تحقیقات محققان كشور نشان داد؛

ارتقا و حفظ حافظه نقش مهمی در سلامت شناختی دوران سالمندی دارد

ارتقا و حفظ حافظه نقش مهمی در سلامت شناختی دوران سالمندی دارد

انجمن پارسیان: پژوهشگران كشور طی تحقیقاتی به نتیجه رسیدند كه ارتقاء و حفظ حافظه نقش مهمی در سلامت شناختی دوران سالمندی دارد.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دکتر جواد حاتمی استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران و مجری طرح «تغییرات حافظه و کارکردهای اجرایی آن درگذر از بزرگسالی به سالمندی» اظهار داشت: حافظه با افزایش سن کاسته می شود، اما میزان کاهش در افراد مختلف و انواع حافظه یکسان نیست.
وی با اعلان اینکه سالمندی موفق یکی از اصطلاحاتی است که در دوران جدید به سبب افزایش جمعیت سالمندان در جوامع مختلف فراگیر شده است، اظهار داشت: بنا بر این توجه به موضوعاتی همچون سلامت شناختی در دوران سالمندی درحال افزایش است.
حاتمی اضافه کرد: سالمندی موفق همزاد دیگری دارد با نام «ذخیره شناختی یا ذخیره مغزی»، که دارای ارتباط نزدیکی با سلامت شناختی است.
به گفته وی «ذخیره شناختی» استعاره ای است که با الهام از مفهوم پس انداز بانکی شکل گرفته است و برخورداری از بعضی خاصیت ها و انجام بعضی از فعالیت ها در طول عمر سبب می شود مغز ما ذخیره شناختی خودرا برای مواجهه با بحران ها یا مشکلات ناشی از کهولت سن افزایش دهد.
استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران تصریح کرد: هدف دوم این پژوهش بررسی عواملی همچون تحصیلات، کارهای فکری، شخصیت و حالات عاطفی در تغییر انواع حافظه بوده است.
حاتمی تصریح کرد: نتیجه پژوهش عملی از یک جمعیت آماری نشان میدهد حافظه رویدادی و حافظه فعال بیشتر از حافظه معنایی با افزایش سن گرفتار افت می شود و حافظه ضمنی یا آماده سازی نیز حدودا نسبت به افزایش سن مقاوم است و بخش دیگری از تحلیل یافته ها نشان میدهد که افت عملکرد حافظه رویدادی می تواند بواسطه کاهش ظرفیت حافظه فعال و بعضی از کارکردهای اجرایی باشد.
به گفته وی، بخش دیگری از داده های این مطالعه به موضوع ذخیره شناختی مربوط می شود و نتایج نشان دادند نقش تحصیلات می تواند سبب تعدیل اثر منفی سن بر حافظه معنایی شود.
این محقق افزود: در بررسی حافظه افراد بالای پنجاه سال و نقش تحصیلات در آنها مشاهده شد، عملکرد افرادی که تحصیلات شان در طول دوره زندگی توزیع شده بود بهتر از آنانی بود که در اوایل بزرگسالی تحصیل شان به پایان رسیده است و از میان خاصیت های مختلف شخصیتی، دو خاصیت تجربه جویی و توافق پذیری رابطه مثبتی با عملکرد حافظه داشتند.
استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: بنظر می رسد این دو خاصیت شخصیتی می توانند اثر سن بر حافظه فعال را تعدیل کنند؛ عامل دیگری که نقش آن در حفظ توانایی حافظه بررسی گردید کارهای ذهنی بود. یافته ها حاکی از آنست که فعالیت ذهنی با همه انواع حافظه رابطه مثبت دارد.
وی با اعلان اینکه مطالعه بررسی نگرش شرکت کنندگان نسبت به عملکرد حافظه آنها نیز یکی از موضوعات مهم در این پژوهش است، بطوری که یافته های حاکی از آنست که خاصیت های شخصیتی بهتر از توانایی های واقعی می تواند نگرش ما را نسبت به حافظه مان مشخص نماید و نگرانی در رابطه با توانایی حافظه بیشتر به شخصیت ما بستگی دارد.
حاتمی اشاره کرد: رصد شرکت کنندگان این مطالعه درسال های آتی و بررسی سلامت شناختی آنان یکی از موضوعات مهم در این پژوهش است و بررسی سوابق این افراد می تواند به فهم عوامل موثر در سلامت شناختی کمک نماید.
وی عنوان کرد: درجریان طرح تحقیقاتی«تغییرات حافظه و کارکردهای اجرایی در گذر از بزرگسالی به سالمندی»، خط پژوهشی سالمندی و سلامت شناختی در گروه روانشناسی سلامت دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران پایه گذاری شد.
استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، شکل گیری این جریان پژوهشی را یکی دیگر از ملموس ترین و مهمترین دستاورد این پروژه برشمرد و اظهار داشت: تا کنون دو رساله دکتری با بهره گیری از یافته های این مطالعه دفاع شده است و سه رساله دیگر در حال انجام می باشد.
وی اضافه کرد: این رساله ها علاوه بر پایان نامه هایی است که در مقطع کارشناسی ارشد انجام شده و در همین چارچوب گروه هایی هم شکل گرفته اند که در حال آماده سازی بسته های مداخله ای برای ارتقا سلامت شناختی در سالمندی هستند.
مجری این طرح پژوهشی افزود: ایجاد بانک داده های ترکیبی حافظه و متغییر های کلان جهت بررسی سبک زندگی، فاکتورهای سلامت، تاثیر آلودگی محل سکونت، الگوهای تغذیه و خیلی از اطلاعات دیگر یک دستاورد دیگر از اجرای این پژوهش است که با تحلیل آنها می توان یافته های جدید و ارزشمندی را در اختیار پژوهشگران قرار دهد و رابطه این فاکتورها با سلامت شناختی و عملکرد حافظه مورد ارزیابی قرار گیرد.


منبع:

1399/03/15
14:37:55
5.0 / 5
2385
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum