن بزرگی ظرفیت شناختی این افراد با آزمون های استاندارد مورد سنجش قرار گرفت.
مجری این طرح تحقیقاتی اضافه کرد: یافته های مطالعاتی نشان داده است که افراد مصرف کننده مواد چه محرک و چه رخوت¬زا رانندگی ناایمنی داشتند، اما عدم ایمنی رانندگی در گروه مصرف کنندگان محرک بدلیل توانایی ضعیف آنها در درک عناصر خطر موجود در موقعیت ترافیکی بیشتر بود؛ چونکه این افراد یا خطرات را متوجه نبودند، یا خیلی دیر متوجه خطرات می شدند که احتمال تصادف را زیاد می کند. همچنین، این گروه از مصرف¬کنندگان مواد محیط خطر را با دقت کمتری وارسی می کردند. یعنی نگاه آنها به محیط پیرامون محدودتر و کندتر بود.
وی افزود: باوجود اینکه مصرف کنندگان مواد رخوت زا رانندگی ناایمن تری نسبت به افراد سالم داشتند، در پژوهش حاضر معلوم نشد چه مکانیسمهای ذهنی علت رانندگی ناایمن آنها است که مستلزم تحقیقات بعدی در این حوزه هست.
وی خاطرنشان کرد: یافته های پژوهش حاضر مشخص می کند که برای داشتن رانندگی خوب (بی خطر)، راننده باید نسبت به خطرات محتمل در محیط ترافیک به اندازه کافی آگاه باشد تا با رانندگی ایمن از برخورد پیشگیری نماید. همینطور در برنامه ریزی ها ضرورت اهمیت دادن به تأثیر مصرف مواد بر مهارت های رانندگی و نهایتا سوانح ترافیکی مشخص می گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: در نتیجه این طرح تحقیقاتی در گام اول تدوین سیاستهایی برای ارزیابی مصرف مواد در هنگام عرضه گواهینامه رانندگی و در گام دوم ردیابی رانندگان مصرف کننده در سیستم حمل و نقل عمومی ضروریست و در مرحله بعد رانندگان مصرف کننده باید نسبت به تأثیر مواد بر مهارت های رانندگی شان آگاه شوند تا نسبت به تغییر رفتار خود در رانندگی اقدام نمایند. در نهایت، آموزش و تمرین درک خطرات ترافیکی برای ارتقاء و گسترش توانایی های سطح بالاتر رانندگی ضروریست.


1399/03/01
12:44:41
5.0 / 5
2580
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
انجمن پارسیان Parsian Forum