تهیه نقشه دیجیتال اعصاب گوش برای تسكین دقیق درد

تهیه نقشه دیجیتال اعصاب گوش برای تسكین دقیق درد

انجمن پارسیان: پژوهشگران از مدت ها قبل از تحریك اعصاب درون گوش انسان برای تسكین درد استفاده می كردند. حال پژوهشگران اتریشی قصد دارند این روش درمانی را با طراحی یك نقشه دیجیتال گسترش دهند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، عصب واگ طولانی ترین عصب مغزی و دهمین زوج اعصاب مغزی از ۱۲ جفت عصب مغز است که در بلعیدن غذا، صحبت کردن، کارهای پاراسمپاتیک و هاضمه نقش دارد. این عصب از ساقه مغز تا نقاط مختلفی و همچون گوش انسان، قفسه سینه و شکم امتداد می یابد.
در صورت وقوع درد در یکی از بخش های این عصب، تداوم آن در نقاط دیگر می تواند انسان را به شدت آزار دهد. برای کنترل این نوع درد، از روش های مختلفی برای تسکین آن به خصوص بوسیله مداخله از گوش استفاده شده است.
در تازه ترین روش مداخله با قراردادن الکترودهایی در درون گوش افراد و شبیه سازی جریان الکتریکی عصب واگ تلاش می شود احساس درد در افراد از بین برود. علت استفاده از گوش برای دستکاری این عصب آن است که مسیر عبور عصب واگ در دیگر بخش های بدن نزدیک به رگ های خونی است و پس مداخله بوسیله نصب الکترود می تواند مشکلاتی را برای سلامت افراد ایجاد کند.
فاصله الکترودهای نصب شده در گوش از رگ های خونی زیاد است و پس سلامت انسان ها را مختل نمی نماید. با این نوع مداخله، الکترودها از ارسال علایم و سیگنال های درد عصبی به مغز جلوگیری می کنند. برای افزایش دقت این روش، یک نقشه باکیفیت از داخل گوش انسان تهیه شد که رگهای خونی و فیبرهای عصبی این بخش از بدن در آن قابل مشاهده می باشد.
داده های مورد اشاره تهیه یک مدل سه بعدی کامل از گوش انسان را ممکن کرد که نشان میدهد فیبرهای عصبی دقیقاً در چه نقاطی با رگ های خونی در تماس هستند. با این مدل می توان قدرت و الگوی پالس های الکتریکی را هم تنظیم کرد تا تسکین درد به بهترین نحو ممکن صورت بگیرد. این روش با کاشت الکترودهای سوزنی در نقاطی از گوش انسان با موفقیت مورد آزمایش قرار گرفته است.


منبع:

1399/03/10
22:54:32
5.0 / 5
2839
تگهای خبر: دیجیتال , كیفیت , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum