افشای رازهای خلقت با برخورد 2 ستاره نوترونی و تپ اختر

افشای رازهای خلقت با برخورد 2 ستاره نوترونی و تپ اختر

انجمن پارسیان: ستاره شناسان می گویند تا 470 میلیون سال دیگر یك ستاره نوترونی و یك ستاره تپ اختر به یكدیگر برخورد می كنند و مطالعه بر روی انرژی ناشی از این برخورد رازهای تشكیل جهان را افشا می كند.به گزارش انجمن پارسیان به نقل از تک تایمز، پژوهشگران آلمانی با بررسی مدار و مسیر حرکت دو ستاره مورد اشاره به این نتیجه رسیده اند که برخورد آنها در ۴۷۰ میلیون سال دیگر با یکدیگر قطعی است. ستاره نوترونی مذکور و ستاره تپ اختر که نوعی ستاره نوترونی چرخان پرسرعت است بازمانده های یک ابرنواختر هستند.
هر دو ستاره بقایای هستهٔ ستارهٔ منفجر شده ای هستند که حجم کوچک و چگالی بسیار بالایی دارند. تپ اخترها هنگام تولد دمایی در حدود چند میلیون درجه سلسیوس دارند و بلافاصله آغاز به سرد شدن می کنند.
ستاره شناسان می گویند زمانی که این دو ستاره به هم برخورد کنند، مقدار بی سابقه ای انرژی در چارچوب امواج گرانشی و نور آزاد می شود که شبیه به پدیده بیگ بنگ یا انفجار بزرگ است که سبب شکل گیری جهان امروزی شد. شبیه سازی و مدل سازی این پدیده به درک آنچه که در جریان بیگ بنگ رخ داد، کمک شایانی خواهدکرد.
محل وقوع این رویداد در فاصله ۱۳۰ میلیون سال نوری از کهکشان راه شیری است و پژوهشگران بسیار بعید می دانند که در آینده نزدیک قادر به شناسایی رویدادی مشابه باشند که در جریان آن دو ستاره نوترونی با چنین جرم متفاوتی به یکدیگر برخورد کنند.


منبع:

1399/04/21
21:58:55
5.0 / 5
2388
تگهای خبر: مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
انجمن پارسیان Parsian Forum