برای نخستین بار؛

پروسه تشكیل سیاره رصد شد

پروسه تشكیل سیاره رصد شد

انجمن پارسیان: گروهی بین المللی از ستاره شناسان با بهره گیری از اطلاعات تلسكوپ سازمان فضایی اروپا تحقیقاتی انجام داده و معتقدند پروسه تشكیل سیاره را برای اولین بار رصد كرده اند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از انگجت، پژوهشگران معتقدند برای اولین بار تشکیل یک سیاره را رصد کرده اند.
در تحقیقی که در نشریه Astronomy & Astrophysics پخش شده، گروهی از ستاره شناسان توضیح داده اند تصاویری از یک ستاره جوان به نام AB Aurigae ثبت کرده اند که در فاصله ۵۲۰ سال نوری از زمین قرار دارد.
صفحه عظیمی از گاز و گرد وغبار دور این سیاره می چرخد. آنها هنگام بررسی ها متوجه پیچش متمایزی شدند که نشان دهنده تشکیل یک سیاره تازه بود.
این کشف با بهره گیری از اطلاعات تلسکوپ VLT (متعلق به سازمان فضایی اروپا)و ابزار SPHERE آن شدند.
در سال ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ میلادی گروهی از ستاره شناسان بلژیکی، فرانسوی، تایوانی و آمریکایی به دقیق ترین تصاویر از منظومه AB Aurigae رسیدند. این تصاویر مشاهدات قدیمی از بازوی های پیچ و تاب دار گاز و غبار را تایید نمود. فاصله این بازوها تا ستاره به اندازه فاصله نپتون تا خورشید بود.
آنها معتقدند این پیچش نشان دهنده ایجاد یک سیاره جدید است.
آن دوئتری یکی از مولفان ارشد این پژوهش می گوید: در بعضی مدلهای تشکیل سیارات چنین پیچش هایی نشان دهنده تشکیل سیاره است. همین طور این امر به ارتباط دو بازوی مارپیچ گردو غبار نیز اشاره دارد. یکی از بازوها به سمت داخل مدار سیاره حرکت می کند و دیگری در بخش خارجی آن حرکت می کند. بدین سان گاز و گرد و غبار صفحه ستاره به ساخت یک سیاره و بزرگتر شدن آن منجر می شود.
همزمان با قدرتمندتر شدن ابزارهای ستاره شناسی، پژوهشگران می توانند به دانش بیشتری درباره منظومه AB Aurigae و شیوه تشکیل سیارات دست یابند.


منبع:

1399/03/04
22:48:45
5.0 / 5
2506
تگهای خبر: تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum