انجمن جهانی هواشناسی اعلام كرد:

ثبت ركورد طولانی ترین رعد و برق جهان

ثبت ركورد طولانی ترین رعد و برق جهان

انجمن جهانی هواشناسی ركوردهای تازه ای را در مورد طولانی ترین رعد و برق های جهان به ثبت رسانده است.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از نیواطلس، انجمن مذکور دو رکورد را دراین زمینه تأیید کرده که یکی مربوط به طولانی ترین رعد و برق از نظر مدت زمان وقوع و دیگری مربوط به طولانی ترین رعد و برق از نظر مسافت است.
بر همین اساس در تاریخ ۴ مارس سال ۲۰۱۹ رعد و برقی در کشور آرژانتین به وقوع پیوست که آسمان را به مدت ۱۶.۷۳ ثانیه روشن کرد. این رقم دو برابر بیشتر از رکورد قبلی است که به مدت ۷.۷۴ ثانیه در جنوب فرانسه ثبت شده بود.
طولانی ترین رعد و برق از نظر میزان مسافت طی شده نیز مربوط به جنوب برزیل است. این رعد و برق در تاریخ ۳۱ اکتبر سال ۲۰۱۹ رخ داد و بعد از آغاز، شعاع های مختلف رعد و برق مذکور مسافتی بیش از ۷۰۰ کیلومتر را در ابرها تحت پوشش قرار دادند. رکورد قبلی ثبت شده دراین زمینه مربوط اوکلاماها در سال ۲۰۰۷ با مسافتی حدوداً ۳۲۱ کیلومتری بود.
محققان می گویند ممکنست در طبیعت رعد و برق های قدرتمندتری نیز رخ داده باشد، اما فناوری های فعلی موفق به ثبت و شناسایی آنها نشده باشند.
هر رعد و برق بطور متوسط حاوی ۵ گیگاژول انرژی است که معادل ۱.۴ مگاوات ساعت انرژی برق است. انسان هنوز نتوانسته به سبب غیرقابل پیش بینی بودن محل و زمان وقوع رعد و برق ها، قدرت بسیار زیاد و مدت زمان کوتاه وقوع انرژی حاصل از این پدیده را جمع آوری و ذخیره کند.

1399/04/08
21:25:37
5.0 / 5
2211
تگهای خبر: فناوری , كشور , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
انجمن پارسیان Parsian Forum