جزئیات پرداخت ودیعه و اجاره مسكن مددجویان به تفكیك درآمد و محل سكونت

جزئیات پرداخت ودیعه و اجاره مسكن مددجویان به تفكیك درآمد و محل سكونت

رئیس سازمان بهزیستی كشور جزئیات پرداخت ودیعه و اجاره بهای مسكن به تفكیك گروه های درآمدی و محل سكونت مددجویان را شرح داد.


به گزارش انجمن پارسیان به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با حمایت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و با مشارکت کمیته امداد تسهیلاتی برای کمک به جامعه هدف بهزیستی برای ودیعه مسکن و کمک بلاعوض برای اجاره بها فراهم گردید.


بیش از ۲۰۰ هزار خانوار از مددجویان اجاره نشین هستند

وی با اشاره به اینکه بیشتر از ۲۰۰ هزار خانوار از مددجویان تحت پوشش بهزیستی مسکن ندارند و اجاره نشین هستند، اضافه کرد: اگر قرار باشد تسهیلات به همه آنها اختصاص یابد بیشتر از ۳ هزار میلیارد اعتبار مورد نیاز است. البته بودجه بهزیستی برای ساخت مسکن بوده و هیچوقت بودجه ای برای ودیعه مسکن یا اجاره بها از محل اعتبارات دولتی در اختیار بهزیستی نبوده است.
قبادی دانا با اشاره به اینکه در شرایط سخت اقتصادی کنونی و با انتشار کرونا بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی مبلغ ۳۰ میلیارد تومان برای کمک بلاعوض رهن و اجاره مسکن و همینطور تسهیلات قرض الحسنه مسکن به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان را اختصاص داد، اظهار نمود: این ۵۰ میلیارد تومان در اختیار صندوق امداد ولایت قرار می گیرد و با حمایت کمیته امداد ۲۵ میلیارد دیگر هم از محل صندوق امداد ولایت تأمین اعتبار می شود.
وی افزود: ازاین رو هم اکنون با این کمک، ۷۵ میلیارد تومان برای تسهیلات قرض الحسنه ودیعه مسکن و ۳۰ میلیارد تومان برای کمک بلاعوض اجاره مسکن برای جامعه هدف بهزیستی اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: با عنایت به محدودیت، امکانات اشاره شده گروه هدف دارای اولویت همچون زنان سرپرست خانوار دارای معلولیت، زنان سرپرست خانوار دارای بعد خانوار حداقل ۳ نفر، معلولان سرپرست خانوار با معلولیت شدید و خیلی شدید با بعد خانوار حداقل ۳ نفر، خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول که سرپرست خانوار دارای معلولیت باشد و فرزندان سازمان بهزیستی که از مراکز شبانه روزی ترخیص شده اند و حداکثر ۱۰ سال از زمان شروع زندگی مستقل آنها گذشته است را شامل می شود.


شرایط دریافت تسهیلات بلاعوض و قرض الحسنه ودیعه و اجاره بهای مسکن + رقم پرداختی
قبادی دانا با اشاره به اینکه افرادی می توانند مشمول دریافت تسهیلات باشند که فاقد مسکن و مستاجر و تحت پوشش حمایت های مستمر و غیر مستمر بهزیستی باشند و سابقه ای از استفاده از تسهیلات دولتی تأمین مسکن را نداشته باشند و دارای قرار داد اجاره به نام فرد تحت پوشش باشند.
وی اضافه کرد: کسانی که در دهک ۱ تا ۳ درآمدی هستند مشمول دریافت کمک های بلاعوض خواهند شد و افرادی که در دهک های ۱ تا ۷ هستند مشمول دریافت تسهیلات قرض الحسنه خواهند بود. میزان کمک بلاعوض همسو و هماهنگ با مددجویان کمیته امداد است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه برای کمک بلاعوض برای افراد حاضر در شهرهای مرکز استان مبلغ ۶ میلیون تومان و افرادی که در سایر شهرها هستند مبلغ ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و افراد حاضر در روستاها و حاشیه شهرها ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای کمک هزینه اجاره در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: برای شهرهای مراکز استان حدودا ماهانه کمک هزینه ۵۰۰ هزار تومان برای یک سال و سایر شهرها کمک هزینه ماهانه ۴۰۰ هزار تومان برای یکسال و روستاها و حاشیه شهرها مبلغ ماهانه ۲۰۰ هزار تومان برای یکسال در نظر گرفته شده است.

قبادی دانا با اشاره به اینکه برای سقف تسهیلات قرض الحسنه در استان های مختلف با عنایت به شرایط استان و اینکه منزل در مرکز استان یا سایر شهرهاست متفاوت می باشد، اظهار داشت: سقف تسهیلات در شهرستان ها ۲۰ میلیون تومان است که در مرکز استان ها بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون متغیر است. زمان بازپرداخت تسهیلات هم با موافقت و همکاری صندوق امداد ولایت بین ۵ تا ۷ سال است.


نحوه دریافت تسهیلات
ایشان در ادامه توضیح داد: کسانی که مشمول دریافت تسهیلات هستند می توانند به ادارات کل بهزیستی هر استان و شهرستان رجوع کنند و در سامانه ای که در نظر گرفته شده استان ها تا سقف اعتبار شهرستان خود می توانند ثبت نام کنند و سپس کسانی که شرایط لازم را داشته و مورد تایید قرار بگیرند برای دریافت تسهیلات به صندوق امداد ولایت معرفی شده و کسانیکه مشمول کمک بلاعوض اجاره بها هستند به شکل الکترونیکی مبلغ مورد نظر روی کارت بانکی آنها شارژ می شود.
قبادی دانا اضافه کرد: امیدواریم این فرایند تا آخر مرداد به نتیجه برسد و تسهیلات از تاریخ مذکور پرداخت گردد.
منبع:

1399/04/14
17:05:32
5.0 / 5
2414
تگهای خبر: الكترونیك , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
انجمن پارسیان Parsian Forum