شیوع كرونا:

ریزذرات بزاقی چقدر خطرناكند؟

ریزذرات بزاقی چقدر خطرناكند؟

به گزارش انجمن پارسیان ویروس كرونا می تواند مدت ها در هوا معلق بماند و همراه با ریزذرات بزاقی هنگام صحبت كردن منتشر شود.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، متخصصان آلمانی به همین خاطر سفارش می کنند که هوای محیط های بسته را از راه بازکردن در و پنجره ها مرتب تهویه کنید. صورت خویش را با ماسک بپوشانید، از دیگران فاصله بگیرد و دست هایتان را مرتب بشویید تا خطر مبتلا شدن به ویروس کرونا را برای خود و اطرافیانتان کاهش دهید.
مهمترین راه انتقال ویروس کرونا ارتباط مستقیم با فردی است که در اثر آلودگی به کرونا به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده است. ویروس تکثیر شده در بدن بیمار همراه سرفه یا عطسه او به دیگران منتقل می شود.
ویروس کرونا اما برای انتشار خود راه دیگری هم دارد: شناور ماندن در ریزذرات بزاقی.
بر خلاف ذرات بزرگتر، مانند قطرات عطسه یا سرفه فرد بیمار که به علت سنگینی وزن این قطرات سریع روی زمین می افتند، ریزذرات بزاقی می توانند مدتی طولانی در هوا معلق بمانند.
ویروس کرونا اولین ویروس عفونی نیست که از این طریق منتقل می شود. ویروس بیماری هایی مانند سل یا سرخک هم تا حدی از راه این ریزذرات بزاقی منتقل می شوند.
در نتیجه برای آلوده شدن به ویروس بیماری زا، تماس مستقیم و نزدیک با شخص بیمار لازم نیست و فقط کافی است دقایقی در هوای آلوده به ویروس نفس بکشیم تا ویروس وارد دستگاه تنفسی ما شود.
مطالعات چند گروه تحقیقاتی بین المللی ثابت کرده که ویروس کرونا در ریزذرات بزاقی افرادی که بعد از آلودگی به ویروس، حتی اگر نشانه ای از بیماری هم بروز ندهند، باز هم در هوا منتشر می شود. این ذرات هنگام صحبت کردن −به خصوص با صدای بلند− به بیرون پرتاب می شوند.
آنچه هنوز معلوم نیست قدرت بیماری زایی این ریزذرات است. محققان نمی دانند این ریزذرات تا چه مدت مسری و خطرناک هستند.
ویروس ها بعد از خروج از بدن شخص آلوده نیازمند فرد دیگری هستند و هر چه بیشتر در فضای خارج از بدن باشند ضعیف تر می شوند.
موسسه روبرت کخ آلمان می گوید ویروس کرونا از راه این ریزذرات بزاقی در هوا منتشر می شود اما دشوار است که بگوییم تا چه مدت بیماری زا می ماند. این موسسه تاکید دارد که مهمترین مسیر انتقال ویروس ارتباط مستقیم با عفونت قطره ای است. یعنی ارتباط با قطرات سرفه یا عطسه فردی که بعد از آلودگی ویروسی به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده است.
پیتر والگر، از انجمن بهداشت بیمارستانی در آلمان می گوید: برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا خودداری از ارتباط با فرد بیمار و قطرات عفونی معمولأ سفارش می شود.
بازکردن در و پنجره ها برای تهویه منظم محل زندگی از آلودگی احتمالی از راه ویروس شناور در ریزذرات بزاقی معلق در هوا جلوگیری می کند. این روش برای پیشگیری از تجمع ریزذرات بزاقی در محیط های عمومی هم مؤثر است.
پیتر والگر می گوید: در شرایطی که امکان تهویه هوای داخل با هوای تازه خارج وجود ندارد، خطر مبتلا شدن به ویروس از راه ریزذرات بزاقی وجود دارد.
در فضای باز اما احتمال مبتلا شدن به ویروس کرونا از راه این ریزذرات خیلی کم است. ریزذرات بزاقی بسیار سبک هستند با وزش یک نسیم ملایم، در هوا پراکنده می شود. در نتیجه شمار ویروس های معلق در هوا در یک نقطه بسیار کمتر می شود.
به گزارش دویچه وله، کریستین دروستن، پروفسور ویروس شناسی بیمارستان شریته آلمان هم اعتقاد دارد بالکن یا فضای بیرونی رستوران ها را می توان در شمار مکان های تقریبأ امن از نظر آلودگی به ریزذرات بزاقی به شمار آورد.1399/03/02
22:34:00
5.0 / 5
2431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
انجمن پارسیان Parsian Forum